اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
طالبان با پذیرش مسئولیت این حمله، دیگر بار مخالفت خود با برپایی انتخابات 10 روز آینده را اعلام کرد

انفجار در کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری افغانستان

انفجار در کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری افغانستان
ندا آکیش خبرنگار

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیروز سه‌شنبه از حمله طالبان به کمپین انتخاباتی خود جان سالم به در برد اما جماعتی که برای شرکت در تجمع انتخاباتی او به شهر چاریکار، مرکز ایالت پروان در شمال کابل آمده بودند، به اندازه او خوش شانس نبودند زیرا دست‌کم 26 نفر از حاضران کشته و بیش از 32 نفر دیگر زخمی شدند. کمی قبل از وقوع این سوء قصد، در منطقه سبز کابل که سفارت امریکا نیز در آنجا واقع شده است یک انفجار رخ داد. گروه طالبان مسئولیت هر دو حمله را برعهده گرفت.

به گزارش الجزیره، حوالی ساعت 11:40 ظهر دیروز سه شنبه به وقت محلی بود که یک موتور حامل مواد منفجره در شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان در نزدیکی محل تجمع انتخاباتی رئیس جمهوری افغانستان و در حالی که اشرف غنی در محل حضور داشت، منفجر شد و در پی آن دست کم 26 نفر کشته و بیش از 32 نفر زخمی شدند. در بین کشته و زخمی‌ها زنان و کودکان دیده می‌شد و منابع بیمارستانی از احتمال افزایش شمار کشته‌ها خبر دادند. حامد عزیز، سخنگوی فراخوان انتخاباتی اشرف غنی نیز در مصاحبه با آسوشیتدپرس وقوع انفجار در نزدیکی تجمع انتخاباتی رئیس جمهوری افغانستان را تأیید و اعلام کرد، در لحظه انفجار اشرف غنی در محل حادثه حضور داشت اما آسیبی به وی نرسید. وحیده شاهکار، سخنگوی فرماندار ولایت پروان نیز اعلام کرد، انفجار در ورودی سالنی رخ داد که تجمع انتخاباتی اشرف غنی در آن در حال برگزاری بود.
گروه طالبان که از هفته گذشته به خاطر پایان بی نتیجه مذاکراتش با امریکا خشمگین است، مسئولیت حمله به کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری افغانستان و همچنین مسئولیت یک انفجار دیگر در منطقه سبز کابل، محل قرار گرفتن سفارت امریکا را برعهده گرفت. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در سخنانی تأکید کرد، هدف طالبان از این حمله نیروهای امنیتی حاضر در کمپین انتخاباتی اشرف غنی بوده است. انفجار در منطقه سبز کابل با فاصله کمی قبل از انفجار در کمپین انتخاباتی اشرف غنی رخ داده بود اما رسانه‌ها از شمار کشته یا زخمی‌های احتمالی این حادثه اخباری منتشر نکردند.
گروه طالبان در یک سال گذشته که مشغول مذاکره با امریکا بود حملات و انفجارهای خود را هم به صورت همزمان پیش می‌برد. حالا هم که یک هفته است با اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا مذاکره واشنگتن با طالبان به پایان رسیده، بر شمار حملات خود افزوده است. این حملات در حالی است که 10 روز دیگر قرار است در افغانستان انتخابات برگزار شود؛ انتخاباتی که از نظر طالبان مشروع نیست زیرا دولت فعلی کابل را یک دولت دست نشانده امریکا می‌داند که شایستگی هیچ کاری از جمله برگزاری انتخابات را ندارد. از همین رو، طالبان پیش‌تر هم هشدار داده بود که هرچه به انتخابات نزدیک می‌شوند بر شمار حملات خود علیه دولت کابل و نیروهای نظامی خارجی می‌افزاید تا مانع مشارکت بالای مردم در انتخابات 6 مهر (28 سپتامبر) شود.
طالبان اگرچه به خاطر بی نتیجه ماندن تلاش‌هایش برای رسیدن به توافق با امریکا و خروج نیروهای امریکایی و همچنین به تعویق نیفتادن زمان انتخابات افغانستان خشمگین است از این روی از یک سو حملات خود را پی می گیرد و از سوی دیگر - به ظن خود - تلاش‌های دیپلماتیک خود را به سوی روسیه، چین و کشورهای منطقه سوق داده تا شاید با این ترفند امریکا را یک بار دیگر وادار کند تا مذاکرات را از سر بگیرد.

کپی