اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

اجرای طرح تحول ترویجی - آموزشی احیای دریاچه ارومیه در بناب

اجرای طرح تحول ترویجی - آموزشی احیای دریاچه ارومیه در بناب
گروه استان ها

فاز سوم طرح تحول ترویجی - آموزشی احیای دریاچه ارومیه با اعتباری معادل 2 میلیارد و 400 میلیون ریال در قالب 3 سایت الگویی با محصولات گندم و انگور و 3 کانون یادگیری با محصولات سیب زمینی، انگور و گوجه سبز در 6 روستای شهرستان بناب در سال زراعی 99-98 شروع شد.

همکاری برای اجرای طرح

روح الله خیری مدیر جهادکشاورزی بناب در این خصوص از برگزاری اولین جلسه توجیهی فاز 3 طرح ترویجی آموزشی احیای دریاچه ارومیه در این شهرستان خبر داد و افزود: این طرح با همکاری شرکت خدمات فنی مهندسی کشاورزی و مکانیزاسیون کاج سرخ بناب، محققین مرکزتحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان اجرا می شود. در این راستا با حضور کارگروه فنی مدیریت، کارشناسان مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان، محققین مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی استان وکارشناسان شرکت کاج سرخ بناب درمحل مدیریت جهادکشاورزی اقدام به برگزاری جلسه توجیهی در خصوص هماهنگی برای کشت محصولات پاییزه نمود.

وی با اشاره به اهداف طرح که افزایش بهره وری منابع آبی از طریق ارتقاء دانش و مهارت تولیدکنندگان و عوامل اجرایی، افزایش بهره وری منابع آبی از طریق توانمندسازی بهره برداران در مدیریت تلفیقی، همچنین ارتقاء کمیت و کیفیت تولید در مزارع و باغ ها تحت پوشش طرح است، تاکید کرد: رسالتی که برعهده عوامل اجرایی طرح است بسیار تاثیر گذار خواهد بود؛ اگر منجر به تغییر نگرش و استقرار کشاورزی پایدار شود بطوریکه بتوان در سال های آتی اجرای فنون و تکنیک های موثر در صرفه جویی مصرف آب، کود و سم را توسط جوامع محلی شاهد بود.

خیری با تاکید بر این موضوع که بحران کمبود آب یکی از معضلات مهم در بخش کشاورزی است، از کارشناسان شرکت مجری خواست، در کنار دست اندرکاران اجرایی و تحقیقاتی پروژه با دقت و حساسیت هر چه بیشتر اهداف پروژه را دنبال کنند.

گفتنی است، این طرح در محصولات پاییزه در قالب دو سایت الگویی گندم در روستاهای روشت بزرگ و زاوشت با 1 واحد اصلی و 25 واحد تابعه در هر یک از سایت ها اجرایی می شود. کارشناسان شرکت های مجری بعد از هماهنگی با دهیار و رؤسای شورای اسلامی روستاها و ورود به جوامع محلی و شناسایی کشاورزان داوطلب، اقدام به اسکن محیطی مزارع خواهند کرد که فنون مستقر در مزرعه در راستایی اجرایی کردن اهداف طرح توسط محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در قالب دستورالعمل گام به گام در اختیار کارشناسان شرکت و کارگروه فنی قرار خواهد گرفت و بعد از تایید واحد اصلی هر یک از سایت ها، فنون ارائه شده در دستورالعمل گام به گام حداقل در واحدهای اصلی و 4 مورد از واحد های تابعه باید اجرایی شود.

کپی