اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
«ایران» بررسی می‌کند: ضرورت‌ها در خیابان معروف سالن های نمایشی تهران در گفت‌وگو با ایراج راد و محمدجواد حق‌شناس

رونق فرهنگی در گذر رودکی

رونق فرهنگی در گذر رودکی
مریم سادات گوشه خبرنگار

غروب است و مثل هر شب سالن‌های تئاتر در آستانه باز شدن؛ به‌خصوص سالن‌های اطراف تالار وحدت که معمولاً با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه می‌شوند. اما خیابان شهریار با وضعیت فعلی ساخت و سازش کمی باعث دلخوری مردم شده است.

خیابان کم عرضی که یک طرفش هم برای ساخت و ساز حصارکش شده است. آنهایی که آمده‌اند تالار وحدت، حالا با مشکل جای پارک و ترافیک و بسته بودن خیابان شهریاراز یک سمت مواجه شده‌اند. فضایی که می‌خواهد سنگفرش شود و بیشتر تداعی‌گر سنگ‌فرش‌های خیابان سی تیر است با دکه‌های چوبی کنارش که هر کدام چیزی می‌فروشند.سنگ فرش هایی که هم برای عابران پیاده آزار دهنده است هم برای رفت و آمد ماشین ها. چیزی که ذهن مردم و اهالی فرهنگ وهنر را بیش از همیشه به خود مشغول کرده این است که قرار است چه اتفاقی برای این خیابان بیفتد؟ آیا اصلاً این کار به صلاح بود؟ بر فرض مثبت بودن جواب آیا قرار است کسب و کار فرهنگی از دل این ساخت و ساز رونق بگیرد؟ گذر فرهنگی اگر باشد خیلی هم خوب است اما چگونه و کجا؟
گذر رودکی باید مختص تولیدات فرهنگی باشد
ایرج راد عضو هیأت مدیره خانه تئاتر در مورد خوب بودن یا نبودن این طرح می‌گوید: «در جلسه‌ای که از طرف سازمان زیباسازی برای نظرخواهی در مورد این مسأله گذاشته شده بود، مطالبی را عنوان کردم. از چند سال پیش قرار بر این بود که این گذر فرهنگی به عنوان گذر رودکی بین تئاتر شهر تا تالار وحدت ساخته شود.
این طرحی بود که از طرف آقای مسجد جامعی در شورای شهر تهران عنوان شده بود و حتی پس از تأیید، تأمین اعتبار هم شده بود.منتهی به دلایل مختلف به تعویق افتاد آن زمانی که مطرح شد، فضاهایی در این محدوده وجود داشت که هم به صورت زمین بود و می‌توانست برای گسترش فضاهای فرهنگی خریداری شود و هم اینکه ساختمان های مخروبه‌ای وجود داشت که اینها بعداً تخریب شدند و اکنون به مجتمع‌های مسکونی تبدیل شده‌اند. آن زمان این شکل را نداشت و می‌شد همه اینها خریداری شود و آن مسیر و فضا از سالن های مختلف نمایش و فضاهای فرهنگی برخوردار شود. و این می‌توانست حائز اهمیت باشد.
راد در ادامه توضیح داد: «اگر اینجا امکانات فرهنگی به وجود بیاید یعنی فضاهایی برای فروش تولیدات فرهنگی از کتاب گرفته تا سی‌دی موسیقی و تصویری و فضاهایی ایجاد شود که شکل آموزشی پیدا کند، مؤثر است. ولی اگر قرار باشد بوفه درست شود و مردم فقط چای بنوشند از شکل فرهنگی خیابان نه تنها چیزی اضافه نخواهد کرد بلکه از آن چیزی هم کاسته می‌شود. باید منطقه شکل فرهنگی خودش را حفظ کند و تبدیل شود مثلاً به مکانی برای کتابفروشی های کنار خیابان که مکانی برای فروش کتاب ندارند و در حقیقت تولیدات فرهنگی عرضه شود.
حتی مکانی باشد برای فروش ابزار آلات فرهنگی وهنری مثل موسیقی و یا تبدیل شود به گالری ها و نمایشگاه های مختلف برای هنرمندان آثار تجسمی. این بسیار خوب است اما اگر برای فروش غذا و چای باشد مثل خیابان سی تیر، مطلوب نیست.»
نگران کافه‌های گذر رودکی نباشید
محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه آیا قرار است این ساخت و ساز محلی برای کسب و کار فرهنگی باشد یا صرفاً مثل خیابان سی تیر محلی برای بوفه و کافی شاپ باشد؟ تصریح کرد: «امروز ما نمی‌توانیم به صراحت بگوییم این کار به صورت اختصاصی برای کار فرهنگی هست یا نیست. قطعاً این کسب و کارها با هم مرتبطند حتی در بحث کافه‌ها کارکردشان امروز عمدتاً فرهنگی شده است.  شکل‌گیری عناوینی مثل کافه کتاب، سینما یا تئاتر و گالری نشان دهنده این است که رویکردشان فرهنگی است و عملا فرصتی را برای شهروندان به وجود آورده است تا با توجه به تغییر معماری و محدود شدن فضای ملاقات‌ها و کوچک شدن خانه‌ها امروزه کافه‌ها محلی است برای بحث و تبادل نظر و به نوعی کسب و کار ؛ فعال شدن اقتصاد فرهنگ را هم در زمره فعالیت کافه‌ها می‌توان تعریف کرد.نقاشان و مجسمه سازان یا نویسندگان و کلاً اصحاب فرهنگ وهنر در این کافه‌ها هم اندیشی و ایده پردازی می‌کنند.»
او در پاسخ به اینکه اهالی فرهنگ به دنبال مکانی برای عرضه آثارشان هستند مثل ایجاد یک گالری یا مکانی برای فروش کتاب تا بتوانند آثارشان را عرضه کنند و این یعنی کمک به اقتصاد فرهنگ وهنر آیا در نظر دارید که چنین فضایی برای اصحاب فرهنگ وهنر مهیا کنید؟ ادامه می‌دهد: «دقیقاً همین اتفاق خواهد افتاد.ما در این محدوده شاهد شکل‌گیری دهها تئاتر خصوصی هستیم. تعداد قابل توجهی کافه در این محدوده احداث شده است و عملاً فضا را به یک مقصد جدی برای اهالی فرهنگ و هنر تبدیل می‌کند و رویکرد دیگری که وجود دارد با توجه به فضاهایی مثل تئاتر شهر، تالار رودکی و فرهنگ و برخی کتابفروشی ها و تئاترهای خصوصی و نیز انجمن خوشنویسان که حضور دارند، فرصتی با فضای جدید برای مردم و شهروندان برای ملاقات با اهالی فرهنگ و هنر به وجود خواهد آمد.»
او درباره این گذر تصریح کرد: «گذری که امروز با عنوان خیابان شهریار شناخته می‌شود و در حال آماده‌سازی و اجرای طرح سنگفرش باند جنوبی خیابان که مشرف بر تالار وحدت است، آغاز شده فاز یک از طراحی و اجرای پروژه بزرگتری است.این پروژه از خیابان حافظ شروع می‌شود و تا موازی پارک دانشجوادامه پیدا می‌کند و عملاً قرار است که تئاتر شهر را به تالار وحدت و مجموعه فرهنگی رودکی ارتباط دهد تا برای مخاطبان و بازدید کنندگان این امکان فراهم شود تا این دو مرکز مهم فرهنگی شهر از یک همبستگی و پیوند ارتباطی برخوردار باشد و نهایتاً این گذر در ذیل پهنه رودکی از محله شیخ هادی در منطقه 11 تعریف شده و عملیاتی می‌شود و پهنه رودکی از آغاز شروع به کار شورای پنجم در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار دارد و مطالعاتش آغاز شد. گرچه ما در گذشته هم ایده‌ها و مطالعاتی را شاهد بودیم که از سالیان پیش از اواسط دهه 70 و دهه 80 هم مطالعاتی شده بود که پراکنده و منجر به این تصمیم و اتفاق نشد. برای اینکه این روند از بلاتکلیفی در بیاید، جلسات مداومی در کمیسیون فرهنگی شکل گرفت و با حضور تمام ذی نفعان موجود هم در شهرداری و هم در سازمان های مرتبط مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری و مراکز مرتبط دعوت شدند و دراین مدت یک طرح تجمیع مطالعاتی کار شد و از مطالعات قبلی هم استفاده شد و خوشبختانه به نتیجه رسید و برای این موضوع در سازمان زیباسازی بودجه تعیین شد و نهایتاً با همکاری شرکت توسعه فضای فرهنگی شهرداری منطقه 11 و با متولی گری سازمان زیباسازی این طرح اکنون بیش از یک ماه است که کلید خورده و اجرایی شدن عملیاتی آن را شاهد هستیم.»
او در پاسخ به این‌که اتمام پروژه چه زمانی صورت می‌گیرد؟ توضیح داد: «بر اساس پیگیری ها شاید قبل از دهه فجر امسال شاهد به نتیجه رسیدن آن باشیم».

کپی