اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
وزیر ارتباطات در اجلاس اتحادیه وزرای‌ ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع مطرح شد

پیشنهاد بازار بزرگ منطقه ای برای استارتاپ ها

پیشنهاد بازار بزرگ منطقه ای برای استارتاپ ها

روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌منظور شرکت در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC) به قزاقستان سفر کرد و در سخنرانی خود بر لزوم مقابله با انحصار برخی فناوری‌ها تأکید کرد و یادآور شد که باید به فکر ایجاد یک بازار بزرگ منطقه‌ای برای استارتاپ‌ها و بخش خصوصی باشیم.

تلاش جدی ایران برای توسعه 5G
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که به‌ منظور شرکت در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC)، به نورسلطان پایتخت قزاقستان سفرکرده است، در سخنرانی خود در این اجلاس با بیان اینکه ناسیونالیسم فناورانه به استراتژی برخی قدرت‌های بزرگ تبدیل‌ شده است تأکید کرد که انحصار فناوری هوش مصنوعی چالشی جدی برای همه ملل دنیا خواهد بود و باید به فکر رفع این انحصار بود. ​
محمدجواد آذری جهرمی در سخنرانی خود در این اجلاس همچنین گفت: ما در یک سال گذشته در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌ایم. تعداد مشترکان پهن باند تلفن همراه از 70 میلیون نفر عبور کرده است و ازسوی دیگر هم‌اکنون تمام شهرهای ما یعنی هزار و 242 شهر و همچنین 78درصد از روستاهای ما به شبکه اینترنت نسل چهارم(4G) متصل هستند. وی ادامه داد: همچنین بیش از 120 میلیون دستگاه تلفن هوشمند از طریق سه اپراتور تلفن همراه در شبکه فعال هستند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اگرچه به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری کافی با تأخیر در توسعه FTTH مواجه بوده‌ایم اما با بودجه دولت و جذب سهم بخش خصوصی، اکنون به 2 میلیون کاربر FTTH رسیده‌ایم که این، رکورد قابل‌توجهی در طول یک سال محسوب می‌شود. آذری جهرمی در این سخنرانی یادآور شد: دولت با ساخت 5هزار کیلومتر فیبر نوری در مناطق روستایی، به‌سرعت درحال‌توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در کشور است و تلاش دارد به این کار شتاب ببخشد.
وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید در سخنرانی خود در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC) همچنین گفت: ما مشغول انجام مطالعات لازم در زمینه اینترنت نسل پنجم(5G) هستیم و به‌طورجدی تلاش می‌کنیم تا زمینه‌های تحقق آن را در آینده فراهم کنیم. وی همچنین یادآور شد: در حال تهیه مقررات مناسب و بازنگری در قوانین گذشته هستیم تا بازار ایران را برای ورود فناوری5G به کشور آماده کنیم. ازاین‌رو آماده هستیم تا برای حل چالش‌های توسعه فناوری اینترنت نسل پنجم(5G) از تجربیات ارزشمند کشورهای مشترک‌المنافع(RCC) استفاده کرده و تجربیات خودمان را در اختیار آنها قرار دهیم.
لزوم تدوین قانون مشابه مقررات GDPR اروپا
وزیر کابینه دولت دوازدهم ضمن هشدار درباره مسأله یک جانبه‌گرایی فناورانه به‌عنوان چالشی اساسی در پیش روی کشورهای منطقه و جهان نیز گفت: قدرت واقعی فناوری در پی اجرای گسترده فناوری اینترنت نسل پنجم(G5) با استفاده از هوش مصنوعی تحقق خواهد یافت. ما به‌عنوان کشوری که با سخت‌ترین تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی مواجه است، نسبت به فجایعی که یک جانبه‌گرایی فناورانه می‌تواند برای کل دنیا به وجود آورد، هشدار می‌دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: ناسیونالیسم فناورانه به استراتژی برخی قدرت‌های بزرگ تبدیل‌ شده است و به‌همین دلیل هم انحصار فناوری هوش مصنوعی می‌تواند به چالشی جدی برای همه ملل دنیا تبدیل شود و باید به این موضوع توجهی ویژه داشت. آذری جهرمی در ادامه یادآور شد: دولتی که عادت به تحریم سایر کشورها دارد، بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه هوش مصنوعی انجام داده است و یک جانبه‌گرایی فناورانه خود را در زمینه‌های مختلف فناوری‌های نوین استراتژیک، گسترش داده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات البته به ارائه راهکاری برای حل این مشکل نیز پرداخت و ایجاد مقررات بهتر حفاظت از داده‌ها و قوانین ضد انحصار را به‌عنوان راهکاری احتمالی برای مقابله با یک جانبه‌گرایی فناورانه برشمرد. آذری جهرمی افزود: با وجودی که اتحادیه جهانی ارتباطات در حال تلاش برای ایجاد وحدت رویه میان اعضا در این زمینه است و بحث و گفت‌و‌گو دراین‌باره ادامه دارد اما هنوز این تلاش‌ها به دستاوردهای مشخصی منجر نشده است.
وی ادامه داد: من معتقدم تلاش‌هایی مشابه فرآیندهایی که منجر به ایجاد مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی (GDPR) در اتحادیه اروپا شد، از سوی کشورهای مشترک‌المنافع عضو RCC نیز قابل انجام است.
تأکید بر ایجاد بازار منطقه‌ای
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در سخنرانی خود با اشاره به همکاری‌های چهار جانبه‌ای که ایران با روسیه، جمهوری آذربایجان و ترکیه در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز کرده است، تصریح کرد: شباهت‌های زیادی بین کشورهای مشترک‌المنافع عضوRCC و کشورهای همسایه آنها مانند ایران وجود دارد. وی در ادامه گفت: ما می‌توانیم در برابر اثرات مخرب انحصار و یک جانبه‌گرایی در حوزه‌ ای‌سی‌تی(ICT) مقاومت کرده و یک بازار بزرگ منطقه‌ای را برای استارتاپ‌ها و بخش خصوصی خود ایجاد کنیم.
آذری جهرمی در سخنرانی خود یادآور شد: همچنین باید در حوزه مقررات با یکدیگر هماهنگ باشیم که برای این منظور، کشورهای مشترک‌المنافع عضوRCC می‌توانند بهترین بستر را فراهم آورند. وی ادامه داد: من معتقدم وقت آن رسیده است که به‌طور جمعی مسأله مقررات مربوط به حفاظت از داده‌ها را مورد بررسی قرار دهیم و در این راستا می‌گویم که جمهوری اسلامی ایران آماده است تا به‌طور فعال با هر مکانیسم ممکن از طریق RCC همکاری داشته باشد.
پس از سخنرانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، کنستانتین نوسکوف وزیر توسعه دیجیتال و رسانه‌های جمعی روسیه نیز به‌عنوان رئیس اجلاس از مشارکت فعالانه ایران در جلسه وزرای کشورهای عضو RCC قدردانی و بر ادامه همکاری این نهاد منطقه‌ای با کشورمان تأکید کرد.
گفتنی است محمدجواد آذری جهرمی که صبح روز گذشته وارد شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان شد تا در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع عضو RCC شرکت کند، قرار است علاوه بر این اجلاس، در نمایشگاه جانبی این رویداد شرکت کند و همچنین دیدارهای دوجانبه با همتایان باهدف گسترش و تعمیق روابط نیز از دیگر برنامه‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در این سفر است.
برش
اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC) یک اتحادیه منطقه‌ای است که توسط اعضای اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) شامل روسیه، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، مولداوی، ارمنستان، تاجیکستان و ترکمنستان تشکیل‌ شده است. گفتنی است که هرساله اجلاس و نمایشگاه بین‌المللی در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. سال گذشته ترکمنستان میزبان کشورهای عضو بود و امسال نیز قزاقستان میزبانی این اجلاس را برعهده‌ گرفته است.

کپی