اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

غفلت در مرمت مقبره‌الشعرای تبریز

غفلت در مرمت مقبره‌الشعرای تبریز
گروه استان ها

متاسفانه بسیاری از مسائل فنی و تخصصی که باید در توسعه و مرمت اماکن تاریخی مورد توجه قرار گیرد، در عملیات عمرانی مقبره‌الشعرا مورد غفلت قرار گرفته است.

توسعه عجولانه

این مطلب را «جواد رحمتی»، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرده و می گوید: توسعه مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرا عجولانه و بدون توجه به کاوش‌های باستانشناسی بوده و زیربنای در نظر گرفته شده برای توسعه مقبره‌الشعرا نیز متناسب با میزان اعتبارات تخصیص یافته به این طرح نبوده که این روند باعث طولانی شدن سامان‌دهی آن در طول زمان شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تکمیل و بهره‌برداری کامل از پروژه مقبره‌الشعرا را نیازمند بیش از 500 میلیارد ریال اعتبار دانسته و می افزاید: عملیات سامان‌دهی این مجموعه با اولویت محوطه‌سازی و آماده کردن آن برای بازدید گردشگران ادامه می‌یابد و برای اصلاح داخل بنا نیز اعتباراتی مورد نیاز است که انتظار داریم تخصیص به موقع از سوی دولت و پرداخت به موقع از سوی شهرداری، شاهد تسریع در اتمام آن باشیم.

رحمتی تاکید می کند: امسال 110 میلیارد ریال اعتبار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و 90 میلیارد ریال نیز توسط شهرداری برای این طرح در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص و پرداخت کامل، عملیات عمرانی برای تکمیل پروژه سرعت بیشتری می‌گیرد.

مقبره الشعرا

انتقاد از تأخیرهای مکرر

همچنین محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی نیز از تأخیرهای مکرر در تکمیل طرح سامان‌دهی مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرای تبریز انتقاد کرده و خاطرنشان می کند: اتمام این طرح، خواسته بحق مردم فرهنگ‌دوست استان و مطالبه جدی مدیریت ارشد استان است و مسئولان امر باید نسبت به عملکرد خود در این خصوص پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه مقبره‌الشعرا، نماد فرهنگ و هنر تبریز و آبروی استان است، می گوید: متاسفانه به دلایل مختلف سامان‌دهی این مجموعه تاریخی به تاخیر افتاده و همین امر موجب شده که نتوانیم از ظرفیت فرهنگی و گردشگری آن در راستای توسعه استان استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر جدیت دستگاه‌های مسئول به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهرداری تبریز در اتمام این طرح، تصریح می کند: همه دستگاه‌ها باید برای پیشبرد سامان‌دهی این مجموعه و اتمام عملیات عمرانی در آن همکاری کنند.

نگاهی به مقبره‌الشعرا

مقبره الشعرای تبریز ، آرامگاه بیش از 400 شاعر، عارف و رجال نامی است که وضعیت نابسامان و طولانی شدن طرح ساماندهی آن موجب نارضایتی فرهنگ دوستان و مسافران شده است.

مقبره‌الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در محله‌سرخاب واقع شده است. مقبره‌الشعرا هم‌اکنون پیرامون تکیه‌ حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف شهر تبریز قرار گرفته و در ضلع شرقی بقعه سیدحمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی قرار دارد.

مقبره‌الشعرا در گذشته با اسامی حظیره‌الشعرا، حظیره‌القضاه و قبرستان سرخاب نیز نامیده می‌شد، اما متأسفانه گذشت روزگاران و مهم‌تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برده است.

طبق استنادات ادبی تذکره نویسان بنام ایرانی و خارجی، مقبره‌الشعرا محل دفن بیش از ۴۰۰ نفر از شعرا، عرفا و ادیبان تاریخ از سراسر ایران زمین بوده و برخی از بزرگان ادبیات فارسی از جمله اسدی توسی (اهل خراسان)، خاقانی شیروانی، قطران تبریزی، شاپور نیشابوری (اهل خراسان)، همام تبریزی و مانی شیرازی (اهل شیراز) در این اواخر زنده یاد سید محمدحسین شهریار بزرگ ترین غزل سرا و شاعر معاصر ایران در آن آرمیده‌اند. شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی شد که زندگی آرام و آسوده‌ای را دور از جنگ و نزاع می‌جستند. خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن شدند و پس از مرگ، یکایک آنان در حظیره مخصوصی دفن شدند که این حظیره را در تاریخ و تذکره‌ها به عنوان مقبره‌الشعرا یاد کرده‌اند، شاعران دیگری نیز از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر درگذشته‌اند که غالبا در همین حظیره و در جوار خاقانی مدفون هستند.

نام این گورستان در آثار مکتوب پیش از قرن هشتم هجری دیده نمی‌شود. در کتاب لباب‌الالباب تألیف محمد عوفی در سال ۶۱۸ هجری که در آن شرح حالی از شاعران قرن هشتم هجری مانند خاقانی و ظهیرالدین فارابی که در مقبره‌الشعرا دفن شده‌اند، گنجانده شده، نامی از این مکان به‌ میان آورده نشده ‌است. قدیمی‌ترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهه‌القلوب تألیف حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری است؛ همچنین در «تاریخ گزیده‌ مستوفی» تألیف ۷۳۰ هجری نیز به مقبره‌الشعرا اشاره شده‌ است.

به‌ دلیل متروکه ‌شدن مقبره‌الشعرا پس از زمین‌لرزه‌های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و به دلیل مدفون شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریور ۱۳۵۰ خورشیدی، مسابقه‌‌ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبره‌الشعرا برگزار شد و پس از چندی طرح غلام‌رضا فرزان‌مهر انتخاب و عملیات احداث بنای یادبود آغاز شد. هم‌اکنون این بنای یادبود نماد مقبره‌الشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب می‌‌شود.

نماد مقبره‌الشعرای تبریز تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی خودنمایی می‌کند و همه ساله در تعطیلات نوروزی پذیرای یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است. اجرای این طرح از سال ۵۱ با قراردادی بین طراح و انجمن آثار ملی سابق آغاز و تا سال ۶۱ ادامه یافت و از این سال به بعد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای طرح را به عهده گرفت.

فرزان‌مهر درباره‌ انتخاب طرح بنای مقبره الشعرا تبریز و مراحل ساخت آن می‌گوید: این طراحی با هدف ایجاد وحدت و تلفیق طرح بر مبنای معماری سنتی و مدرن انجام شد. در طراحی بنا همواره ایجاد حس ارتباط با بیننده و نو بودن طرح لحاظ شده تا با گذر زمان معماری آن جذابیت خود را از دست ندهد.

وی در ارتباط با معماری و قوس‌های طراحی شده در بالای بنا گفته است: این قوس‌ها نمادی از تلفیق معماری مدرن و سنتی است. برای اجرای این طرح ابتدا پنج لایه زمین کوبیده شد تا مقاومت زمین به حداقل ۱/۲ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع افزایش یابد. سازه‌ی این بنا اسکلت فلزی است و با قطعات پیش‌ساخته‌ی بتنی پوشش داده شده که لایه‌ی میانی آن‌ها به وسیله‌ی بتن سبک پر شده است. اگر اجرای این طرح به درستی پیش می‌رفت، عمر این بنا تا ۵۰۰ سال آینده پیش‌بینی شده بود.

مقبره استاد شهریار وسط این مجموعه تاریخی و فرهنگی که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد، واقع شده است. متاسفانه در یکی دو دهه قبل بخش اعظمی از این مجموعه بی‌بدیل به دلیل تخریب توسط شهرداران وقت از بین رفته است.

به عقیده‌ کارشناسان حوزه فرهنگی کشور، مقبره‌الشعرای تبریز مجموعه‌ای از تاریخ ادبیات است که مرزهای جغرافیایی فرهنگی ایران را در می‌نوردد. بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

مقبره الشعرا

 

 

کپی