حسین انتظامی در برنامه «شهر فرنگ»:

جشنواره جهانی با جشنواره فجر تلفیق نمی‌شود

فرهنگی /
شناسه خبر: 500314

‌‌‌«ایران»/ حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی به مناسبت روز ملی سینما به رسانه ملی رفت و با حضور در برنامه «شهر فرنگ» درباره سازمان تحت مدیریتش و مسائل و چالش‌های مختلفی که این سازمان با آن روبه‌رو است توضیحاتی داد.

انتظامی صحبت‌هایش در این برنامه را با بحث مشارکت یا حمایت سازمان سینمایی در بخش‌های مختلف آغاز کرد و گفت: «امسال مؤسسات سازمان سینمایی اولویت‌های ساخت خودشان را اعلام کردند و تنها در آن قالب، مشارکت یا حمایت می‌کنیم که تصویب‌ها در شوراهای تخصصی اتفاق می‌افتد.» او در ادامه گفت: «پیش‌بینی می‌کنم شوراهای سازمان سینمایی چابک‌تر شوند چون ورودی آنها مانند سابق نیست. برعکس قبل که نزدیک به 60-50 فیلم‌ در فارابی تولید می‌شد. بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه در سینما فعال شده است.»
انتظامی در بخش دیگری از برنامه در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره مسأله رده‌بندی سنی در سینما گفت: «همه سینماگران و متخصصان حوزه‌های تربیتی از اصل موضوع رده‌بندی سنی استقبال می‌کنند. کارکرد این شورا با سایر شوراهای نظارتی متفاوت است. او در ادامه در تبیین شورای رده‌بندی سنی که به تازگی تشکیل شده است، گفت: عمده اعضای این شورا را روان‌شناسان و افراد مرتبط با حوزه‌های تربیتی تشکیل می‌دهند. در ابتدا براساس فیلمنامه پلان‌هایی از فیلم را که از نظر آنها موجب رده‌بندی سنی می‌شود به فیلمساز اعلام می‌شود و فیلمساز تصمیم می‌گیرد که دوست دارد فیلمش با رده‌بندی سنی +۱۵ یا +۱۲ اکران شود یا بدون رده‌بندی. البته تاکنون فقط پیش‌نویس آیین‌نامه منتشر شده است تا بازخوردهای لازم را بگیریم و در آینده محدودیت‌ها را در نظام‌نامه اکران در نظر بگیریم اما این‌ آمادگی را داریم که اگر فرهنگ‌سازی لازم در خانواده‌ها به خودی خود نسبت به هشدار روی پوستر یا... انجام شود، ما به هدف خود رسیده‌ایم و نیازی به محدودیت نیست. انتظامی تأکید کرد که قشر هدف ما در رده‌بندی کودک و نوجوان هستند و فیلم‌های ارزشمندی داریم که برای آن رده‌بندی سنی مناسب نیست.»
رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره آخرین وضعیت جشنواره جهانی فیلم فجر هم گفت: «برخی سینماگران معتقدند بهتر است دو جشنواره ملی و جهانی ادغام شوند و برخی نیز می‌گویند باید به‌صورت تفکیک شده برگزار شود. ظرفیت رو به تعالی که جشنواره جهانی دارد و این امکان را به وجود آورده که ایران به‌عنوان یک حامی منطقه‌ای مطرح شود و تأثیرگذاری بین‌المللی در سطح منطقه‌ای داشته باشد ما را به این نتیجه رساند که جشنواره به‌صورت مجزا برگزار شود و برخی اشکالات کوچک دارد که به مرور می‌توان آن را اصلاح کرد. این جشنواره با شرایط امروز ایران که گروهی از کشورها سعی دارند با یک انزوایی با ایران رفتار کنند، می‌تواند ظرفیت های خوبی ایجاد کند.» انتظامی در ادامه اضافه کرد: «با توجه به وضعیت کشور که می‌خواهند ما را منزوی کنند، این جشنواره می‌تواند مکالمه فرهنگی ایجاد کند.» رئیس سازمان سینمایی در ادامه درباره انتشار صورتجلسه‌های شوراهای پروانه ساخت و نمایش هم گفت: «از نظر من، صورتجلسه شورای پروانه ساخت و نمایش سند دولتی است و می‌تواند در قدم بعد منتشر شود اما درباره رأی اعضا، باید آنها خودشان بخواهند این رأی منتشر شود وگرنه ما اجازه انتشار نظر تک تک اعضا را نداریم؛ گرچه نظر خود من این است که خوب است آرا
منتشر شود.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.