اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

آرامش پس از زلزله در شهر قزوین

آرامش پس از زلزله در شهر قزوین
کوروس سلیمانی خبرنگار

دوشنبه شب گذشته حوالی ساعت ۹:۳۰دقیقه بود که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7/4ریشتر استان قزوین را لرزاند و باعث وحشت مردم شد. مرکز این زمین لرزه که حدود ۱۰ ثانیه به طول انجامید در منطقه جیرنده واقع در مرز استان گیلان و قزوین گزارش شد. پس از این اتفاق بسیاری از مردم از خانه‌هایشان خارج شدند و حتی برخی از ترس پس لرزه‌ها تا صبح در پارک‌ها چادر زدند و خوابیدند.

قدرت‌الله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در ارتباط با احتمال وقوع پس لرزه و نگرانی مردم در این ارتباط به «ایران» گفت: با توجه به اینکه استان قزوین روی نوار زلزله واقع شده و دو گسل در شمال و غرب آن قرار دارد هیچ احتمالی را نمی‌شود نادیده گرفت و در عین حال پیش‌بینی زلزله غیر ممکن است. هم‌اکنون آرامش در استان و شهر قزوین برقرار شده و مردم به خانه‌های خود بازگشته‌اند.
وی با بیان اینکه تیم‌های ارزیاب از طرف بنیاد مسکن برای برآورد خسارت به مناطق و روستاهای کوهین اعزام شده‌اند، گفت: «هنوز گزارش دقیق این تیم‌ها به دست ما نرسیده است اما طبق اخباری که در دست داریم برخی خانه‌ها ترک برداشته‌اند اما خسارت جدی وارد نشده است‌. در بحث مصدومان نیز تنها یک حادثه شکستگی بینی برای خانم ۳۵ ساله‌ای بوده که در حال خروج از خانه با درب منزل‌شان برخورد می‌کند که توسط اورژانس به بیمارستان رازی منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.»
مهدیخانی با بیان اینکه مقابله با این پدیده و آمادگی در برابر آن نباید مقطعی باشد؛ اظهار داشت: «این زمین لرزه تلنگر و هشداری بود که بی‌تفاوت نباشیم و با توجه به زلزله خیز بودن ایران، باید آمادگی داشته باشیم، بخصوص در ساخت و سازها بحث مقاوم‌سازی رعایت شود و حتی نکات ایمن‌سازی داخل ساختمان‌ها نیز جدی گرفته شود، به طوری که در بسیاری از مواقع زلزله آسیبی به ساختمانی وارد نکرده اما عدم رعایت ایمن‌سازی مانند نصب تابلوها و لوسترها باعث آسیب ساکنین شده است. در کنار این موارد برگزاری دوره‌های امداد و نجات که توسط هلال احمر برگزار می‌شود نیز می‌تواند باعث بالا رفتن آگاهی و آمادگی افراد در برخورد با این بلای طبیعی باشد. امیدوارم مردم این موارد را جدی بگیرند.»

کپی