اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی در گفت و گو با «ایران :»

170 هزار گردشگر سلامت ترکمنستان وارد ایران شدند

170 هزار گردشگر سلامت ترکمنستان وارد ایران شدند
زهرا کشوری خبرنگار

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات سازمان میراث فرهنگی، تبادلات گردشگری بین ایران و ترکمنستان را در حوزه گردشگری سلامت، دریایی و تجاری می‌داند و اعتقاد دارد که موانع بین گردشگری ایران و این کشور شمالی در جلسات مشترک بین مسئولان دو کشور قابل حل است.

 «محمد ابراهیم لاریجانی» در گفت‌و‌گو با «ایران» تعداد گردشگران ورودی از ترکمنستان را 170 هزار نفر اعلام می‌کند و از رشد 15 درصدی ورودی گردشگران این کشور به ایران در سال 97 نسبت به 96 خبر می‌دهد. او مرز زمینی با ترکمنستان را باعث تسهیل گردشگری و افزایش توریست می‌داند. به اعتقاد او ارزان تمام شدن رفت و آمد در مسیرهای زمینی باعث می‌شود تا ایران گردشگران بیشتری از ترکمنستان نسبت به کشوری چون تاجیکستان داشته باشد.
لاریجانی می‌گوید:«ما تفاهمنامه همکاری با کشور ترکمنستان در گردشگری سلامت و اعیاد مشترک داریم.» او گردشگری دریایی در دریای خزر و گردشگری تجاری را از دیگر همکاری مشترک دو کشور عنوان می‌کند و می‌گوید:«با توجه به تردد تجار دو کشور در بازارچه‌های مرزی مشترک در مرز خراسان و گلستان، روی گردشگری تجاری هم تمرکز کرده‌ایم.» او گردشگری تجاری را یکی از محورهای مهم همکاری با کشورهای شمال ایران می‌داند و از رشد بالای گردشگران تجاری کشور ترکیه در سال 2017 خبر می‌دهد. به گفته لاریجانی تعداد گردشگران تجاری ورودی از ترکیه در این سال از 400 هزار نفر به 900 هزار نفر رسیده است. او یکی از موضوعات مطرح شده در نشست گردشگری خزر که توسط 5 کشور خزری برگزار شد را هم توسعه گردشگری دریایی بر می‌شمرد و می‌گوید: «قرار شده که ما از تجربه بعضی از کشورها که بیشتر از ما تجربه دارند، استفاده کنیم و بعضی از کشور ما و از تجربه ما.» به گفته لاریجانی قرار است کارشناسان 5 کشور خزری از جمله ترکمنستان جلسه تشکیل دهند و موضوعات گردشگری سلامت، دریایی و تجاری راعملیاتی کنند.
او ترکمنستان را یک کشور خاص می‌داند که سیاستگذاری در آن توسط بالاترین مقام انجام می‌شود. این مسئول به برنامه‌های نوروزی مشترک دو کشور در خراسان رضوی نقبی می‌زند ومی گوید: «ترکمن‌ها بسیار سختگیری می‌کردند. هر برنامه‌ای که قرار بود اجرا شود حتماً نظر رئیس جمهورشان را جویا می‌شدند.» او این مثال را می‌زند تا بگوید که حل مشکلات گردشگری بین ایران و ترکمنستان دست بخش خصوصی نیست و نیاز است که دولت‌ها وارد شوند.
او راه حل را هم در نشست‌های فنی بین کشور‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید: «سال گذشته با اتریش و آلمان و افغانستان نشست فنی برگزار شد تا مشکلات فی مابین بررسی شود.» او برگزاری نشست‌های فنی را بسته به اهمیت بازارهای هدف اعلام می‌کند و می‌گوید: «کشور‌ها از نگاه تعداد گردشگرانی که می‌فرستند، برای ما اهمیت دارند.» لاریجانی از برگزاری نشست فنی با کشورهای شمالی از جمله ترکمنستان خبر می‌دهد و می‌گوید: «مشکلات فی مابین را احصا و استخراج کردیم البته این مشکلات توسط بخش خصوصی به ما اعلام می‌شود.» او حل مشکلات بین گردشگری ایران و ترکمنستان را هم در نشست فنی می‌داند و می‌گوید: «مثلاً صحبت با سفیر ترکمنستان در ایران به راه حل این مشکلات منجر نمی‌شود.» او مشکلات فی‌مابین را شامل تردد تجار و گردشگری سلامت اعلام می‌کند که در نشست فنی بررسی خواهد شد. او از حسن نیت و برخورد کارشناسان در نشست‌های فنی حرف می‌زند و می‌گوید: «برای مثال در همین نشست فنی کارشناسان افغانستان اعلام کردند که لیست بیمارستان‌های ایران را به آنها بدهیم تا بیمارانشان سرگردان نشوند. ما هم همین کار را کردیم و مشکل حل شد.» به گفته او این نشست سالی یک یا دوبار برگزار می‌شود.
او اعتقاد دارد باید مشکلات را ریشه‌یابی کرد و با کشور طرف به گفت‌وگو نشست.
کپی