اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

#هپکو

#هپکو
یگانه خدامی

کارگران هپکوی اراک چند روزی است به‌دلیل به تعویق افتادن حقوقشان معترض هستند. یکشنبه و دوشنبه اعتراض‌ها بیشتر و اخباری درباره درگیری پلیس با این کارگران منتشر شد. تصاویر این درگیری در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌شد و بسیاری از کاربران از شرایط این کارگران و لزوم توجه به آنها و خواسته هایشان با هشتگ هپکو می‌نوشتند:

 آفتاب: «کارگر حقوق نمی‌گیره؛ باید کارگری که حقوق نگرفته بره زندان و کتک بخوره؛ یا اون مدیرعامل و هیأت مدیره و مسئول بی‌عرضه که ماهی چند ده میلیون حقوق می‌گیره؟!
 مهران دریاسری: «روزگاری هپکو نگین صنعت ماشین‌سازی ایران بود و در کنار نام‌هایی چون کاترپیلار، کوماتسو و جاندیر در دنیا شناخته شده»
 میلاد گودرزی: «کارگری که به این فاجعه اعتراض می‌کنه رو باید دو بار دستش رو بوسید. یک بار به‌خاطر شرافت کارگری‌ش، یک بار به خاطر ایستادنش جلوی غارت منابع ملی! بوسه پیشکش ولی به اندازه‌ یک‌صدم مسببان این وضع باید بهش آزادی و امنیت داده بشه که بتونه به این وضع و شرمندگی جلوی زن و بچه‌ش اعتراض کنه!»
 یک تو لعنتی: «هرکدوم ازین آدما یه خونواده دارن بچه دارن که می‌خوان برن مدرسه، قسط می‌دن، کرایه خونه می‌دن و هزار بدبختی دیگه ولی حقوق ندارن سفره‌شون خالیه نذارید بیشتر از این شرمنده زنوبچشون بشن»
 ها.میم: «در آموزه‌های دینی‌مان داریم که دستمزد کارگر را می‌بایست تا قبل از خشک‌ شدن عرقش پرداخت کرد. اما ظاهراً این روایت به گونه‌ای واژگونه برای عده‌ای تعریف شده که این‌چنین با کارگران بیچاره‌ای که چندین ماه حقوق دریافت نکرده‌اند برخورد می‌شود.»
 مارلون: «مگه از کارگر مظلوم‌تر و بی‌پناه‌تر داریم؟»
 رضا: «خسته‌ام. به اندازه تمام شرمنده شدن کارگران سرزمینم مقابل همسر و فرزندانشان خسته ام. بدترین لحظات زندگیم همیشه این بوده که همسرم چیزی بخواد و من نتونم اجابت کنم. درک شرایط کارگران هپکو خیلی هم سخت نیست. خدایا به مردان سرزمینم بصیرت ببخش»
 جیمز: «آخه کارگری که شش ماه حقوق نگرفته بدون هیچگونه پس‌اندازی چجوری می‌تونه زندگی کنه، چجوری شکم بچه‌هاش رو سیر می‌کنه! چجوری از خجالت وارد خونه می‌شه، چجوری سرش رو جلوی همسرش بلند می‌کنه؟ به این برکت از همین غصه دق کنیم بمیریم رواست...».

 

کپی