کشف گوشت گورخر در بردسکن

حوادث /
شناسه خبر: 501055

ماموران یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در بازرسی از منزل یک شکارچی متخلف در حاشیه منطقه حفاظت شده درونه مقداری گوشت مربوط به گورخر ایرانی و یک قبضه سلاح شکاری کشف کردند.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: حسب گزارش مردمی مبنی بر شکار یک راس گورخر ایرانی موضوع در دستور کار یگان حفاظت محیط زیست بردسکن قرار گرفت و پس از کسب اطلاعات موثق و هماهنگی و اخذ نیابت قضایی، مامورین یگان حفاظت محیط زیست با همراهی همکاران پارک ملی توران و فرماندهی پاسگاه انتظامی روستای درونه منزل شکارچی متخلف در حاشیه منطقه حفاظت شده درونه را موردبازرسی قرار دادند.

تورج همتی اظهار داشت: در این بازرسی مقداری گوشت مربوط به گورخر ایرانی و یک قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط شد.

وی گفت: درپی انکار متهم  درخصوص تعلق گوشت مکشوفه به گونه نادر گورخر ایرانی ، آزمایش های مربوطه دربانک ژن استان انجام و مشخص شد گوشت متعلق به گورخر ایرانی است.

همتی با بیان اینکه پرونده فرد متخلف تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان معرفی شده است ،گفت: با توجه به اینکه این گونه احتمالا در استان سمنان شکار شده است تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی اظهارداشت: گورخر ایرانی زیرگونه‌ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

وی افزود: این گونه در لیست IUCN جزء گونه های در معرض خطر قرار گرفته است و به استناد مصوبه شماره 380 شورایعالی محیط زیست بهای ضرر و زیان هر راس گورخر ایرانی 500 میلیون ریال تعیین شده و متهم علاوه بر پرداخت ضرر وزیان وارده بابت شکار این گونه، از جنبه حقوقی جرم مستند به بند الف ماده 12 قانون شکار وصید به مجازات حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد./ ایلنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.