اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
به مناسبت سالروز شهادت مظلومانه امام سجاد (ع)

استمرار حماسه عاشورا با جاری اشک

استمرار حماسه عاشورا با جاری اشک
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

به روایتی دوازدهم محرم- امروز- مصادف با شهادت امام سجاد(ع) چهارمین پیشوای شیعیان و یکی از چهره‌های عاشورایی است. شخصیتی که بواسطه استمراربخشیدن به اهداف نهضت حسینی(ع) به پیام آورخون شهدا وکامل‌کننده قیام اباعبدالله الحسین(ع)شناخته می‌شود.

امام سجاد(ع) دراوج رواج خشونت عریان - عصرعاشورا- مسئولیت امامت و رهبری مسلمانان را عهده دار شد و با هوشمندی و به‌کارگیری شیوه‌های ابتکاری، توانست بتدریج جوحاکم را تغییر داده، نهضت حسینی(ع) را به‌ نتیجه رساند و افزون برآن زمینه تأسیس دانشگاه فقه جعفری را نیز فراهم آورد.
اساس خلافت امویان برجهل و بی‌خبری مردم استوار بود، از این رو طی سالیان متمادی، با دسیسه‌های متعدد، امیرالمؤمنین علی(ع) وفرزندانش را نزد مردم، فتنه گر وشایسته بدگویی ولعن معرفی کرده ودرهرجمعه وجماعتی برآن اصرار می‌ورزیدند، که این خود یکی از اصلی‌ترین عوامل بسیج نیرو و پذیرش جامعه در ایجاد فاجعه کربلا بود.
خشونت علیه خاندان رسول خدا(ص) از آنچنان مشروعیتی برخوردار شده بود که به نوشته مورخان فردای عاشورا به دستور ابن زیاد سر مقدس امام حسین(ع) ویارانش را برنیزه می‌کنند وبه علامت پیروزی برخروج‌کنندگان علیه خلیفه مسلمین درمحله‌ها وقبیله‌های شهر کوفه می‌گردانند وکمترین عکس العملی درمیان مردم دیده نمی‌شود.
امام سجاد(ع) در چنین شرایطی رهبری مسلمانان را برعهده می‌گیرد و با کاری از نوع کار پیامبران جو آلوده به جهل وخشونت را به جوی آراسته به ایمان و عاطفه بدل می‌سازد و زمینه طرح حقوق آحاد جامعه نسبت به یکدیگررا
به وجود می‌آورد.
باز‌سازی چنین جامعه‌ای کار آسانی نبود اما آن حضرت با به کار بردن شیوه‌های ابتکاری وبا مخاطب قرار دادن وجدان‌ها، ظرف 34 سال به عقل و عاطفه جایگاه رفیعی بخشید و کسانی را که با آن حضرت حشر ونشری داشتند، متأثر کرد. آن حضرت(ع) با جاری اشک، حادثه عاشورا را در یاد‌ها زنده نگه داشت و با بهترین ومؤثرترین روش بدان استمرار بخشید وبدون کاستن از وجه حماسی عاشورا، بدان ابدیت بخشید.
امام سجاد(ع) سرانجام در دوران خلافت ولید بن عبدالملک که در توصیف مسعودی مورخ مشهور، فردی جبار، سرکش، بی‌رحم، لجوج، خود رأی، مستبد، «ظلوم»(بسیار ستمگر) و«غشوم» (بسیارستمکار) بود مورد حسادت قرار گرفته وبه شهادت رسید.‌‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.