اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

واکنش عراق به دروغ پردازی ها درباره حملات آرامکو

بغداد: حمله به تاسیسات نفتی سعودی از خاک عراق نبوده‌است

بغداد: حمله به تاسیسات نفتی سعودی از خاک عراق نبوده‌است

دولت عراق، شایعات مبنی بر استفاده مهاجمان از خاک عراق برای حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را بی اساس خواند و تکذیب کرد.

دولت عراق، شایعات مبنی بر استفاده مهاجمان از خاک عراق برای حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را بی اساس خواند و تکذیب کرد.

دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: شایعات منتشر شده در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی مبنی بر این که مهاجمان به تاسیسات نفتی عربستان سعودی با  کمک پهپاد، از خاک عراق استفاده شده است را نادرست خواند و تکذیب کرد.

بیانیه بر پایبندی عراق به قانون اساسی که هر گونه بکارگیری خاک این کشور برای تعدی به همسایگان و کشورهای دوست و برادر را ممنوع می داند، تاکید کرده است.

دفتر نخست وزیر عراق در این بیانیه خاطرنشان کرده است که بغداد با هر کس که بخواهد قانون اساسی کشور را نقض کند با قاطعیت برخورد می کند و در همین راستا کمیته ای عراقی (احتمالا به معنای تاکید بر عدم مداخله آمریکایی ها) برای پیگیری اطلاعات و مسائل مربوط به این امر تشکیل داده است. 

بیانیه از همه طرف ها خواسته است از حملات متقابل و وارد شدن خسارت های بزرگ به جان مردم و تاسیسات بپرهیزند.

دفتر  عبدالمهدی تاکید کرده است که بغداد این تحولات را جدیت کامل دنبال می کند و با برادران خود (در عربستان سعودی) ابراز  همدردی کرده و نگرانی خود را از افزایش تنش و رفتن به دنبال راه حل های نظامی که اوضاع سیاسی و انسانی را پیچیده می کند و امنیت مشترک در سطح منطقه و بین الملل را پیچیده تر می کند ابراز می کند.

اطلاعیه آورده است: بغداد خواستار راه حل مسالمت آمیز در یمن و حفظ  جان غیرنظامیان و همچنین حفظ امنیت کشورهاهای برادر خود است.

بغداد از کشورهای جهان بویژه در منطقه خواسته است مسوولیت های انسانی و اخلاقی خود را رعایت کنند و دنبال طرح هایی  باشند که جلوی بروز جنگی که هیچ نفعی در آن نخواهد بود و فقط به تلفات بزرگ انسانی و ویرانی زیرساخت های اساسی و حیاتیمنجر  می شود، گرفته شود.

برخی شبکه های  غربی  از  جمله سی  ان ان آمریکا در خبری از حملات پهپادهای یمنی به تاسیسات آرامکو عربستان که باعث کاهش یکباره نصف تولید نفت عربستان شد، مدعی شدند این عملیات از خاک عراق انجام شده است.

همزمان شبکه های اجتماعی  وابسته به جریان سعودی و بعثی در عراق و خارج عراق  نیز موج گسترده ای در این خصوص براه انداخته و سعی در متهم کردن دولت و مقاومت عراق و کشاندن پای بغداد در این موضوع کرده اند. /


 

کپی