نخستین پرواز ایران‌ایر در فرودگاه بجنورد

استانها /
شناسه خبر: 500474

با نشستن نخستین پرواز شرکت هواپیمایی ایران‌ایر در فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی، برنامه پروازی این شرکت در مسیر تهران - بجنورد و بالعکس از روز شنبه به صورت رسمی آغاز شد.

مدیر فرودگاه بجنورد روز شنبه در حاشیه نخستین پرواز شرکت ایران ایر در این فرودگاه اظهار داشت: شرکت ایران‌ایر (هما) پس از پروازهای آزمایشی و تجزیه و تحلیل وضعیت فرودگاه بجنورد، قابلیت عملیاتی فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی را تایید و نسبت به برقراری پروازهای خود در این مسیر اقدام کرده است.

سیدمهدی رزاز افزود: بر اساس برنامه پروازی، ایران ایر در هفته ۳ پرواز با هواپیمای ای.تی.آر ۷۲ در مسیر تهران بجنورد انجام می دهد.

وی گفت: هواپیمای ای تی آر ۷۲ از فوکر کوچک تر است و ظرفیت و سرعت پایین تری دارد و به همین دلیل قدرت مانور آن برای نشست و برخاست مناسب تر است.

به گزارش ایرنا فرودگاه بجنورد به علت شرایط خاص اقلیمی و مکانی، نیاز به هواپیمای خاص دارد که هم اکنون عمدتا هواپیماهای فوکر در این فرودگاه برنامه پروازی دارند.

هم اکنون هر هفته ۹ پرواز رفت و برگشت در مسیر تهران - بجنورد انجام می شود.

پیگیری فرودگاه بجنورد برای پروازهای عتبات عالیات

مدیر فرودگاه بجنورد همچنین از پیگیری برای برقراری پرواز مستقیم به عتبات عالیات و حج از این فرودگاه خبر داد و گفت: هم اکنون برای این امر تلاش می شود که در صورت امکان این پروازها از این فرودگاه انجام شود.

رزاز با بیان اینکه به صورت مقطعی پروازهایی از فرودگاه بجنورد به مقصد کیش هم برقرار خواهد شد، گفت: تلاش داریم تا در زمان اوج مسافرت ها به خصوص تابستان، پروازهایی بین بجنورد - کیش برقرار شود.

طول باند جبران‌گر محدودیت فرودگاه بجنورد

خلبان‌اول پرواز ایران‌ایر نیز با  اشاره به شرایط خاص فرودگاه بجنورد برای انجام عملیات پروازی، گفت: این فرودگاه دارای موانع طبیعی از جمله ارتفاعات مشرف به آن است که به نوعی موجب ایجاد محدودیت هایی در نشست و برخاست ها می شود.

طاهر عبدالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مقابل عرض و طول مناسب باند فرودگاه بجنورد، محدودیت های دیگر آن را جبران می‌کند.

وی با بیان اینکه خلبانی که در این فرودگاه نشست و برخاست می کند، باید از تجربه خوبی برخوردار باشد، افزود: زمینه توسعه برنامه های پروازی این فرودگاه نیز با روشن کردن آی‌لس آن وجود دارد.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد که فاصله بجنورد، مرکز این استان تا تهران افزون بر ۷۰۰ کیلومتر و تا مشهد ۲۵۰ کیلومتر است.

فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع است.

مجموع مسافران جابه جا شده این فرودگاه در سال گذشته، ۱۴ هزار و ۱۸۱ مسافر بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ به کمتر از نصف رسید./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.