اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

شهیدی: خطر تغییر نام و تصاویر شهدا را گوشزد کردیم

شهیدی: خطر تغییر نام و تصاویر شهدا را گوشزد کردیم

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه بنیاد با همه توان حفظ حرمت و جایگاه شهدای والامقام را پیگیری کرده، بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان عنصری مهم و تعیین‌کننده در جامعه اسلامی تأکید دارد.

حجت‌الاسلام سید محمدعلی شهیدی در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره خانه نور ایرانیان بصیر در محل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با بیان اینکه بر اساس قانون بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به حمایت‌های معیشتی از جامعه ایثارگری و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است بیان کرد: مقام معظم رهبری بارها بر لزوم حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تأکید داشته‌اند و این مسئله مهم‌ترین وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است و در همین راستا شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت ایجاد شده که جلسات دبیرخانه آن به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اهمیت حفظ حرمت و جایگاه نام شهدا در جامعه گفت: پیش از اتفاقات اخیر و گزارش چند مورد حذف نام شهدا از معابر عمومی نامه‌ای به وزارت کشور نوشتیم و خطر تغییر نام و تصاویر شهدا را گوشزد کردیم که هفته گذشته بخشنامه‌ای از وزارت کشور به تمام استانداری‌ها فرستاده شد و بر اساس آن هر نوع تغییری در این زمینه ممنوع اعلام شد.

در مورد اخیر پیش آمده نیز مانند همیشه با جدیت پیگیر موضوع هستیم تا خدای ناکرده فرهنگ ایثار و شهادت کم رنگ نشود ضمن اینکه بر توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان عنصری مهم و تعیین کننده در جامعه تأکید می کنیم.

شهیدی با اشاره به قرار داشتن در آستانه هفته دفاع مقدس و تاکید بر نقش بسیار مهم فرهنگ ایثار و شهادت در مقاومت مردم و پیروزی‌های رزمندگان در جبهه‌های جنگ گفت: در شرایط کنونی نیز با توجه به حجم گسترده تحریم‌ها و فشارهای آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن بر ملت ایران می توان با تکیه بر فرهنگ ایثار و شهادت در مقابل دشمنان مقاومت کرد و به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته درحوزه خدماتی اولویت اصلی بنیاد در دو حوزه درمان و اشتغال بوده است و حساسیت ویژه‌ای در زمینه درمان وجود دارد، زیرا میانگین سن ایثارگران افزایش یافته و مشکلات درمانی این عزیزان با افزایش سن بیشتر می‌شود.

در همین راستا علاوه بر عقد قرارداد با شرکت بیمه، صندوق سلامت نیز راه‌اندازی شده تا در برخی موارد خاص که بیمه هزینه‌های دارویی را پرداخت نمی‌کند از طریق این صندوق مشکلات بر طرف شود.

شهیدی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر با مشکلات بسیار زیادی در زمینه اعتباری روبرو بودیم و همین مسئله کار ما را در زمینه درمان و به‌خصوص خدمات بیمه‌ای بسیار سخت کرد.

با اضافه شدن ۴۶۰ هزار نفر از ایثارگران شاغل به جامعه زیر پوشش خدمات درمانی بنیاد در سال گذشته با مصوبه مجلس شورای اسلامی و تورم زیادی که افزایش سرانه بیمه هر نفر از ۸۵ هزار تومان به ۱۴۵ هزار تومان را به دنبال داشت، مشکلات بنیاد در زمینه درمان زیاد شده است و هزینه‌های درمان ایثارگران از ماهی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثار گران با بیان عدم تامین اعتبارات مورد نیاز بیمه تکمیلی ایثارگران در طی دو سال گذشته یادآور شد: در این زمینه ضمن اینکه برای ساماندهی وضعیت بیمه ایثارگران در حال تهیه برنامه‌های جدیدی هستیم، امیدواریم با مساعدت دولت و مجلس شورای اسلامی بتوانیم از مشکلات کنونی عبور کنیم تا ایثارگران عزیز دغدغه درمانی نداشته باشند.

شهیدی ادامه داد: موضوع اشتغال یکی از چالش‌های مهم کشورمان است و تنها منحصر به جامعه ایثارگری نیست. در ابتدای ورود به بنیاد شهید و امور ایثارگران ۶۷ هزار نفر از ایثارگران جویای شغل بودند که در این مدت موفق به ایجاد بیش از ۱۰۰ هزار شغل برای آن‌ها شده‌ایم، اما حتی با این میزان اشتغال‌زایی نیز همچنان با بیش از ۸۰ هزار ایثارگر جویای شغل روبر هستیم.

البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که نرخ بیکاری برای کل کشور بیش از ۱۲ درصد است که این رقم برای جامعه ایثارگری حدود ۴ درصد است.

معاون رییس جمهور ادامه داد: صندوق اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در طول چند سال گذشته تسهیلات خوبی را برای ایجاد شغل به ایثارگران ارائه داده و همچنان با قدرت مشغول به فعالیت است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه دستوراتی را برای پیگیری درخواست‌های جانبازان بصیر صادر کرد.

عادل مهری مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر نیز در این جلسه گفت: خانه نور ایرانیان بصیر دارای ۳۰ نمایندگی در سراسر کشور است که به‌صورت منسجم و خوبی در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه به درخواست‌های این انجمن اشاره کرد و پیگیری‌های صورت گرفته توسط دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر را تشریح کرد.
مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره خانه نور ایرانیان بصیر نیز در این جلسه به بیان نظرات، پیشنهادات و درخواست‌های جانبازان بصیر پرداختند./ ایسنا

کپی