اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
گفت‌وگوی «ایران» با کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی؛

سعید عبدولی: مدال برنز رهایم نمی‌کند

سعید عبدولی: مدال برنز رهایم نمی‌کند
محمد محمدی سدهی خبرنگار

مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان 2019 و گزینشی المپیک در قزاقستان برگزار شد و پیش از آغاز 3 وزن آخر سعید عبدولی، تنها مدال‌آور کشتی فرنگی ایران بود.

کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی در دیدار رده‌بندی وزن 82 کیلوگرم موفق شد یوری شکریوبا، حریف اوکراینی‌اش را با نتیجه 7 بر صفر شکست دهد و با ایستادن در سکوی سوم، نخستین مدال تیم ایران را در این مسابقات به دست آورد. عبدولی که به عنوان باتجربه‌ترین فرنگی‌کار ایرانی راهی مسابقات جهانی شده بود، باز هم از تکرار مدال طلای خود (سال 2011 مسابقات جهانی استانبول) بازماند و برنز گرفت.
سعید عبدولی درخصوص مسابقات کشتی فرنگی به خبرنگار «ایران» گفت: «مسابقات کشتی فرنگی سطح بالایی داشت و تمامی کشتی‌گیرانی که در وزن 82 کیلوگرم حضور داشتند، آماده بودند. ادلان آکیف روس (دارنده مدال برنز اروپا) و رفیق حسین‌اف از جمهوری آذربایجان رقبای من در این مسابقات بودند که متأسفانه در دیدار رده‌بندی مقابل حریف آذربایجانی شکست خوردم و نتوانستم به مدال طلا دست یابم.»
عبدولی در سال‌های اخیر تنها موفق به کسب مدال برنز شده است و این کشتی‌گیر کشورمان پس از مسابقات جهانی سال 2011 استانبول موفق به مدال طلای مسابقات جهانی نشده است. اگرچه کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی برای کسب مدال طلا به مسابقات جهانی قزاقستان رفته بود. فرنگی کار وزن 82 کیلوگرم افزود: «خیلی آماده بودم و برای حضور در این مسابقات 8 ماه، سخت تمرین کردم. هدفم کسب طلای این مسابقات بود اما متأسفانه به هدفم نرسیدم. در المپیک ریو، مسابقات جهانی 2017 پاریس و در 2019 قزاقستان برنز گرفتم. به نظر می‌رسد که مدال برنز با نام من پیوند خورده است و ولم نمی کند.»
او درخصوص کسب نخستین مدال کشتی فرنگی در مسابقات جهانی بیان داشت: «خیلی مفت مدال طلا از چنگم درآمد. سال گذشته من نفر اول و دوم وزن 82 کیلوگرم را شکست داده بودم و پیش‌بینی می‌کردم که امسال در قزاقستان طلا بگیرم اما متأسفانه این گونه نشد و اتفاق دیگری رقم خورد. تیم ملی کشتی فرنگی‌مان بدشانس بود و نتوانست به مدال طلا دست یابد. شرایط تیم ملی خوب بود و با آمدن بنا همه در شرایط خوبی به سر می‌برند اما نشد که در این مسابقات طلا بگیریم.»
عبدولی که با حضور در سکوی مسابقات گریه کرده بود، درخصوص دلایلش برای اشک ریختن روی سکو این گونه صحبت کرد: «با اصرار مربیان برای دریافت مدال رفتم و به هیچ وجه دوست نداشتم روی سکوی سومی بایستم. حقیقتاً مدال برنز برای من ارزشی نداشت. مربیانم به من گفتند که  بعد از گذشت چندین سال ارزش این مدال را خواهی فهمید. گریه‌هایم به خاطر از دست دادن مدال طلا بود.»
کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی با گذشت چند روز از کشتی هنوز به کشتی نیمه نهایی فکر می‌کند. عبدولی در این دیدار مقابل رفیق حسین اف ازجمهوری آذربایجان در ثانیه‌های پایانی با نتیجه 8 بر 5 شکست خورد و به دیدار رده‌بندی رفت. او گفت: «به خاطر یکسری از اشتباه هایی که خودم داشتم مقابل حریف آذربایجانی شکست خوردم. 20 ثانیه به پایان کشتی باقی مانده بود و متأسفانه در ثانیه‌های پایانی فینال را از دست دادم.»
او در المپیک ریو هم در ثانیه‌های پایانی دیدار نیمه نهایی مقابل حریف فرانسوی شکست خورد و دستش از مدال طلای المپیک کوتاه ماند. عبدولی درخصوص ثانیه‌های پایانی افزود: «ثانیه‌های پایانی دست از سر من برنمی‌دارد و متأسفانه این اتفاق در المپیک ریو هم افتاد. من در قزاقستان هم بدشانس بودم چرا که در کشتی با آکیف روس دچار مصدومیت شدم و به زور آمپول مسابقات را ادامه دادم و پس از آن در مقابل حریف آذربایجانی‌ام هم در ثانیه‌های پایانی شکست خوردم، این‌ها از بدشانسی من است.»

نجاتی و گرایی برنز گرفتند، وزیر ارتباطات قول پاداش داد

در رقابت‌های ۳ وزن پایانی کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در نورسلطان پایتخت قزاقستان،علیرضا نجاتی نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم ایران در دیدار رده‌بندی برابر المرات تاسمرادوف ازبکستانی دارنده مدال برنز المپیک به روی تشک رفت و 7 بر 5 پیروز شد و دومین مدال برنز ایران در این رقابت‌ها را بر گردن آویخت. همچنین محمد علی گرایی در وزن ۷۷ کیلوگرم در دیدار رده بندی و برای کسب مدال برنز برابر کاراپت گالیان از ارمنستان 9-6 به برتری رسید وسومین مدال برنز ایران را برگردن آویخت. ضمن این که امیر قاسمی منجزی در دیدار رده بندی وزن 130 کیلوگرم به دلیل دریافت 3 اخطار دیسکالیفه شد و برابر کشتی گیر استونی شکست خورد تا به مقام پنجم برسد. در پایان مسابقات جهانی، نمایندگان کشورمان موفق به کسب 3 مدال برنز و 2 عنوان پنجمی شدند و با کسب عنوان چهارمی به کار خود پایان دادند. گفتنی است محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات که برای مذاکره با مسئولان قزاقستان در این کشور حضور دارد، با حضور درسالن باریس شهر نورسلطان محل برگزاری مسابقات جهانی از نزدیک با فرنگی‌کاران و کادر فنی تیم ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. آذری جهرمی در حاشیه این دیدار قول پرداخت پاداش ویژه را به کشتی گیران مدال آور مسابقات جهانی داد و عنوان کرد این پاداش حتماً نقد پرداخت می شود.

کپی