اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
بزرگداشت«زنده‌یاد جلال آل‌احمد و سیمین دانشور» با حضور اصحاب اندیشه برگزار شد:

شرط شناخت جلال, کنارگذاشتن قرائت رسمی از اوست

شرط شناخت جلال, کنارگذاشتن قرائت رسمی از اوست

همایش بزرگداشت زنده‌یاد جلال آل‌احمد و سیمین دانشور، دیروز، 25 شهریور ماه هم‌زمان با پنجاهمین سالگرد درگذشت جلال آل احمد در در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

گروه اندیشه:

در همایش بزرگداشت زنده‌یاد جلال آل‌احمد، چهره‌های سرشناسی مانند یحیی یثربی،‌ فریدون مجلسی، محسن محبی، عبدالحسین خسروپناه، محمدحسین دانایی و شهین اوجاق علیزاده حضور داشتند. در بخشی از این مراسم قسمت‌هایی از مستند «جلال آل احمد» ساخته پریسا عشقی نیز پخش شد.

***

دانایی: جلال را از خلال آثارش باید شناخت

محمدحسین دانایی خواهرزاده جلال آل احمد ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و یادکرد سیمین دانشور و شمس آل‌احمد گفت: بسیاری دهه ۴۰ را دوران طلایی ادبیات فارسی می‌دانند. تعداد عناوین  تیراژ کتاب‌ها و صفحات روزنامه‌ها و مجله‌ها و رسانه‌ها جالب توجه است.

وی درباره دلایل رونق ادبیات در دهه ۴۰ بیان کرد: این اتفاق فرخنده مدیون بزرگانی مانند جلال آل‌احمد، سیمین دانشور، صادق چوبک و ... بود، از عوامل تأثیرگذار دیگر، تأسیس کانون نویسندگان ایران با هدف مبارزه با سانسور و تأمین آزادی اندیشه و فکر بود.

دانایی عنوان کرد: یکی از عوامل افول کانون نویسندگان ایران درگذشت جلال آل‌احمد در سال ۱۳۴۸ بود که بعد از این اتفاق محفل سیاست‌بازان و از مسیر اصلی خارج شد.

وی بیان کرد: بعد از گذشت سال‌ها از انقلاب اسلامی هنوز هم سانسور وجود دارد و وضعیت در این زمینه مناسب نیست.

دانایی گفت: درخشش و برجستگی‌های جلال منحصر در دهه ۴۰ نماند و بدون تردید یکی از برجسته‌ترین روشنفکران فارسی زبان، تیراژ کتاب‌ها و مقالات و اخبار در مورد جلال آل‌احمد نشان دهنده این واقعیت است.

خواهرزاده آل‌احمد بیان کرد: موافقان و مخالفان از زوال جلال تا بازگشت به جلال سخن گفتند و این‌ها طیف وسیعی هستند و هر دو گروه هم باید آزاد باشند تا نظرات خود را بیان کنند و این نشان دهنده آن است که آل‌احمد هنوز نمرده و زنده است.

دانایی با اشاره به این‌که چهره جلال بسیار دستکاری شده و مورد دخل و تصرف و تحریف قرار گرفته است، تصریح کرد: برای شناخت جلال باید به آثارش مراجعه کرد، آل‌احمد واقعی را در آثارش می‌توان شناخت.

 

حسینی: بهترین راه شناخت جلال آخرین آثار و مواضع اوست

دیگر سخنران این مراسم محمد حسینی وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که ضمن گرامیداشت یاد جلال آل‌احمد گفت: بهترین راه شناخت جلال آخرین آثار و مواضع اوست که در سال‌های پایانی داشت. تلاش می‌کنم صحبت‌هایم با استناد به آثار و گفته‌های ایشان باشد.

وی عنوان کرد: جلال آل‌احمد روشنفکری نبود که در برج عاج بنشیند و ادای روشنفکری دربیاورد؛ او حقیقت‌جو بود و وقتی دید پشت حزب توده اتحاد جماهیر شوروی است از آن‌ها جدا شد.

این استاد دانشگاه درباره اثر غرب‌زدگی آل‌احمد بیان کرد: جلال در نامه‌ای به امام خمینی(ره) می‌نویسد که طرح ابتدایی این کتاب را پس از حوادث ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ نوشتم و در بخش دیگری از آن نامه می‌گوید روشن‌فکران پس از این حادثه دست‌های خودشان را با بی‌اعتنایی شستند.

حسینی به تشریح بخش‌های مختلف کتاب غرب‌زدگی پرداخت و مروری از مباحث مطرح شده در این کتاب را بیان کرد.

 

محبی: شرط اول شناخت آل‌احمد، روی برگرداندن از قرائت رسمی از او است

محسن محبی استاد دانشگاه سخنران دیگر این بزرگداشت بود؛ وی با ذکر خاطراتی از زنده‌یاد جلال آل‌احمد گفت: بنده به‌واسطه دو دیدار حضوری و آشنایی با آثارش جوانی‌ام را با او گذرانده‌ام.

وی با بیان این نکته که راه فعالیت‌های سیاسی در زمان جلال آل‌احمد مسدود بود، گفت: چهره‌های تاریخ‌ساز و تأثیرگذار بعد از گذشت سال‌ها و گذر زمان یا زیر غبار تاریخی می‌روند یا چهره‌ای از آن‌ها پر رنگ می‌شود که مورد پسند است و این استحاله چهره واقعی افراد در تاریخ، به نظر طبیعی است.

محبی شرط اول شناخت آل‌احمد را روی برگرداندن از قرائت رسمی از او دانست و عنوان کرد: چهره واقعی جلال آل‌احمد در آثارش متجلی است. جلال وجدان بیدار روزگار و نسل خودش بود که خیلی زود جوانمرگ شد./ آنا

کپی