اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

کوبا به یک فعال اپوزیسیون اجازه سفر نداد

کوبا به یک فعال اپوزیسیون اجازه سفر نداد

ممانعت دولت کوبا از سفر یکی از فعالان اپوزیسیون این کشور به انگلیس جهت دیدار با نمایندگان، موجب خشم عده‌ای از مقامات دولت لندن شد.

 بوریس گونزالس آرِناس که خبرنگاری مستقل در کوبا است، قرار بود این هفته سفری به انگلیس داشته باشد اما در فرودگاه از سفر او ممانعت به عمل آمد. پس از مهیا نشدن سفر او، نشریه خبری اکسپرس از طریق اسکایپ به مصاحبه با این خبرنگار پرداخته است.

او در مصاحبه‌اش توضیحاتی در مورد بازداشت شدن مکرر خود، اجبار به ترک شغل و آزار و اذیت خانواده‌اش در اثر مخالفت با دولت کمونیست کوبا ارائه داده است.

واکنش انگلیس

دیوید دیویس، نماینده محافظه‌کار پارلمان انگلیس، ممانعت از سفر گونزالس را محکوم کرده و می‌گوید این اقدام، "بی‌احترامی به آزادی‌های اولیه" است. این نماینده از گونزالس دعوت کرده بود تا به مصاحبه با یک گروه پارلمانی در امور کوبا بپردازد.

گونزالس در رابطه با ممنوعیت سفرش می‌گوید: "این اقدام دولت کوبا است، آن‌ها به فعالان کوبایی اجازه ترک کشور را برای سخنرانی و همکاری با دیگر سازمان‌ها در کشورهای خارجی نمی‌دهند".

او می‌گوید این موضوع در ماه‌های اخیر شدت گرفته است و شاید "صد یا دویست فعال" هم‌اکنون نمی‌توانند به خارج از کشور سفر کنند.

این فعال سیاسی ادعا کرده که اتفاق مذکور برای بسیاری از فعالان اپوزیسیون در کوبا رخ داده است؛ او می‌گوید هنوز دلیلی رسمی در توضیح این اقدام دولت دریافت نکرده اما یقین دارد که انگیزه‌های سیاسی پشت این موضوع است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش‌هایی مدعی شد، کوبا از "بازداشت‌های خودسرانه، اخراج از مناصب دولتی و اذیت و آزار" برای خاموش ساختن مخالفان سیاسی بهره می‌جوید.

ریاست جمهوری کوبا، در حال حاضر به عهده میگل دایاز-کانل است؛ با این حال رائول کاسترو،‌ دبیر اول حزب کمونیست در این کشور به شمار می‌رود.

گونزالس در توضیح فعالیت‌های سیاسی خود می‌گوید: "اذیت و آزار در حال افزایش است؛ سیستم کاسترو همیشه با اپوزیسیون سر ستیز داشته است".

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس، در سال ۲۰۱۶ به تمجید از فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا پرداخته و او را "قهرمان" خطاب کرده بود؛ گونزالس می‌گوید جانبداری کشورهای غربی علیه کوبا، وضعیت را برای مردم این کشور وخیم‌تر می‌کند. او در همین باره می‌گوید: "من موضع کوربین را می‌دانم و این مرا خشمگین می‌سازد زیرا رژیم کاسترو گروه بزرگی از قربانیان ایجاد کرده است".

این خبرنگار مستقل در بیان وضعیت زندگی در کوبا گفته است: "مبارزه طبقاتی مختلف، آن طور که مارکسیست‌ها می‌گویند مردم فقیر خوب‌اند و ثروتمندان نه، در کوبا وجود ندارد و مردم فقیر، شرایط بسیار بدتری از هر طبقه دیگر در این کشور دارند".

او در ادامه اظهار داشت: "بدون شک، بیشتر مردم کوبا با وجود گرسنگی، کمبود دارو، کمبود خدمات سلامت عمومی، سطح بد آموزشی و سختی‌های همه‌روزه ما تحت رژیم کاسترو، ادامه این وضعیت را پذیرا نیستند".

دیوید دیویس در محکومیت ممانعت از سفر این خبرنگار گفته است: "ممانعت دولت کوبا از گفتگوی آقای گونزالس با نمایندگان [بریتانیا] بسیار مایوس‌کننده است و متاسفانه نشان از بی‌احترامی به آزادی‌های ابتدایی آن‌ها دارد". او اظهار داشته که از این خبرنگار کوبایی مجددا دعوت به عمل خواهد آورد و ابراز امیدواری کرده که دولت کوبا، به او اجازه سفر دهد. سفارت انگلیس در کوبا از دولت این کشور خواسته تا در این مورد توضیح ارائه دهد و اعلام کرده که با گونزالس در تماس است.  / ایسنا

کپی