اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

تأیید وجود تاربال‌های نفتی در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم

تأیید وجود تاربال‌های نفتی در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم

در این پایش که در محدوده آب‌های بین جزیره قشم و جزیره لارک انجام شد، آلودگی نفتی در سطح آب مشاهده نشد درحالی‌که تاربال های نفتی در سایزهای مختلف در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم به‌وضوح قابل‌ مشاهده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست قشم در حاشیه این بازدید افزود: پیرو گزارش‌های صیادان و جوامع محلی جزیره قشم در 20 شهریور در خصوص آلودگی ساحل به‌صورت گلوله‌های قیری(تاربال) به اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان، جهت بررسی آلودگی گشت و کنترل ساحلی و دریایی توسط یگان اداره حفاظت محیط‌زیست قشم و با حضور رئیس اداره محیط‌زیست دریایی استان هرمزگان و تیم کارشناسان دریایی این  اداره کل انجام شد.

صادق رستمی تصریح کرد: در این بازدید آلودگی محیط‌ زیست دریایی با ترکیبات نفتی کاملاً محرز شد که منشأ آن نامعلوم و در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ترکیبات نفتی به‌واسطه‌ی عوامل جوی و تابش نور خورشید به ساحل‌های  ماسه‌ای و سنگی چسبیده‌اند و به‌صورت تاربال (گلوله‌های قیری) کاملاً مشاهده است که غالب ساحل‌های  سنگی درگیر تاربال ها هستند.

رستمی اظهار کرد: اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان قشم، در همان ساعات اولیه پس از دریافت گزارش اقدام به نمونه‌برداری آب دریا از نقاط مختلف بخصوص از نوار ساحل جنوبی و ارسال نمونه آب به واحد آزمایشگاه اداره کل محیط‌زیست استان اقدام کرد و 24 شهریور مجدداً اقدام به نمونه‌برداری آب دریا و رسوب کف دریا به‌وسیله دستگاه گرپ از نقاط مختلف دریا و همچنین جزیره لارک صورت گرفته‌ شده است.

وی اضافه کرد: نمونه‌های آب و رسوب به آزمایشگاه محیط‌ زیست استان جهت سنجش و آنالیز ارسال شد که نتایج تا دو روز آینده به اطلاع خواهد رسید.

این مقام مسئول بیان کرد: در خصوص منبع ایجاد آلودگی موجود و میزان خسارات زیست‌محیطی وارده با توجه به شواهد موجود امکان‌پذیر نبوده و نیاز به انجام آزمایش‌های پیشرفته نفتی و چندین ساعت غواصی در نواحی حادثه جهت بررسی دقیق و برآورد میزان خسارت است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست قشم در پایان از اعلام نظر قطعی و تخصصی قبل از بررسی‌های تکمیلی آزمایشگاهی و میدانی جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، خودداری کرد و گفت: برنامه پاکسازی سواحل با همکاری سازمان محیط‌زیست و سازمان منطقه آزاد قشم با مواد نانو کیت گرین ژل ‌در حال بررسی است./ ایسنا

کپی