اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

تحلیل روز

تحلیل روز
وصال روحانی

دیروز برکناری جان بولتون، یکی از تندروترین و جنگ‎طلب‎ترین سیاستمداران امریکا از سمت مشاور امنیت ملی رئیس‎جمهوری این کشور تبدیل به یکی از سوژه‌های داغ تحلیل‎های رسانه‌های جهان شد. دو نمونه از این تحلیل‎ها را می‎خوانید:

بولتون سد راه ترامپ در انتخابات 2020 شده بود

جولیان بورگر
تحلیلگر سیاسی روزنامه گاردین
بین جهان بینی‎های دونالد ترامپ و جان بولتون به‌رغم تشابه آرای آنها در خصوص مسائل خاورمیانه تفاوت شگرفی وجود داشت. رئیس‌جمهوری امریکا هنوز خوشبین است که از خود یک افسانه سیاسی ماندگار برجای بگذارد. ولی بولتون با این اندیشه سرکار آمد که آخرین نشانه‌های مقاومت خارجی مقابل سیاست‌های کاخ سفید را بشکند.
وقتی بولتون آمد، ترامپ از او خواست پشت «قدرقدرت»‌ها را بشکند، پشت اوباما و هیلاری با سخنرانی‎های بی‌رحمانه ترامپ طی انتخابات 2016 خرد شده بود اما ترامپ اهداف و آدم‌های فراوان دیگری را هم مد نظر داشت. هیلاری و اوباما فقط شروع راه ویران‎کننده ترامپ بودند. بویژه که حالا رئیس‎جمهوری امریکا بیش از هرچیز خواهان پیروزی در انتخابات 2020 است و می‌داند، پیروزی او در این انتخابات نه به پیروزی‌های نظامی بلکه به توفیق‌های دیپلماتیک نیازمند است. در این میان بولتون که به سرسختی سیاسی و راه حلی نظامی و زورگویی دیپلماتیک اعتقاد بیشتری دارد، لااقل برای انتخابات سال آینده امریکا به‌کار ترامپ نمی‌آمد. بولتون می‌خواست با قلع‌وقمع مخالفان امریکا در خاورمیانه و شرق آسیا (کره‌شمالی) به خیال خود درس تلخی به همه مخالفان امریکا بدهد اما ترامپ به این نتیجه رسیده بود که وادار کردن رهبر کره‌شمالی به مذاکره- ولو بی‌نتیجه- بیشتر به درد بردهای انتخاباتی بعدی او می‌خورد تا جنگ با کره شمالی.
فقط سه روز قبل از عزل بولتون شایع شده بود که یکی از سران ارشد طالبان به کمپ‌دیوید می‌آید تا پیمان ترک مخاصمه‌ای را امضا کند که ترامپ و سیاستگذاران او آن را یک برد بزرگ برای وی می‌دانند. بولتون حتی تحمل یک ثانیه دیدن مرد طالبانی را در کمپ‌دیوید نداشت و این را در هجدهمین سالگرد 11 سپتامبر یک بی‌آبرویی محض برای کسانی می‌پنداشت که به‌رغم نابود شدن برج‎های تجارت جهانی و بزرگ‌ترین حرکت تروریستی سال‌های معاصر، طراحان آن ماجرا و نظایر آنها را به خانه خود دعوت می‌کنند، بولتون بلافاصله به ترامپ گفته بود دست از این ایده احمقانه بردارد و ترامپ نپذیرفته و بحث بلندبالایی بین آنها در کاخ سفید درگرفته بود. بولتون که دوستان ذینفوذی در رسانه‌های امریکا دارد ترامپ را مقابل یک عمل انجام شده قرار داد و باعث شد ترامپ پایان مذاکره با طالبان را اعلام کند. اما بولتون بلافاصله تقاص کار خود را پس داد و اخراج شد. تا راه رئیس‎جمهوری امریکا در انتخابات 2020 هموار شود. حالا هرکس که جای بولتون را می‌گیرد می‌داند باید برای حضور در این عکس‌های یادگاری تمرین کند و نه برای محو کردن آنها.

بی‌ثباتی تشکیلات سیاسی در کاخ سفید

کریس سیلیزا
سردبیر خبری سی.ان.ان
ترامپ و بولتون هریک دیگری را متهم به دروغگویی کرده‎اند و از سویی ترامپ می‎گوید مشاور امنیت ملی‎اش را برکنار کرده و بولتون هم مدعی است، خود استعفا داده بوده است. حقیقت امر هرچه باشد اخراج (یا کناره‌گیری شخصی) بولتون که شمار جداشدگان از دولت ترامپ را از رقم 60 هم عبور می‌دهد، جدید‌ترین سند بی‌ثباتی در تشکیلات سیاسی امریکا از زمان روی‌ کار آمدن ترامپ به حساب می‌آید. از نظر ترامپ اصلاً کابینه‌ای وجود ندارد و فقط خود اوست که صحنه گردانی می‌کند و انگار در یک «شو» تلویزیونی در قالب ده‌ها شرکت‌کننده جواب هر مجری و مدیری را می‌دهد. این شو هر روز برقرار است و ترامپ از خبرسازی طی آن لذت می‌برد.
اطرافیان ترامپ می‌گویند در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در سال 2016 او از پیروزی‌اش بر هیلاری‌کلینتون سرشار از خطا مطمئن بود ولی واقعیت امر این است که او اصلاً چنین اطمینانی نداشت و حتی یک نطق مشخص و آبرومندانه برای پیروزی احتمالی‌اش مهیا نکرده بود. این به‌قطع و یقین یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های تاریخ سیاست امریکا بود اما فرد شگفتی‌ساز (ترامپ) بیش از تمامی ناظران ماجرا از آنچه رخ داد، متحیر شده بود.
با این اوصاف می‌توان فهمید چرا وی در 2 سال و 10 ماه سپری شده از انتخابات فوق دائماً دور و بر خود را تغییر می‌دهد چون نقشه راهی نداشته و در این مدت نیز به صرافت ترسیم آن نیفتاده است. زیرا به ایده‌های خود سخت می‌بالد و هیچکس را قبول ندارد. امروز هرچه بیشتر در احوالات بولتون دقت کنید کمتر دلیل راسخی را برای عزل او می‌یابید. ترامپ صرفاً این کار را کرد زیرا در ماه‌های اخیر از برخی سیاست‌های مستقل وی خسته شده و او را همسو با خود نمی‌دید.
نظرات ترامپ و بولتون درباره بیهوده بودن حضور امریکا در عراق مشابه بود اما وقتی پای عمل به میان آمد، بهره‌های حاصل از ادامه استقرار تسلیحات نظامی امریکا در منطقه بر ایده‌آل‌گرایی‌های او و بولتون چربید و مشاور امنیت ملی از این قافله جا ماند. مشکل بولتون از دیدگاه ترامپ، مشکل دو فرد قبلی احراز‌کننده پست مشاور امنیت ملی نبود؛ مایکل فلین به این سبب حائز این پست شده بود که در کمپین انتخاباتی ترامپ بسیار به وی خدمت کرد و اچ.آر مک مستر به این سبب مشاور امنیت ملی شد که احساس می‌شد مخالفت‌های داخلی با ترامپ در حزب جمهوریخواه پایه‌های او را در کاخ سفید سست کرده و مک مستر با ارتباط‌های ویژه‌اش می‌توانست این پایه‌ها و پل‌های مهم را دوباره محکم کند. بولتون یک سیاست باز کهنه کار اما بدون محسنات فوق بود. عمر مفید او برای ترامپ تمام شده بود. او باید می‌رفت.

 

کپی