اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در گفت‌وگو با «ایران»:

غلامرضا محمدی: انتظار مردم از کشتی به اندازه باشد، خُم رنگرزی نیست

غلامرضا محمدی: انتظار مردم از کشتی به اندازه باشد، خُم رنگرزی نیست
حامد جیرودی خبرنگار

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۹ از فردا آغاز می‌شود و تیم ملی کشتی آزاد ایران سه‌شنبه عازم نورسلطان قزاقستان شد.

این مسابقات از نظر کسب سهمیه المپیک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و با این حال، تیم ملی با ترکیبی جوان عازم قزاقستان شده که این موضوع نگرانی‌هایی به وجود آورده است. غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در آستانه آغاز مسابقات، به خبرنگار«ایران» گفت: «ما برای مسابقات جهانی 17 مرحله اردو برگزار کردیم و تورنمنت‌های مختلفی را پشت سر گذاشتیم. در اردوی قبل اتفاق‌هایی افتاد که ترکیب تیم را تغییر داد. رضا یزدانی یکی از شانس‌های ما در 97 کیلوگرم بود که دچارعفونت گوش و بعد هم دچار مصدومیت از ناحیه سر و چانه شد. او خیلی صادقانه و در حالی که به نظر من پهلوانی را معنا کرد، با شهامت گفت که جا را برای یک جوان باز می‌کند و در این شرایط، علی شعبانی جایگزین او شد. پرویز ‌هادی هم که آسیب دیدگی کهنه در ناحیه کمر داشت، اعلام کرد که به جهانی نمی‌رسد و یدالله محبی نفر دوم وزن 125 کیلوگرم جایگزینش شد.»
سرمربی تیم ملی یادآور شد: «تیم ما در بعضی وزن‌ها خیلی جوان است. امیرمحمد یزدانی در 65 کیلوگرم 18 سالش است. بهمن تیموری و علی شعبانی هم اولین باری است که در جهانی کشتی می‌گیرند. از طرفی این مسابقات قبل از المپیک است و سخت‌ترین مسابقات جهانی هم همین مسابقات است. من به 8 سال پیش برمی‌گردم که چه تیمی را قبل از المپیک لندن از ما تحویل گرفتند و ما در مسابقات جهانی 2011 چه نتیجه‌ای گرفتیم و واقعاً استحقاق قهرمانی را با آن بچه‌های آماده و سرحال داشتیم و حالا قبل از المپیک توکیو چه تیمی را تحویل گرفته‌ایم. می‌خواهم بگویم که انتظار مردم باید به اندازه باشد.»
او درباره اینکه آیا انتقادات خود را متوجه رسول خادم سرمربی سابق تیم ملی و رئیس پیشین فدراسیون کشتی می‌داند، چنین پاسخ داد: «من اسم نمی‌آورم و نمی‌خواهم کسی را هم زیر سؤال ببرم اما اینها واقعیت است. ما در مسابقات جهانی 2018 ششم و 2017 هم نهم شدیم و معلوم است چند مدال هم گرفته‌ایم. تیم امسال هم نسبت به پارسال چند تغییر داشته و کار ما را به مراتب سخت‌تر می‌کند. ما نمی‌توانیم معجزه کنیم و خُم رنگرزی هم نیست که خیلی زود رنگ دربیاوریم و کشتی‌گیر بسازیم. نیاز به زمان داریم. قبلاً هم گفته‌ام که بعد از المپیک توکیو، دوران شکوفایی کشتی ما شروع می‌شود.»
علیرضا دبیر چند وقت پیش گفته بود از کشتی انتظار کسب مدال و قهرمانی نداشته باشید. محمدی هم چنین نظری دارد: «من می‌گویم حتی برای گرفتن سهمیه کارما سخت است ولی من، کادر فنی و فدراسیون با تمام وجودمان تلاش می‌کنیم تا بهترین نتیجه را کسب کنیم و از سال قبل بهتر نتیجه بگیریم. من جانم را هم می‌گذارم. ما آماده جنگ و نبردیم و دنبال شگفتی هستیم. مشکل اصلی ما مسائل مالی است که اگر حل شود، خیلی از مشکلات برطرف می‌شود.»
یکی از اظهارنظرهای مهم علیرضا دبیر پس از اینکه سکان هدایت فدراسیون را برعهده گرفت این بود که از لحاظ فنی دچار عقبگرد شده‌ایم. غلامرضا محمدی در این خصوص چنین نظر داد: «در بحث بزرگسالان به لحاظ فنی خلأیی ایجاد شده که آن را قبول دارم ولی در بخش پایه کار شده است. ما تیم نوجوانان را داشتیم که قهرمان جهان شد و حالا به جوانان رسیده و نایب قهرمان جهان شده است. دوستان در گذشته تلاش‌شان را کردند ولی بضاعت همان بوده و حالا ما این مسیر را ادامه می‌دهیم.»
او در پاسخ به این سوال که آیا نگران نیست که با این تیم جوان نتیجه نگیرد، مقصر قلمداد و همانند قبل از المپیک لندن برکنار شود، گفت: «نگرانی وجود دارد و فشار هست ولی باید مراقب باشیم و خودمان را جمع وجور کنیم تا به موفقیت برسیم. من با عشقم آمدم. ضمن اینکه اعتقاد دارم خدا به دل آدم‌ها نگاه می‌کند. من با دل پاک آمده‌ام. امیدوارم بچه‌ها کم نگذارند و بیشتر از حد خودشان کشتی بگیرند و با تمام وجودشان بجنگند.»
سایت فدراسیون جهانی چند روز پیش از کاربرانش پرسید که آیا حسن یزدانی می‌تواند تاج پادشاهی‌اش را پس بگیرد؟ این اتفاق در حالی که تیلور رقیب اصلی یزدانی در این مسابقات نیست، می‌تواند شرایط را به سود کشتی‌گیر محبوب کشورمان تغییر دهد. محمدی درباره شرایط یزدانی گفت: «امیدوارم همه با هم تاج پادشاهی حسن را پس بگیریم. تیلور نیست ولی یک امریکایی دیگر هست. ما روی هر حریفی، حساب جداگانه باز می‌کنیم. هر کشتی برای ما یک فینال است و حسن هم یکی از پرامیدترین کشتی‌گیران ماست که امیدوارم در روز آخر طلایی شود.»/ فارس

کپی