اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
در حاشیه برگزاری نخستین جلسه شورای سیاستگذاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب

‌فرهنگ با بخشنامه و دستور به‌جایی نمی‌رسد

‌فرهنگ با بخشنامه و دستور به‌جایی نمی‌رسد
مهدی فیروزان مدیرعامل مؤسسه «شهر کتاب» و عضو شورای سیاستگذاری هفته کتاب

برگزاری نخستین جلسه از شورای سیاستگذاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، گویای آغاز برنامه‌ریزی‌های مسئولان و تشکل‌های فرهنگی برای شرکت و برپایی این رویداد سالانه حوزه کتاب است.

با تکیه بر تجربه سال‌ها فعالیت در حوزه نشر، برنامه‌ریزی و سیاسگذاری برای این بخش از فرهنگمان را از سخت‌ترین کارها می‌دانم.
حوزه کتاب از آن بخش‌هایی است که سلایق مختلفی بر آن حاکم است و از سویی افراد بسیاری هم براحتی درباره آن اظهار نظر می‌کنند. این در حالی است که شما در دیگر حوزه‌ها با چنین شرایطی روبه‌رو نیستید، به‌عنوان نمونه در حوزه خودرو هم با تعداد کمی از فعالان این عرصه روبه‌رو هستیم و هم اینکه تعداد کمی از افراد قادر به اظهار نظر درباره آن هستند.
ذکر همین یک مورد کافی است تا بدانید دستیابی به یک تصمیم مشترک در برنامه‌ریزی‌هایی اینچنینی چقدر سخت است. از سوی دیگر ما ایرانیان چندان با اصول گفت‌و‌گو آشنا نیستیم و نقدهایمان اغلب برپایه نظرات شخصی و حتی غیراصولی است. اگر اصول گفت‌و‌گو را می‌دانستیم به خودمان اجازه اظهار نظر در هر حوزه‌ای را نمی‌دادیم!
صرف نظر از مانعی که معتقدم پیش روی سیاستگذاران فرهنگی است نمی‌توانم از اتفاقات خوبی که طی چند سال اخیر در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در حال وقوع است صرف نظر کنم.
احساس می‌کنم یک نوآوری در حوزه کتاب در حال شکل‌گیری است؛اتفاق خوبی که از آن می‌گویم این است که دیگر یارانه‌ای برای عرضه اختصاص داده نمی‌شود و عمده بودجه به سوی تقویت تقاضا در حال پیشروی است. این در حالی است که حداقل طی سی سال گذشته عمده بودجه کشور نه تنها در حوزه کتاب که در اغلب حوزه‌های فرهنگی صرف فربه کردن عرضه شده! این در حالی است که ما از وجود انواع و اقسام تریبون‌ها از جمله مدارس، رسانه‌هایی همچون تلویزیون و مساجد بهره‌مند بوده‌ایم با این حال هیچگاه درصدد تربیت کتابخوان که همان بخش تقاضا در حوزه نشر است برنیامده‌ایم.
فراتر از رویدادهای فرهنگی خوبی همچون هفته کتاب باید به‌دنبال افزایش سرانه مطالعه از طریق علاقه‌مند‌سازی مخاطبان به کتابخوانی باشیم.
در چنین شرایطی است که می‌توان استفاده‌ای حداکثری از برگزاری این قبیل برنامه‌ها کرد.اتفاقاً مهم‌ترین بحث در جلسه شورای کتاب روز گذشته هم درباره همین مسأله بود که باید بیش از پیش مردم را به سوی کتابخوان شدن ببریم.
نکته دیگری که نباید از آن غفلت کرد این است که برنامه‌های فرهنگی با بخشنامه و دستور به سرانجام نمی‌رسند. نمی‌توانیم سرجای خود بنشینیم و بگوییم خوزستانی‌ها چنین کاری انجام بدهند یا مازندرانی‌ها فلان کار را. هر یک از ما چه در جایگاه دست اندرکار فرهنگی و چه در جایگاه فعال فرهنگی باید به‌دنبال الگو‌سازی باشیم، اگر ما در مؤسسه شهر کتاب موفق به پیاده کردن طرح‌های خود به بهترین نحو بشویم بی‌شک دیگران هم از آن پیروی خواهند کرد.

کپی