اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

تشدید تدابیر امنیتی در پایتخت چین

تشدید تدابیر امنیتی در پایتخت چین

مقام‌های پکن در تدارک برای برگزاری مراسم‌ها و رژه نظامی ویژه هفتادمین سالگرد پایه‌گذاری چین کمونیستی در تاریخ اول اکتبر آتی، تدابیر و محدودیت‌های امنیتی گسترده‌ای را در پایتخت این کشور برای دو هفته باقی مانده تا این مراسمها از جمله با ممنوع کردن پرواز کایت، پهپاد و کبوترهای خانگی در بخشهایی از شهر اجرا کرده‌اند.

 براساس اعلامیه‌ای که در وبسایت اداره شهرداری شهر پکن منتشر شده، در راستای این تدابیر امنیتی و از تاریخ 15 سپتامبر تا اول اکتبر به پرواز درآمدن هر چیزی که بر امنیت پروازی تاثیر منفی بگذارد در 7 منطقه از 16 منطقه پایتخت چین ممنوع می‌شود.

این ممنوعیت‌ها شامل ممنوعیت به پرواز درآمدن بالون و فانوس‌های بادکنکی نیز می‌شوند.

امروز یکشنبه، گروهی از هواپیماهای ارتش چین در جریان مراسم آماده سازی برای این رژه بزرگ از روی مسیر رژه پرواز کردند. این مانور آماده‌سازی برای دومین هفته متوالی در روزهای شنبه و یکشنبه در پایتخت چین برگزار شده است.

روز شنبه نیز در جریان همین مانورها چندین تانک و خودروی نظامی به اجرای تمرین در همین مسیر رژه پرداختند.

مقام‌های چین در عین حال این مسیر وسیع را نسبت به رفت‌وآمد خودروها و عابران پیاده مسدود کردند و در فاصله دوری از محل تمرینات، موانعی را به منظور جلوگیری از نزدیک شدن مردم قرار دادند.

رژه مذکور بخشی از یک مراسم گسترده است که مقام‌های چین برای اجرا در میدان تیان‌آنمن به مناسبت هفتادمین سالگرد پایه‌گذاری جمهوری خلق چین برنامه ریزی کرده‌اند.

در تاریخ اول اکتبر 1949 نیروهای کمونیست بعد از شکست دادن ارتش ملی‌گرای متعلق به چیانگ کای-شک در جریان جنگ داخلی چین قدرت را در این کشور به دست گرفتند. این ملی‌گرایان در آن زمان به جزیره تایوان عقب‌نشینی کردند و در آن جا یک دولت رقیب تحت نام "جمهوری چین" ایجاد کردند.

قرار است در مراسم اول اکتبر امسال شی جینپینگ رئیس جمهور چین به ایراد سخنرانی بپردازد و بیش از صد هزار نفر نیز در یک به اصطلاح "نمایش دسته‌جمعی" شرکت خواهند کرد.

مقام‌های چینی گفتند که این رژه نظامی بزرگتر از رژه‌های مربوط به مراسمات پنجاهمین و شصتمین سالگرد تاسیس چین کمونیستی و همینطور بزرگتر از رژه برگزار شده در سال 2015 به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

خبرگزاری شینهوا گزارش کرد که طی روزهای شنبه و یکشنبه میدان تیان‌آنمن در شهر پکن به روی بازدیدکنندگان مسدود شده و مجددا در روز دوشنبه این میدان برای آنها بازگشایی خواهد شد.

در عین حال برخی خیابان‌ها و ایستگاه‌های مترو در پکن نیز در راستای تدابیر به اجرا در آمده در ساعاتی تعطیل شدند و دسترسی به یک سری ساختمان‌ها در اطراف مسیر رژه نیز مسدود شد.  / ایسنا

کپی