یادداشت اختصاصی کارگردان «ترور خاموش» در پاسخ به حواشی حضور ستاره اسکندری در این سریال

لطفاً کمی انصاف داشته باشید

فرهنگی /
شناسه خبر: 500337

«ترور خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری جدیدترین سریال تلویزیون است که دیشب قسمت اول آن از شبکه یک پخش شد. پیش از شروع سریال شائبه‌ها و حاشیه‌هایی درباره‌اش به راه افتاد از گمانه‌زنی درباره موضوع فیلم که به عقیده برخی مثل «گاندو» به پرونده‌های سیاسی امنیتی ورود می‌کرد تا حضور ستاره اسکندری در آن. معظمی کارگردان سریال، در یادداشتی اختصاصی به برخی از این گمانه‌زنی‌ها پاسخ داده است.

سریال «ترور خاموش» حاصل یک دغدغه جمعی درباره هیولای مواد مخدر و آن چیزی است که امروز واقعاً به دشمن‌ترین دشمن نظام و مردم ایران تبدیل شده است. بعد از پخش سریال «سارق روح» من و تمام تیم اصلی سازندگان این سریال، به‌دنبال به ‌تصویر کشیدن زیر و بم‌های این هیولای ویرانگر بودیم و تقریباً یک سال و نیم طول کشید تا به ‌طرح درست و جذابی برسیم که در عین پرداختن به این معضل، روایتی جذاب و داستانی گیرا در خود داشته باشد. نهایتاً به مرحله تولید رسیدیم. قصد ما فقط شعاردادن نبوده است؛ بلکه می‌خواستیم جامعه را در خلال یک داستان و روایتی که تمام شخصیت‌هایش شناسنامه دارند به نمایش بگذاریم. ما معتقدیم این دغدغه، باید در کل جامعه وجود داشته باشد و هر خانواده‌ای درون خودش یک ستاره مبارزه با مواد مخدر داشته باشد. اگر درست پیش‌ برویم و بتوانیم خوراک مناسب و پیشگرانه‌ای برای خانواده‌ها تولید کنیم و در نتیجه آن حتی یک نفر هم از این بلای خانمانسوز جان سالم به ‌در ببرد و به آغوش جامعه برگردد، ما می‌توانیم ابراز موفقیت و خوشحالی کنیم.
موضوع «ترور خاموش» و ساخت و پرداخت آن هیچ ارتباطی به سریال‌هایی که در حوزه و فرم و فضای سیاسی امنیتی ساخته می‌شوند ندارد و اصولاً در تمام سال‌هایی که برای تلویزیون کار کرده‌ام نشان داده‌ام که اهل فیلمسازی با‌حاشیه نیستم. آنچه حرف آخر را می‌زند کاری است که ساخته می‌شود. البته که ما در مراحل پیش‌تولید این سریال، کار تحقیقی و پژوهشی گسترده‌ای انجام دادیم و اگر درباره مافیای موادمخدر یا ترانزیت آن حرف می‌زنیم و شخصیت‌هایی که در این مسأله دخیل هستند، حتماً سندیتی بر ماجراها وجود دارد و اصلاً زائیده ذهن نویسندگان نیست. نویسندگان سریال البته بسیار زحمت کشیده‌اند و همه حتماً می‌دانند ساخت چنین سریال‌هایی با روح و جسم آدم سر و کار دارد و توان بسیار زیادی می‌طلبد. من هم صحبت‌هایی که درباره حضور خانم اسکندری شد را خواندم و واقعاً خنده‌ام گرفت. راستش مانده‌ام چرا وقتی قرار است ما درباره یک معضل به این بزرگی حرف بزنیم و دردی از جامعه درمان کنیم، چنین حرف‌های حاشیه‌ای وسط کشیده می‌شود تا جایی‌که برخی می‌گویند: «سریال‌های تلویزیون را باید دور ریخت». چطور به‌خودمان اجازه می‌دهیم انقدر بی‌انصافانه به یک تیم تولید و مردمی که این سریال‌ها را می‌بینند و دوست دارند توهین کنیم؟ مگر ما بچه این مملکت نیستیم؟ اگر هستیم چطور ممکن است خطی بین ما و دیگران بگذارند و کوبیدن یک سریال را در پیش بگیرند که البته هنوز شروع نشده و قصد و غرضش پرداختن به هیولایی به نام مخدر است؟ با این همه به گمان من، پاسخ بسیاری از حرف‌ها و اظهارنظر‌های کسانی که دوست دارند همه چیز را سیاسی کنند و به حاشیه بکشند و عطش‌‌های گروکشی‌های شخصی و سیاسی‌شان را برطرف کنند در کار داده خواهد شد و اگر مردم این سریال را بپذیرند و دوست داشته باشند پاسخ و دستمزد خود را گرفته‌ایم و همین ما را کفایت می‌کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.