اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
خالو قنبر راستگو از آیین‌ سوگواری حسینی در بندرعباس و میناب می‌گوید

نوبت جنگ شد و شاه به میدان آمد

نوبت جنگ شد و شاه به میدان آمد
محسن بوالحسنی خبرنگار

این روزها مردم ایران در هر گوشه‌ای، با آیین خاص خود سیاه‌ پوش، نوحه‌خوان و شروه‌خوان هستند و به عزایی بزرگ و باشکوه نشسته‌اند. از جنوب تا شمال و شرق و غرب. اوج این عزاداری‌ها در آیین تاسوعا و عاشورا جلوه‌ای خاص پیدا می‌کند.

در جنوب دایره ‌پشت دایره دور مداح و نوحه‌خوان شکل می‌گیرد و عزاداران سینه‌زنان دل از هر کسی می‌برند و سیل اشک از چشم روان می‌کنند؛ دل و چشم از هر کسی و با هر آیینی. تلفن را برمی‌دارم و به یکی از صداها و حنجره‌های مخملی جنوب و بندرعباس، زنگ می‌زنم. صدای مهربانش با صدای دسته‌های عزاداری گره می‌خورد و سخت می‌شود فهمید چه می‌گوید. خالو قنبر راستگو، نوازنده «نی‌جفتی» و خواننده بندری به گوشه‌ای می‌رود تا صدایش بهتر شنیده شود. از آیین‌های عزاداری ماه محرم می‌پرسم و با ساده‌ترین زبان‌ها از جنوب می‌گوید و آیین‌ بندری‌ها در عزای امام حسین(ع).
می‌گوید: «اینجا و در این مراسم بیشتر قره‌نی‌نوازی می‌شود و کمتر نی‌جفتی می‌زنیم. کسی هم نیامده جفتی‌نوازی را ضبط و پخش کند برای تلویزیون یا.... بیشتر مداحی می‌کنم و نوحه می‌خوانم.» از خالو قنبر می‌پرسم بیشتر چه نوحه‌هایی می‌خوانید؟ می‌گوید: «دوست دارم نی‌جفتی بنوازم و برنامه‌های موسیقی داشته باشیم. چون خیلی به نظر من باشکوه می‌شود.» خالو بعد از این چند کلام کوتاه دم می‌گیرد پشت تلفن و بخش‌هایی از یک نوحه معروف را می‌خواند: «ایها الناس شما را به حق خون حسین / لحظه‌ای گوش نمایید بدین شیون و شین / تا بیان سازم از آن سبط رسول ثقلین / آن زمانی که حسین جانب میدان آمد / نوبت جنگ شد و شاه به میدان آمد....» خالو با صدایش دل ها را به جنوب می‌برد و انگار فاصله‌ها در صدایش برداشته می‌شوند. هر بار که پشت تلفن نغمه و سوگ‌سروده‌ای را به نوحه می‌خواند. ظهر عاشوراست. می‌پرسم الان کجا هستید؟ و آنجا چه مراسمی برپاست؟ می‌گوید: «الان میناب هستم و بعد از میناب می‌روم بندرعباس. نوحه‌ای را می‌‌خواند و می‌گوید همین نیم‌ساعت پیش این نوحه را در «سینه‌زنی واحد» دم گرفته‌ بودیم: «الا ای آسمان این صبح عزا.... دلم در سینه بی‌تابی کند آرامی ندارد.» قنبر راستگو از آیین مینابی‌ها هم می‌گوید: «اینجا هم سینه‌زنی‌ واحد از آیین‌های قدیمی است و حلقه‌هایی دور مداح بسته می‌شود و عزاداران سینه واحد می‌زنند. البته از روز پنجم محرم در میناب دو عَلم پیغمبر(ص) و صاحب الزمان(عج) همزمان بسته می‌شود که از جمله مراسم‌ پرشور در تمام هرمزگان است.
مراسم‌ هم این‌طوری‌ است که عَلم در آب رودخانه غسل داده می‌شود و علم‌های دیگر به استقبال آمده و مراسم تا غروب ادامه پیدا می‌کند و عصر همان روز هم نه تنها مردم میناب، که خیلی‌ها از شهرهای استان در این مراسم شرکت می‌کنند و نذورات می‌دهند.» با خالو قنبر که دوست دارد درباره این آیین‌ فیلم ‌ساخته شود و با ضبط این آیین، دستخوش تغییر و بدعت نشود خداحافظی می‌کنم و بارها و بارها صدای نوحه‌خوانی‌اش را با خودم مرور می‌کنم.

کپی