اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

او حافظ را زیسته بود

او حافظ را زیسته بود
محمدعلی بهمنی شاعر و ترانه سرا

ادبیات فارسی معاصرمان یکی دیگر از فعالان خود را از دست داد؛ «پرویز خائفی»، شاعر، پژوهشگر و حافظ پژوهی که با وجود سال‌ها فعالیت در این بخش فرهنگ‌مان هیچگاه به‌دنبال جنجال و مطرح کردن نام خود نبود. فعالیت‌های خائفی تنها به حوزه ادبیات محدود نمی‌شد؛ چراکه علاوه بر اینکه مدتی سرپرستی مرکز حافظ شناسی شیراز را بر عهده داشت، سال‌ها به تدریس و همچنین ریاست کتابخانه ملی فارس هم اشتغال داشت.

پرویز خائفی برای من یا دیگرانی که او را می‌شناختند تنها یک دوست نبود؛ او شاعر و پژوهشگری بود که سال‌های بسیاری از عمرش را صرف فعالیت در عرصه ادبیات کرد. بی‌تردید اگر پای گفته‌های دیگر اهالی شعر هم بنشینید این گفته را از آنان خواهید شنید که: «ادبیات معاصر فارسی یکی از چهره‌های اثرگذار خود را از دست داد.» خائفی از آن دست شاعرانی است که در عرصه شعرمان جایگاهی ماندگار به دست آورده است. مهم‌ترین خصوصیتی که می‌توان برای شعرهایش برشمرد تلاشی است که برای حفظ ویژگی‌های شعر کلاسیک فارسی با دنیای امروز داشته که بی‌اغراق موفقیت‌آمیز هم بوده است.
آشنایی‌ام با زنده یاد خائفی به سی و چند سال قبل بازمی‌گردد. قبل از آنکه به شیراز بروم شعرهای او را شنیده بودم. منتهی در دیدار نخست‌مان شنیدن آن شعرها از زبان خودش عالمی دیگر داشت. شعر خائفی به تنهایی یک کلاس درس برای شنوندگان و خوانندگانش بود؛ کلاس استادی که هیچگاه ادعای معلمی نداشت. همان طور که گفتم با حفظ شرایطی که شعر گذشته فارسی از آن برخوردار بوده با نگاهی که خاص زمانه امروز است شعر می‌گفت و این یکی از مهم‌ترین دلایل ماندگاری سروده‌هایش به شمار می‌آید. از شعرهای خائفی که بگذریم، پژوهش‌های او در حوزه حافظ پژوهی هم دنیای دیگری است. او چنان غرق تحقیق و پژوهش در آثار این شاعر مشهور ادبیات کلاسیک فارسی شده بود که اغراق نیست اگر بگویم او حافظ را زیسته بود.
آنقدر که به دور از هر گونه جنجال و سر و صدایی کار می‌کرد که تأسف انگیز است بگویم آدم‌های بی‌ادعا اغلب بعد از مرگشان بیشتر شناخته می‌شوند. آنقدر متواضع بود که همواره از القابی همچون استاد که برخی اصرار دارند پیش از نام‌شان بنشیند فراری بود، حتی از تعریف و تمجید سروده‌هایش هم استقبال نمی‌کرد و همیشه می‌گفت: «شعر را باید شنید نه اینکه به‌دنبال تحسین آن بود.» درگذشت او نه تنها برای دوستانش، که برای همه ادب دوستان و حتی ادبیات معاصرمان اتفاق تلخی‌ است.

کپی