خالو قنبر راستگو از آیین‌ سوگواری حسینی در بندرعباس و میناب می‌گوید

نوبت جنگ شد و شاه به میدان آمد

فرهنگی /
شناسه خبر: 499852

این روزها مردم ایران در هر گوشه‌ای، با آیین خاص خود سیاه‌ پوش، نوحه‌خوان و شروه‌خوان هستند و به عزایی بزرگ و باشکوه نشسته‌اند. از جنوب تا شمال و شرق و غرب. اوج این عزاداری‌ها در آیین تاسوعا و عاشورا جلوه‌ای خاص پیدا می‌کند.

در جنوب دایره ‌پشت دایره دور مداح و نوحه‌خوان شکل می‌گیرد و عزاداران سینه‌زنان دل از هر کسی می‌برند و سیل اشک از چشم روان می‌کنند؛ دل و چشم از هر کسی و با هر آیینی. تلفن را برمی‌دارم و به یکی از صداها و حنجره‌های مخملی جنوب و بندرعباس، زنگ می‌زنم. صدای مهربانش با صدای دسته‌های عزاداری گره می‌خورد و سخت می‌شود فهمید چه می‌گوید. خالو قنبر راستگو، نوازنده «نی‌جفتی» و خواننده بندری به گوشه‌ای می‌رود تا صدایش بهتر شنیده شود. از آیین‌های عزاداری ماه محرم می‌پرسم و با ساده‌ترین زبان‌ها از جنوب می‌گوید و آیین‌ بندری‌ها در عزای امام حسین(ع).
می‌گوید: «اینجا و در این مراسم بیشتر قره‌نی‌نوازی می‌شود و کمتر نی‌جفتی می‌زنیم. کسی هم نیامده جفتی‌نوازی را ضبط و پخش کند برای تلویزیون یا.... بیشتر مداحی می‌کنم و نوحه می‌خوانم.» از خالو قنبر می‌پرسم بیشتر چه نوحه‌هایی می‌خوانید؟ می‌گوید: «دوست دارم نی‌جفتی بنوازم و برنامه‌های موسیقی داشته باشیم. چون خیلی به نظر من باشکوه می‌شود.» خالو بعد از این چند کلام کوتاه دم می‌گیرد پشت تلفن و بخش‌هایی از یک نوحه معروف را می‌خواند: «ایها الناس شما را به حق خون حسین / لحظه‌ای گوش نمایید بدین شیون و شین / تا بیان سازم از آن سبط رسول ثقلین / آن زمانی که حسین جانب میدان آمد / نوبت جنگ شد و شاه به میدان آمد....» خالو با صدایش دل ها را به جنوب می‌برد و انگار فاصله‌ها در صدایش برداشته می‌شوند. هر بار که پشت تلفن نغمه و سوگ‌سروده‌ای را به نوحه می‌خواند. ظهر عاشوراست. می‌پرسم الان کجا هستید؟ و آنجا چه مراسمی برپاست؟ می‌گوید: «الان میناب هستم و بعد از میناب می‌روم بندرعباس. نوحه‌ای را می‌‌خواند و می‌گوید همین نیم‌ساعت پیش این نوحه را در «سینه‌زنی واحد» دم گرفته‌ بودیم: «الا ای آسمان این صبح عزا.... دلم در سینه بی‌تابی کند آرامی ندارد.» قنبر راستگو از آیین مینابی‌ها هم می‌گوید: «اینجا هم سینه‌زنی‌ واحد از آیین‌های قدیمی است و حلقه‌هایی دور مداح بسته می‌شود و عزاداران سینه واحد می‌زنند. البته از روز پنجم محرم در میناب دو عَلم پیغمبر(ص) و صاحب الزمان(عج) همزمان بسته می‌شود که از جمله مراسم‌ پرشور در تمام هرمزگان است.
مراسم‌ هم این‌طوری‌ است که عَلم در آب رودخانه غسل داده می‌شود و علم‌های دیگر به استقبال آمده و مراسم تا غروب ادامه پیدا می‌کند و عصر همان روز هم نه تنها مردم میناب، که خیلی‌ها از شهرهای استان در این مراسم شرکت می‌کنند و نذورات می‌دهند.» با خالو قنبر که دوست دارد درباره این آیین‌ فیلم ‌ساخته شود و با ضبط این آیین، دستخوش تغییر و بدعت نشود خداحافظی می‌کنم و بارها و بارها صدای نوحه‌خوانی‌اش را با خودم مرور می‌کنم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.