اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

آغاز انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و حبس شدن نفس نتانیاهو

آغاز انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و حبس شدن نفس نتانیاهو

مراکز اخذ رای در انتخابات سراسری رژیم صهیونیستی به روی ۶.۴ میلیون رای دهنده باز شدند و قرار است درهای مراکز اخذ رای در اکثر مناطق راس ساعت ۱۰ شب بسته شوند.

 قرار است نتایج اولیه با تکیه بر نظرسنجی‌هایی که در هنگام خروج رای‌دهندگان از مراکز اخذ رای انجام می‌شوند بعد از بسته شدن مراکز اخذ رای اعلام شوند، در حالیکه نتایج رسمی فردا (چهارشنبه) اعلام می‌شوند.

شهروندان اسرائیلی پس از شکست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در تشکیل کابینه در پی انتخابات ماه آوریل یکبار دیگر به منظور شرکت در انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) امروز پای صندوق‌های رأی رفتند.

ناظران معتقدند که در صورت شکست نتانیاهو و اردوگاه او در کسب اکثریت آرا، نتایج انتخابات این رژیم را به سمت بی‌ثباتی سیاسی پیش می‌برد.

انتخابات سراسری در اسرائیل آوریل سال جاری میلادی (فروردین) با پیروزی کمرنگ حزب لیکود، حزب بنیامین نتانیاهو، همراه بود. در انتخابات گذشته، حزب لیکود و حزب رقیب آن، ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس هر کدام توانستند ۳۵ کرسی در کنست ۱۲۰ عضوی بدست بیاورند. لیکود با دیگر احزاب، ائتلاف کرد و مجموعا آنها ۶۵ کرسی را در اختیار گرفتند تا بار دیگر نتانیاهو نخست‌وزیر شود اما وی موفق به تشکیل کابینه در موعد مقرر نشد و توافق شود انتخابات بار دیگر برگزار شود.

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی هر چهار سال یک بار برگزار می شود و حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب، نخست وزیر را معرفی می‌کند.

متهم اصلی شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه در دور قبل انتخابات کنست آویگدور لیبرمن، رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" بود که در دولت نتانیاهو شرکت نکرد.

این نخستین بار در تاریخ رژیم صهیونیستی است که در یک سال دو بار انتخابات برگزار می‌شود.  / ایسنا

کپی