رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران تاکید کرد

روند رو به افزایش ایدز/ کمبود دارو نداریم

اجتماعی /
شناسه خبر: 501408

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: به علت عدم آگاهی و دانش مردم هنوز بیماری ایدز در جامعه انگ است و بسیاری از بیماران به دلیل ترس و این انگ به ما مراجعه نمی کنند.

 به گزارش ایران آنلاین، مینو محرز در نشست خبری در بیمارستان امام خمینی، افزود: این درحالی است که تخمین زده می شود به‌طور غیر رسمی حدود ۶۰ هزار مبتلا به ویروس اچ آی وی مثبت و ایدز در کشور وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: به‌طور رسمی ۳۰هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی مثبت در کشور شناسایی شدند که از این تعداد ۲۲ هزار نفر در ۲۰۰ کلینیک و مرکز درمان بیماری‌های رفتاری مداوا می شوند و هنوز دو سوم بیماران شناسایی نشدند

وی تاکید کرد: ویروس اچ آی وی و ایدز اصلا کشنده نیست و بیماران با درمان، عمر طبیعی دارند.

محرز تاکید کرد: ایران در زمینه درمان ایدز در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا حرف اول را می زند و مرکز تحقیقات ایدز ایران خط مشی درمان این بیماری را به منطقه ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: ایران نیز در مساله کاهش آسیب،  حرف اول را در دنیا می زند و باید جامعه را به این موضوع که ایدز کشنده نیست، آگاه کرد.

روند صعودی ابتلا به ایدز

محرز، تماس جنسی، خون و فرآورده های خونی و استفاده از سرنگ مشترک را از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس اچ آی وی مثبت عنوان کرد و گفت:  بوسیدن،  استفاده از استخر مشترک و دست دادن باعث انتقال این ویروس نمی شود.

وی افزود: در حال حاضر تمام داروها و خدمات ایدز رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد و این بیماری با دارو قابل کنترل است و بیماران عمر طبیعی دارند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: متاسفانه بی بند و باری در جوانان کشور رواج پیدا کرده که رسانه ها وظیفه دارند جوانان را از بیماری ایدز اگاه کنند.  

محرز خاطرنشان کرد: ضرورت دارد نگرش منفی در مورد ایدز را به نگرش مثبت تبدیل کنیم و مرکز تحقیقات ایدز آمادگی دارد هر گونه آموزش را به جوانان در این زمینه ارائه دهد.

وی نسبت به روند رو به افزایش ایدز هشدار داد و تاکید کرد: باید با افزایش آگاهی جوانان در زمینه ایدز، جلوی آن را بگیریم.

به گفته محرز، لازم است از فضای مجازی برای آموزش جوانان به منظور پیشگیری از ایدز استفاده کنیم و جامعه عاری از ایدز را به نسل آینده تحویل دهیم.
وی افزود: اکنون داروهای ایدز از هند خریداری می شود و بزودی این داروها تولید داخلی می شود.

وی درباره وضعیت کمبود دارو و برخی جوسازی‌ها مبنی بر در دسترس نبودن داروهای بیماران مبتلا به HIV و یا تاریخ گذشته بودن این داروها، گفت: برخی افرادی که از سوی رسانه‌های خارجی علیه نظام، صحبت می‌کنند در این باره شلوغ کاری کردند. در برخی از این رسانه‌ها اعلام کردند که داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است تا از این طریق نگرانی این بیماران را فراهم کنند، اما باید اعلام کنم که این موضوع درست نیست. در حال حاضر نه تنها با کمبود دارو مواجه نیستیم، بلکه داروهای این بیماران تا یک سال پس از پایان تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. ما در حال حاضر دارو را در دسترس داریم و اواخر مهرماه نیز داروهای جدید به دست‌مان می‌رسد. البته در آمدن داروهای جدید کمی فاصله افتاد، اما به سرعت با کارخانه سازنده تماس گرفتیم و گفتند حتی در صورت اینکه تاریخ دارو هم بگذرد، می‌توانند تا یک سال از داروی قدیمی استفاده کنند. تمام اسناد و نامه‌های رسمی آن هم وجود دارد. بنابراین بیماران نگران دارو نباشند. ما مشکل دارو نداشتیم و نخواهیم داشت. یک سری داروی جدید هم اواخر مهر و یا اوایل آبان ماه توزیع خواهد شد. در حال حاضر هم با هیچ کمبود دارویی مواجه نیستیم.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.