اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

جانشین موقت بولتون کیست؟

جانشین موقت بولتون کیست؟
ندا آکیش خبرنگار

ریاست امنیت ملی امریکا از یک راست افراطی به‌ نام جان بولتون گرفته و به یک راست افراطی دیگر به‌ نام چارلز کوپرمن سپرده شد. کوپرمن 68 ساله که سابقه حضور در دولت رونالد ریگان، رئیس جمهوری سابق امریکا را دارد، به‌مدت طولانی دستیار جان بولتون بود و در ژانویه امسال نیز به‌عنوان معاون بولتون معرفی شد.

او که سابقه مدیریت در دو کمپانی اسلحه‌سازی بوئینگ و لاکید مارتین را دارد، در دولت ریگان مدیر اجرایی قراردادهای تسلیحاتی بود و در «مرکز سیاست امنیتی» امریکا نیز فعالیت داشته است. این مرکز، یک اندیشکده راست افراطی است که سیاست‌های ضدایران را دنبال 
می‌کند.
کوپرمن در سپتامبر ۲۰۱۵ نامه‌ای را که از سوی مرکز سیاست امنیتی تهیه شده بود، امضا کرد که در آن با توافق هسته‌ای ایران مخالفت و از اوباما خواسته شده بود که این توافق را لغو کند.
 
ایران
بولتون به‌عنوان معمار اصلی مواضع افراطی ترامپ در مقابل ایران برخلاف تمایل رئیس جمهوری امریکا مخالف پیشنهاد ترامپ به ایران برای گفت‌و‌گو بود.
 
کره شمالی
بولتون به‌دلیل اینکه فهرستی از خواسته‌های نشدنی را تهیه کرده و از ترامپ خواسته بود، آنها را به رهبر کره‌شمالی بدهد، مقصر اصلی شکست مذاکرات ترامپ با اون در ویتنام شناخته شد.
 
افغانستان
بولتون مخالف مذاکرات واشنگتن – طالبان بود و با وجود اصرار ترامپ برای دیدار با مقامات ارشد طالبان در کمپ دیوید، کمپینی را علیه این مذاکرات به راه انداخته بود.
 
ونزوئلا
ترامپ بولتون را به خاطر شکست سیاست‌های واشنگتن در قبال ونزوئلا مسئول می‌دانست و معتقد بود بولتون با مشاوره‌های اشتباهش باعث شده او تصور کند تغییر رژیم در ونزوئلا کار سهل و آسانی است.
 
روسیه
بولتون برخلاف ترامپ مسکو را دشمن می‌داند. ماه گذشته ترامپ پیشنهاد داد، روسیه مجدداً عضو گروه 7 شود اما بولتون به اوکراین سفر کرد تا به رهبران اوکراین اطمینان دهد، واشنگتن همچنان حامی آنها است.

 

کپی