سفر نمایندگان طالبان به مسکو

بین الملل /
شناسه خبر: 500632

گروه جهان/ طالبان، شوکه و سردرگم از تصمیم دونالد ترامپ برای پایان دادن به مذاکرات با این گروه، دست تمنا به سمت روسیه دراز کرده تا شاید بتواند از طریق این کشور به آمال خود برای راهیابی در عرصه سیاسی افغانستان دست یابد.

نمایندگان گروه طالبان که روز جمعه تنها 4 روز پس از آنکه دونالد ترامپ در اقدامی ناگهانی مذاکرات با آنان را مرده خواند، به مسکو سفر و با مقامات روسیه دیدار کردند تا ضمن نزدیک کردن خود به روسیه به‌عنوان رقیب امریکا، هم واشنگتن را ترغیب به بازگشت به مذاکرات کرده باشند و هم بتوانند کلاهی از نمد روسیه برای خود بدوزند. به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، محمد سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در دفتر قطر، به این خبرگزاری گفته است، نمایندگان طالبان با ضمیر کابلوف، فرستاده رئیس‎جمهوری روسیه در امور افغانستان و مدیر اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه دیدار کردند و از روسیه خواستند تا در روند صلح افغانستان مداخله کند. روسیه اعلام نکرده، دقیقاً چه پاسخی به درخواست طالبان داده ‎است. اما یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه به «تاس» گفته ‎است: «روسیه در این دیدار بر لزوم ازسرگیری مذاکرات بین طالبان و امریکا تأکید کرد و طالبان نیز خبر داد برای بازگشت به این مذاکرات از آمادگی کامل برخوردار است.»
درواقع طالبان بسیار علاقه‎مند بود مذاکره با امریکا به نتیجه برسد. هفته پیش پس از اینکه ترامپ مذاکرات با طالبان را مرده خواند، سهیل شاهین به شبکه «الجزیره» گفت که تصمیم ترامپ برای آنها خیلی غیرمنتظره بود و آنها انتظار نداشتند پس از 9 دوره مذاکره با امریکا با این تصمیم ناگهانی، آن هم درست پیش از دیدار برنامه‎ریزی شده ترامپ با رهبران طالبان در کمپ دیوید، روبه‎رو شوند. ترامپ پس از آن چنین تصمیمی را اعلام کرد که یک سرباز امریکایی در حمله‎ای تروریستی در کابل کشته شد و طالبان هم مسئولیت آن را پذیرفت.
مذاکرات صلح بین امریکا و طالبان روی 4 مسأله پایان حملات مرگبار طالبان در شماری از شهرهای افغانستان، خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، آغاز مذاکرات بین افغانی و آتش‎بس فراگیر متمرکز بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.