اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
تبیین استراتژی جدید مدیریت مخازن نفتی

چاه‌های نفت ایران با وجود تحریم‌ها فعال هستند

چاه‌های نفت ایران با وجود تحریم‌ها فعال هستند
عطیه لباف خبرنگار

سال 1394 که صادرات نفت ایران بواسطه برجام آماده یک جهش شده بود، تولید نیز باید همپای صادرات رشد می‌کرد. اما تولید از چاه‌های نفتی که در زمان تحریم‌ها بسته شده بودند، هم نیازمند زمان بود و هم هزینه به‌ دنبال داشت. اگرچه چاه‌ها با یک برنامه‌ریزی میان مدت به زمان‌بندی برجام رسیدند اما تجربه آن روزها باعث شده که امروز استراتژی مدیریت مخازن نفتی متفاوت باشد. در یک جمله می توان گفت که برخلاف گذشته، هیچ چاهی در این دور از تحریم ها غیر فعال نیست.

در این باره مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب می‌گوید: «اگرچه صادرات نفت کم شده، اما صادرات انجام می‌شود و شیر چاه‌های نفت کشور برای روزی که تحریم‌ها برداشته شود باز است.»
احمد محمدی به خبرنگار ما توضیح می‌دهد: «کاری که در این دور از تحریم‌ها انجام داده‌ایم، این است که به جای بستن تعدادی چاه و مخزن به‌ صورت ثابت، چرخشی چاه‌های نفت را مدیریت و وارد مدار تولید می‌کنیم. هرچه چاه‌ها زمان بیشتری بسته باشند برای احیای آنها باید زمان و هزینه بیشتری صرف شود، اما اکنون می‌توان گفت که تمام چاه‌های نفت ایران با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌های نفتی در مدار تولید قرار دارند.»
3 اقدام مهم در حال انجام است
اما نحوه مدیریت چاه‌های نفت و صیانت از آنها در شرایط کنونی چگونه است؟ در این باره محمدی می‌گوید: «اقداماتی که برای حفظ ظرفیت تولید نفت انجام می‌دهیم، فقط مربوط به چاه و مخزن نیست. اکنون در 3 محور کار انجام می‌دهیم.»
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در خصوص نخستین اقدام توضیح می‌دهد: «تولید نفت از چاه‌ها به‌صورت چرخشی انجام می‌شود؛ بویژه از چاه‌هایی که بسته شدن آنها مشکل زا خواهد بود. این اقدام چاه را زنده نگه می‌دارد.»
محمدی ادامه می‌دهد: «دوم، بر اساس تجربه‌های قبلی چاه‌هایی که مشکل حاد دارند، توقف تولید از آنها موجب خسارت خواهد شد یا بازگشت آنها زمان و هزینه بالایی دارد، در مدار تولید باقی مانده‌اند.»
وی اقدام سوم را بازآرایی تجهیزات نفتی می‌داند و بیان می‌کند: «در این فرصت تمام کارخانجات، ماشین‌های ثابت و متحرک، کارخانجات فرآورشی و نمک زدایی و جمع‌آوری گازهای همراه را که نیاز به اورهال و تعمیر داشته‌اند در دستور کار قرار داده‌ایم. به این منظور، اقدامات لازم به‌صورت یک برنامه زمانبندی شده چهار مرحله‌ای انجام گرفته است. هدف این است که اگر به تولید حداکثری بازگشتیم، مشکلی رخ ندهد.»
 70 درصد، میزان آمادگی بازگشت سریع به تولید
اگر تحریم‌ها برداشته شود و این تصمیم آنی باشد، همین امروز
70 درصد چاه‌هایی که در این چرخش تولید شیرشان نیمه بسته است، سریع می‌توانند در مدار تولید قرار بگیرند. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب این موضوع را عنوان می‌کند و می‌گوید: «این کار بدون هیچ هزینه اضافی انجام خواهد گرفت.»
بازگشت نفت سه ماه طول کشید اما بازهم رکورد بود
اوایل سال 95 مدیرعامل وقت شرکت ملی نفت ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» موضوعی را عنوان کرد که احتمالاً دیگر اتفاق نخواهد افتاد. رکن‌الدین جوادی که آن زمان مسئول افزایش تولید نفت ایران به‌منظور تقویت صادرات بود، می‌گفت: «برخی از چاه‌ها به‌خاطر کاهش تولید بسته شده بودند. در نبود تولید برخی از چاه‌ها آسیب می‌بینند. چند ماه طول کشید تا بتوانیم به طور ادواری تولید را افزایش دهیم تا چاه‌ها آسیب نبیند و در عین حال آزمایش کنیم که آیا در صورت برداشته شدن تحریم‌ها آمادگی افزایش تولید را داریم یا خیر؟ و در نهایت آنها را برای فاز جدید پسابرجام آماده کنیم.»
حتی در آن دوره قرار بوده که تولید از میادین دریایی متوقف شود، چراکه هزینه تولید از این میادین بیشتر از میادین خشکی بود. اما مسئولان وقت متوجه شدند که اگر برخی از چاه‌های دریایی بسته شود، میدان قابلیت تولید را از دست می‌دهد. به‌همین خاطر سعی کردند که تا جای ممکن تولیدات از چاه‌های دریایی انجام شود. اما به هر حال برخی از چاه‌ها مدت‌ها از مدار تولید خارج شده بودند.
اکنون مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب می‌گوید که همان 3 ماه زمان که چاه‌ها دوباره آماده افزایش تولید شدند هم رکورد بی‌نظیری بود اما با استراتژی جدید این مدت هم کاهش یافته است.
محمدی توضیح می‌دهد: «در حال حاضر زمان بازگشت را بسیار کمتر کرده‌ایم. به نسبت هزینه‌ها هم کمتر خواهد شد. مدیریت چاه‌ها و تأسیسات به طور جدی انجام می‌شود و هر زمان که اراده کنیم می‌توانیم سریع به تولید حداکثری بازگردیم.»
غرب کارون فعال است
یکی از بخش‌هایی که با وجود تحریم‌ها، نفت تولید می‌کند و قسمتی از صادرات نفت از آن محل انجام می‌شود، میادین مشترک هستند. بویژه غرب کارون که درباره آن مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب می‌گوید: «بخشی از نفت صادراتی کشور در تحریم‌های کنونی، از میادین غرب کارون انجام می‌شود. ما دریافت‌کننده این نفت صادراتی هستیم. اکنون میادین نفتی مشترک فعال هستند و در مدار تولید قرار دارند.»
مطابق با آخرین آمار میادین غرب کارون حتی در سیلاب‌های بهاری بیش از 320 هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کردند.
آخرین وضعیت افزایش تولید در میادین مشترک
بیش از ۱۵ مخزن نفتی و گازی مشترک بین ایران و کشورهای همسایه در شمال و جنوب کشور وجود دارد. برخی توسعه یافته‌اند و برخی مانند میادین غرب کارون در مسیر توسعه. مدتی است که اجرای این طرح‌ها تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است اما با این حال کار در این میادین ادامه دارد. محمدی می‌گوید: «باید قبول کنیم که تحریم اتفاق خوبی نیست، اما برنامه این است که حتی اگر سرمایه خارجی و تکنولوژی وارد کشور نشود، توسعه متوقف نشود. از این‌رو کارهایی که قابل اجراست و شرکت‌های ایرانی می‌توانند انجام دهند، در دستور کار قرار دارد. شرکت‌های صاحب صلاحیت ایرانی در قالب‌هایی نظیر پروژه‌های اکتشاف و تولید (E&P) کار را دنبال می‌کنند.» راه‌سازی برای تولید و صادرات نفت و به طور کلی توسعه این صنعت، از جمله برنامه‌هایی است که این روزها بجد دنبال می‌شود. روزنه‌های امیدی هم در این مسیر دیده می‌شود اما میزان موفقیت این اقدامات و کم و کاست‌ها را باید در بلندمدت دید.

هزینه بستن چاه‌های نفت

سیدمهدی حسینی
کارشناس ارشد انرژی
بستن چاه‌های نفت هزینه و خطراتی را به‌دنبال دارد. از مرگ چاه گرفته تا هزینه‌های بسته شدن آن که می‌تواند برای یک تولیدکننده مسأله آفرین باشد. به‌همین خاطر برخی از چاه‌ها حتی در دوران تحریم و کاهش صادرات نفت هم نباید بسته شوند. استراتژی باز نگه داشتن تمام چاه‌های موجود با رعایت اصول فنی و مهندسی شدنی و بهترین استراتژی است. اینکه چرا در دور قبلی تحریم‌ها این اقدام انجام نشد، موضوعی است مربوط به گذشته و تشریح آن ضرورتی ندارد؛ اما اینکه شنیده می‌شود اکنون تمام میادین نفتی فعال هستند و چاهی بسته نشده، مسأله‌ای مهم است. چراکه اگر چاهی بسته شود، راه‌اندازی آن پرهزینه و دشوار است. بنابراین حداقل دستاورد تولید نفت از تمام چاه‌ها کاهش هزینه‌ها خواهد بود.‌‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.