اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

موافقت طالبان با فعالیت مجدد صلیب سرخ در افغانستان

موافقت طالبان با فعالیت مجدد صلیب سرخ در افغانستان

جنبش طالبان افغانستان امروز یکشنبه اعلام کرد، ممنوعیت فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را در این کشور لغو کرده و امنیت را برای کارمندان این سازمان برای انجام فعالیتهایشان در مناطق تحت کنترل این شبه‌نظامیان تامین می‌کند.

 ماه آوریل گذشته رهبران شبه‌نظامیان طالبان فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان بهداشت جهانی را در افغانستان ممنوع اعلام کرده و علت این اعمال ممنوعیت را انجام فعالیتهای "مشکوک" از سوی این سازمان ها به هنگام عملیاتهای واکسیناسیون و عدم پایبندی آنها به ماموریتهایی که از قبل اعلام کرده بودند، خواندند.

با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت، این جنبش "تضمینهای امنیتی قبلی را برای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان مجددا اعمال کرده و از همه نیروهایش درخواست می‌کند راه را برای فعالیتهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این کشور هموار کرده و به امنیت کارمندان و تجهیزات این کمیته اهمیت بدهند".

با این حال طالبان در این بیانیه صحبتی از برداشتن ممنوعیت فعالیت سازمان بهداشت جهانی در افغانستان نکرد.

سازمان بهداشت جهانی مجری برنامه واکسیناسیون در افغانستان، از معدود کشورهای جهان که همچنان موارد ابتلا به بیماری فلج اطفال در آن وجود دارد، بوده است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز برای بیش از 30 سال در افغانستان به ارائه حمایتهای پزشکی پرداخته است.

گروه‌های امدادرسان فعال در افغانستان معمولا تاکید دارند که در این کشور موضع بی‌طرف دارند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز از بابت حفظ سفت‌وسخت موضع بی‌طرفی‌اش در درگیری‌های افغانستان شهرت داشته است.

این سازمان در مناطق تحت کنترل طالبان با دریافت تضمینهای امنیتی از سوی این جنبش فعالیت داشته و معمولا بعد از وقوع درگیری بین این شبه‌نظامیان و ارتش افغانستان به جمع‌آوری اجساد متعلق به هر دو طرف درگیری کمک می‌کرد. در حال حاضر برآورد می‌شود که طالبان کنترل بیش از نیمی از 410 منطقه افغانستان را در دست خود دارد.  / ایسنا

کپی