اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در پاسخ به «ایران»:

درآمد صادرات پتروشیمی 26 میلیارد دلار می‌شود

درآمد صادرات پتروشیمی 26 میلیارد دلار می‌شود

طرح‌های مستقر در ساحل خزر به زودی رو نمایی می‌شوند گروه اقتصادی / مدتی است که صنعت پتروشیمی روی ریل توسعه و حرکت به‌سمت پایین دست قرار گرفته و دهه آینده چهره‌ای متفاوت از امروز خواهد داشت. منطق این ادعا چیست؟ این موضوع را از زبان معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بررسی می‌کنیم. بهزاد محمدی روز گذشته در یک نشست خبری علاوه بر جهش دوم پتروشیمی، جهش سوم و تمام برنامه‌های این صنعت را برای ایجاد ارزش افزوده تشریح کرد.

ارزآوری به اندازه نیمی از درآمد‌های از دست رفته نفتی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌گوید: «با برنامه‌ریزی انجام شده و بهره‌برداری از طرح‌های جدید در جهش دوم صنعت پتروشیمی، ظرفیت تولید این صنعت تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و درآمد ۱۷ میلیارد دلاری کنونی محصولات پتروشیمی را به ۲۵ میلیارد دلار می‌رساند. ۲۷ طرح پتروشیمی از امسال تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد. با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تعداد مجتمع‌های پتروشیمی کشور از ۵۶ به ۸۳ مجتمع می‌رسد.» اما مهم‌تر از جهش دوم، جهش سوم پتروشیمی است. در جهش سوم که همین حالا برخی از طرح‌های آن پیشرفتی بیش از 45 درصد دارند، به مدار تولید می‌آیند. این پروژه‌ها تولیدکننده محصولات نهایی پتروشیمی هستند که ارزش افزوده بسیار بالاتری از محصولات بالادستی و میان دستی دارند.
محمدی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه در پایان جهش سوم چقدر به درآمد ارزی کشور افزوده خواهد شد، پاسخ داد: «به‌طور کلی حجم سرمایه‌گذاری طرح‌های جهش دوم ۱۷ میلیارد دلار و طرح‌های جهش سوم صنعت پتروشیمی ۲۳ میلیارد دلار است. اما با این سرمایه‌گذاری در جهش سوم میزان درآمدهای صنعت پتروشیمی به 37 میلیارد دلار خواهد رسید که اتفاق بسیار مهمی است. 70 درصد آن هم درآمد حاصل از صادرات است.»
با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که در سال 1404 که سال پایانی جهش سوم خواهد بود، ایران حدود 26 میلیارد دلار از محل صادرات پتروشیمی درآمد خواهد داشت. این رقم حدود نیمی از درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام کشور است. در جهش سوم بواسطه تولید محصول نهایی میزان درآمدزایی و تاب‌آوری صنعت پتروشیمی افزایش خواهد یافت. محمدی با اشاره به تنوع کنونی بیش از 350 محصول در این صنعت که بر توسعه کیفی همزمان با توسعه کمی به‌صورت متوازن و پایدار دارد، می‌گوید: «با اطلاع از بازارهای جهانی باید به گونه‌ای حرکت کنیم که هم در صادرات و هم در رونق صنایع پایین‌دستی پیشرفت مناسب داشته باشیم.» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه توسعه متوازن نیاز به برنامه‌ریزی دارد و یک‌ شبه صورت نمی‌گیرد، می‌افزاید: «توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در جهش سوم هدف‌گذاری شده است.» محمدی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی مانند گذشته به‌راحتی به طرح‌ها مجوز نمی‌دهد، می‌گوید: «به طرح‌هایی مجوز داده می‌شود که در زنجیره ارزش صنعت باشد. وظیفه صنعت پتروشیمی تهیه نقشه راه برای توسعه کمی و کیفی صنعت است و این شرکت هم‌اکنون با حساسیت بیشتری در این زمینه حرکت می‌کند و متناسب با توسعه خوراک به توسعه هوشمندانه صنعت می‌پردازد.»
۱۱ وزیر نفت و انرژی در تهران
سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست که از ۳۱ شهریورماه تا سوم مهرماه برگزار می‌شود، میزبان وزیران نفت و انرژی ۱۱ کشور از کشورهای آسیای میانه و کشورهای همسایه خواهد بود. معاون وزیر نفت هدف از این دعوت را افزایش همکاری در زمینه صنعت پتروشیمی عنوان می‌کند.

بـــرش
رونمایی از هاب خزر در مهرماه

صنعت پتروشیمی در هاب‌های ماهشهر، عسلویه و دیگر مناطق کشور در حال فعالیت است. اما در میان آنها هاب سواحل خزر اهمیت ویژه دارد. چراکه محل توسعه محصولات پایین دست پتروشیمی است که آلودگی و سرمایه بری کمی دارد اما ارزش افزوده آن بسیار بالاتر است و اکنون دنیا به این سمت حرکت می‌کند. معاون وزیر نفت در پاسخ به سؤال «ایران» درباره توسعه در این هاب جدید اظهار می‌کند: «توسعه صنعت پتروشیمی با تأکید وزیر نفت در سواحل خزر در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان ضمن حفظ مسائل زیست محیطی از پارسال در دستور کار است.برای این مناطق پروژه‌ای تعریف شده است که به‌دلیل دسترسی به منابع گازی بتواند با خوراک گاز کار کند و با توجه به جمعیت این استان‌ها تکرارپذیر باشد.» او ادامه می‌دهد: «طرح مناسبی که برای منطقه اشتغالزا باشد تعریف شده است و ان‌شاءالله مهرماه این طرح معرفی می‌شود. سرمایه‌گذار این طرح که به احتمال زیاد در استان گیلان اجرا می‌شود نیز مشخص شده است.» محمدی می‌گوید که سرمایه‌گذار این طرح شرکت داخلی است.

کپی