اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

گرسنگان، پل پیروزی کاندیداهای آرژانتینی

گرسنگان، پل پیروزی کاندیداهای آرژانتینی
بنفشه غلامی

غول گرسنگی و فقر یک بار دیگر وارد امریکای لاتین شده و چنگال‎های زهرآگین خود را در بدن کشوری دیگر از این خطه، خفته بر منابع طبیعی نفت و گاز فرو برده است؛آرژانتین. سومین اقتصاد بزرگ امریکای لاتین که همواره سطح زندگی مردم آن بالا بوده‎است، بعد از تحمل بحران اقتصادی دو ساله، در چند ماه اخیر به وضعیتی نابسامان دچار شده و اغلب خانواده‎های متوسط آن با گرسنگی دست و پنجه نرم می‎کنند.

به گزارش سایت شبکه خبری «فرانس 24»، تورم در آرژانتین به 55 درصد رسیده‎است و 10 درصد جمعیت آن زیر خط فقر قرار دارند. تلاش‎های دولت نیز تاکنون نتیجه چندانی در بر نداشته است و هرچند دستور افزایش میزان کمک‎های غذایی به مدارس را صادر کرده‎، اما 50 درصد کودکان این کشور مبتلا به سوءتغذیه هستند. آمار این بیماری ناشی از گرسنگی مداوم، در سراسر این کشور نیز به 30 درصد می‎رسد؛ وضعیتی نگران‌کننده که قانونگذاران آرژانتیتی را واداشته برای رفع این وضعیت، قانون اضطراری غذا را تصویب کنند. اما اجرا شدن هر قانونی در آرژانتین نیازمند تأیید آن در سنا است و هنوز سنا چنین تأییدیه‎ای را صادر نکرده است. این در حالی است که بهای مواد غذایی رشدی روز افزون دارد. مردم حتی برای خرید نان نیز دچار مشکل هستند، طوری که نان‎ها در نانوایی‎ها می‎ماند وخریداری ندارد.
اما در حالی که مردم آرژانتین روز به روز کمربندهای خود را محکم‎تر از روز قبل می‎بندند و کاهش وزن آنها محسوس است، مخالفان مائوریسیو ماکری، رئیس‎جمهوری آرژانتین، گرسنگی مردم را پل پیروزی خود می‎بینند. آنها با توجه به انتخابات ریاست جمهوری در این کشور که بناست تا چهل روز دیگر یعنی 27 اکتبر (5 آبان) برگزار شود، در کمپین‎های خود طرح‎های اقتصادی دولت ماکری را مسئول گرسنگی مردم معرفی کرده‎اند. به گزارش سایت تحقیقاتی «استراتفور»، انتظار می‎رود ماکری که در انتخابات مقدماتی تنها 32 درصد از رأی دهندگان به او رأی دادند، در فرصت کوتاه باقی‎مانده تا دور نهایی انتخابات دست به اقداماتی بزند که مردم را متقاعد کند، هنوز راهکارهایی برای اقتصاد در چنته دارد. او به همین منظور ممکن است به کاهش مالیات‎ها و افزایش هزینه‌های عمومی در جهت رفاه مردم اقدام کند. اما به جز اینها که بیشتر نقش مُسکن را برای جیب مردم خواهند داشت، یکی از راهکارهای ماکری احتمالاً کنترل ارز و تثبیت ارزش «پزو»، واحد پول آرژانتین است که اخیراً 20 درصد از ارزش خود را مقابل دلار از دست داد.
با این حال در 40 روز آینده، این تنها ماکری نیست که تلاش خواهد کرد با ابزار اقتصاد مردم را به سمت خود بکشد. آلبرتو فرناندز که هنوز سرمست از پیشتازی‎اش در انتخابات مقدماتی با 47 درصد آرا است، برای خنثی کردن این طرح‎های احتمالی از هم‌اکنون وامی را که ماکری سال گذشته از صندوق بین‎المللی پول دریافت کرد ، هدف گرفته‎است. ماکری سال گذشته در چنین روزهایی یک وام 56 میلیون دلاری از صندوق بین‎المللی پول دریافت کرد و مجبور شد برای بازپرداخت این وام، سیاست ریاضت اقتصادی را تشدید کند. فرناندز وعده داده، اگر رئیس جمهوری کشورش شود، با صندوق بین‌المللی پول مذاکره می‎‎کند تا بتواند سیاست‎های ریاضتی را کاهش دهد. او همچنین درنظر دارد، با اتحادیه اروپا برای عقد قرارداد تجارت آزاد وارد مذاکره شود. با این حال برخی ناظران منطقه‌ای معتقدند، پیروزی فرناندز در انتخابات نه تنها تضمینی برای بهبودی وضعیت آرژانتینی‎ها نیست که می‎تواند، باعث تخریب روابط این کشور با سایر کشورهای امریکای لاتین شود و از جمله دیگر بار آتش تنش‎ها بین آرژانتین و برزیل را شعله‎ور سازد. زیرا حتی اگر از رابطه بسیار نزدیک ژایر بولسونارو، رئیس‎جمهوری برزیل با ماکری بگذریم، سیاست‎های اقتصادی که فرناندز وعده آنها را داده موجب کاهش واردات برزیل به آرژانتین خواهد شد.

کپی