در این پایش که در محدوده آب‌های بین جزیره قشم و جزیره لارک انجام شد، آلودگی نفتی در سطح آب مشاهده نشد درحالی‌که تاربال های نفتی در سایزهای مختلف در طول خط ساحلی جزیره لارک و قشم به‌وضوح قابل‌ مشاهده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست قشم در حاشیه این بازدید افزود: پیرو گزارش‌های صیادان و جوامع محلی جزیره قشم در 20 شهریور در خصوص آلودگی ساحل به‌صورت گلوله‌های قیری(تاربال) به اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان، جهت بررسی آلودگی گشت و کنترل ساحلی و دریایی توسط یگان اداره حفاظت محیط‌زیست قشم و با حضور رئیس اداره محیط‌زیست دریایی استان هرمزگان و تیم کارشناسان دریایی این  اداره کل انجام شد.

صادق رستمی تصریح کرد: در این بازدید آلودگی محیط‌ زیست دریایی با ترکیبات نفتی کاملاً محرز شد که منشأ آن نامعلوم و در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ترکیبات نفتی به‌واسطه‌ی عوامل جوی و تابش نور خورشید به ساحل‌های  ماسه‌ای و سنگی چسبیده‌اند و به‌صورت تاربال (گلوله‌های قیری) کاملاً مشاهده است که غالب ساحل‌های  سنگی درگیر تاربال ها هستند.

رستمی اظهار کرد: اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان قشم، در همان ساعات اولیه پس از دریافت گزارش اقدام به نمونه‌برداری آب دریا از نقاط مختلف بخصوص از نوار ساحل جنوبی و ارسال نمونه آب به واحد آزمایشگاه اداره کل محیط‌زیست استان اقدام کرد و 24 شهریور مجدداً اقدام به نمونه‌برداری آب دریا و رسوب کف دریا به‌وسیله دستگاه گرپ از نقاط مختلف دریا و همچنین جزیره لارک صورت گرفته‌ شده است.

وی اضافه کرد: نمونه‌های آب و رسوب به آزمایشگاه محیط‌ زیست استان جهت سنجش و آنالیز ارسال شد که نتایج تا دو روز آینده به اطلاع خواهد رسید.

این مقام مسئول بیان کرد: در خصوص منبع ایجاد آلودگی موجود و میزان خسارات زیست‌محیطی وارده با توجه به شواهد موجود امکان‌پذیر نبوده و نیاز به انجام آزمایش‌های پیشرفته نفتی و چندین ساعت غواصی در نواحی حادثه جهت بررسی دقیق و برآورد میزان خسارت است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست قشم در پایان از اعلام نظر قطعی و تخصصی قبل از بررسی‌های تکمیلی آزمایشگاهی و میدانی جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، خودداری کرد و گفت: برنامه پاکسازی سواحل با همکاری سازمان محیط‌زیست و سازمان منطقه آزاد قشم با مواد نانو کیت گرین ژل ‌در حال بررسی است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.