اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

موشک‌های اس 400 تا شش ماه دیگر در ترکیه عملیاتی می‌شود

موشک‌های اس 400 تا شش ماه دیگر در ترکیه عملیاتی می‌شود

ترکیه با تائید رسیدن دومین محموله متعلق به سامانه موشکی «اس-۴۰۰»، از فعال شدن این سامانه موشکی تا کمتر از شش ماه دیگر خبر داد.

 وزارت دفاع ترکیه تائید کرد که این کشور دومین محموله مرتبط با باتری‌ها و منبع تغذیه الکتریکی سامانه دفاعی «اس-۴۰۰» را از روسیه دریافت کرده است.

وزارت دفاع ترکیه همچنین اعلام کرده که این سامانه موشکی تا آوریل ۲۰۲۰ ، یعنی کمتر از شش ماه دیگر فعال خواهد شد.

بخش‌های دیگری از این سامانه موشکی پیشتر در ماه جولای به ترکیه رسیده بود. ارسال بخش‌هایی از سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه به ترکیه در حالی است که پیشتر واشنگتن به آنکارا هشدار داده که به دلیل خرید این سامانه موشکی از روسیه ممکن است تحت تحریم قرار گیرد.

با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و همچنین دیگر مقامات ترکیه خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰۰ از روسیه را قطعی و غیرقابل بازگشت عنوان کرده‎‌اند.

آمریکا بر این باور است که سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه به شدت امنیت جنگنده‌های نسل جدید این کشور موسوم به اف ۳۵ را به خطر می اندازد.

وزارت دفاع آمریکا پیشتر گفته بود آنکارا نمی‌تواند همزمان سامانه موشکی اس -۴۰۰ روسی و اف -۳۵ آمریکایی را داشته باشد و همین مسئله باعث شده تا واشنگتن به بهانه خرید موشک‌های اس ۴۰۰ به دنبال حذف ترکیه از پروژه چند ملیتی ساخت جنگنده‌های اف ۳۵ باشد.  / مهر

کپی