اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

روحانی: ایران، روسیه و ترکیه ضامن آتش‌بس سوریه بوده‌اند

روحانی: ایران، روسیه و ترکیه ضامن آتش‌بس سوریه بوده‌اند

حسن روحانی حضور امریکا را در سوریه مداخله جویانه و غیرقانونی عنوان و تاکید کرد: امریکا به جای آنکه خودش را محکوم و به حضور مشکل آفرینش در منطقه اعتراف کند، هر از گاهی کشورها یا مردم مبارز یمن را متهم می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از عزیمت به‌ آنکارا و شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در فرودگاه مهرآباد گفت: این پنجمین اجلاس سران سه کشور در رابطه با مسئله سوریه است. برای هر سه کشور مسئله امنیت منطقه حائز اهمیت است و هر سه کشور کشورهایی هستند که در همین منطقه و در همسایگی سوریه و منطقه زندگی می‌کنند.

رئیس جمهوری افزود: آنچه که مهم هست این که الان قریب به ۹ سال هست که مردم سوریه با مشکلات فراوان در برابر تروریست‌ها و حامیان آنها مواجه هستند. خوشبختانه در دو سال و نیم اخیر روند آستانه که این سه کشور ضامن آتش بس در سوریه هستند، روند مناسبی بوده و امروز اکثریت قاطع سرزمینی و جمعیت سوریه تحت پرچم و حاکمیت دولت سوریه قرار دارد.

رئیس جمهوری در عین حال گفت: اما هنوز بخش‌هایی از سوریه در اشغال دیگران است و حضور تروریست‌ها در این مناطق ادامه دارد. در منطقه ادلب هنوز تروریست‌ها حضور دارند و ادامه این جنگ با تروریست‌ها در این منطقه ضرورت دارد.

وی با اشاره به مشکلاتی که  سوریه در منطقه شرق فرات باآن مواجه است، گفت:حضور آمریکایی‌ها تجاوزگرایانه، غیرقانونی و مداخله‌جویانه است که همواره این بخش از منطقه سوریه را ناآرام نگه داشته است.

روحانی  مداخلات و تجاوزات رژیم صهیونیستی در رابطه با سوریه و حمایت آنان از تروریست‌ها و حملات رژیم صهیونیستی به مردم و زیرساخت‌های سوریه جزو نگرانی‌های منطقه و سه کشور  عنوان کرد و گفت: در واقع بزرگی از مسائل حل شده و بخشی از مسائل مانده که بزرگترین آن مسئله ادلب و شرق فرات است و تجاوزات رژیم صهیونیستی و حضور مداخله‌جویانه آمریکاست.

رئیس جمهوری یادآور شد:البته علاوه بر مبارزه با تروریسم، عدم مداخلات خارجی، مسئله‌آینده سوریه، بازگشت آوارگان، بازسازی سوریه، اصلاح قانون اساسی، انتخابات ۲۰۲۱ همه مسائل مهم پیش روست که  در این اجلاس سه جانبه بحث و بررسی خواهد شد.

روحانی خاطرنشان کرد: همانطور که بارها اعلام کردیم مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه از طریق گفت و گو و مصالحه حل شود؛ در زمینه سوریه و یمن نظر ما همین است. آنچه امروز در این منطقه رخ می‌دهد که بسیاری از کشورهای دنیا را نگران کرده است ناشی از برنامه‌ریزی‌های غلط و توطئه های آمریکا در این منطقه است. 

رئیس جمهوری تصریح کرد: آنها از عربستان سعودی و امارات پشتیبانی می‌کنند، اسلحه و اطلاعات می دهند و بخشی از عملیات جنگی توسط آمریکایی ها اداره می شود. روزانه شمار زیادی از بی گناهان در یمن کشته می‌شوند در منطقه ناامنی وجود دارد.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: آمریکا به جای آنکه خودش را محکوم کند و اینکه اعتراف کند حضور آنها در منطقه مشکل آفرین است هر از گاهی کشورها یا مردم مبارزه یمن را متهم می‌کند. اگر می‌خواهیم در این منطقه امنیت واقعی برقرار شود باید تجاوز آمریکا و مداخلات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی قطع شود وگرنه شاهد ناامنی‌ها خواهیم بود.

​​​​رئیس جمهوری گفت: غیر از این مسئله مهم که مساله ثبات و امنیت منطقه است امیدواریم در این اجلاس که پنجمین اجلاس در طول دو سال و نیم گذشته است قدم های موثری برداشته شود و سه کشور بتوانند برای کمک به مردم سوریه و آینده این کشور توافق کنند.

روحانی در عین حال گفت: البته ما همواره تاکید کردیم و الان هم تاکید می کنیم آینده سوریه متعلق به مردم سوریه است تصمیم با آنهاست و کشورهای دیگر باید به دولت مشروع و قانونی دمشق کمک و یاری و همچنین به مردم عزیز سوریه کنند.

وی با تاکید بر اهمیت روابط با همسایگان اظهارداشت: ما همواره تاکید کردیم روابط با همسایگان و روابط نزدیک و صمیمانه برای ما مهم بوده است و امروز هم برای ما اهمیت دارد. هم سوریه و هم ترکیه برای ما مهم هست با این دو کشور و سایر کشورهای همسایه به غیر از یکی دو کشور روابط بسیار دوستانه و صمیمی داریم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: آمادگی داریم با همسایگانمان روابط بردارانه و دوستانه داشته باشیم و معتقدیم مشکلات منطقه را از طریق گفت وگو در یمن و از طریق مذاکره یمنی – یمنی یعنی آنها خودشان حل و فصل کنند و بمباران مردم یمن باید خاتمه پیدا بکند.

روحانی اظهار داشت:  روابط ما با همسایگان برای ما مهم است و امروز هم برای رفع مشکلات اقتصادی کشورمان بهترین راه حل بعد از مقاومت، ایستادگی مردم است بنابراین روابط اقتصادی نزدیک با همسایگان برای ما اولویت دارد.

وی گفت: دراین سفر هم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره روابط سوریه مذاکره دو جانبه خواهیم داشت و هم با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره روابط دو جانبه با ترکیه خواهیم داشت. امیدوارم روابط سه کشور و روابط با همه همسایگان به سمت ارتقا و روابط نزدیک‌تر پیش برود./ ایرنا

کپی