لاوروف: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

سیاسی /
شناسه خبر: 499792

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای بار دیگر با انتقاد از سیاست های یکجانبه آمریکا در مسائل مختلف از جمله توافق هسته ای با ایران اعلام کرد: راه اندازی سانتریفیوژ با اهداف علمی و تحقیقاتی در ایران هیچ تهدیدی در برندارد.

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود در مسکو اعلام کرد که از نگاه روسیه هیچ جایگزینی برای توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام وجود ندارد.

سرگئی لاوروف که امروز در قالب فرمت 2+2 به همراه سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور با وزیران امور خارجه و دفاع فرانسه گفت وگو کرد درجمع خبرنگاران اظهار داشت که روسیه نیز با فرانسه اتفاق نظر دارد که برجام باید حفظ شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار داشت: هیچ گزینه جایگزین معقولی برای معامله با ایران وجود ندارد از این رو مسکو و پاریس قصد ادامه کار برای حفظ این توافق را دارند.

نشست 2+2 وزیران خارجه روسیه وفرانسه دوازدهمین جلسه شورای همکاری های امنیتی روسیه و فرانسه به حساب می آید که سالها متوقف شده بود اما با تغییر رویکرد امانوئل مکرون و نزدیکی بیشتر فرانسه به روسیه بار دیگر از سر گرفته شده است.

مکرون به تازگی از طرح خود برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا سخن گفته و حتی از میزبانی نشست سران ایران و آمریکا استقبال کرده و گفته که این طرح شدنی است.

در سوی دیگر تهران معتقد است که تلاش رئیس جمهوری فرانسه یافتن راهی برای انجام تعهدات طرف های اروپایی توافق هسته ای است چرا که به نظر می رسد اروپایی ها برای انجام تعهدات خود نیاز به کسب اجازه آمریکا دارند ضمن اینکه اظهار نظر توسط دیگر دولت ها در خصوص ایران و آمریکا یا مطرح کردن طرح دیدار به معنی تغییر مواضع رسمی گذشته تهران نیست.

لاوروف نیز پیشتر با بیان اینکه مکرون، همتای روس خود را در جریان ابتکار خود قرار داده بود، افزود: ما از اقدام فرانسه حمایت می کنیم اما معتقدیم که حفظ برجام تنها با حفظ منافع تمام طرف های این توافق ممکن است.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای بار دیگر با انتقاد از سیاست های یکجانبه آمریکا در مسائل مختلف از جمله توافق هسته ای با ایران اعلام کرد: راه اندازی سانتریفوژ با اهداف علمی و تحقیقاتی در ایران هیچ تهدیدی در برندارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: در روزهای اخیر ایران از برداشتن گام دیگر برای کاهش تعهدات داوطلبانه خود در چارچوب برجام خبر داد موضوع درباره برخی محدودیت ها در تحقیقات و طراحی ها در عرصه ساخت دستگاه‌های سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم است که تهران در سال ۲۰۱۵ آن را برای عقد برجام امکانپذیر دانست.
«نباید این واقعیت را نادیده گرفت که این گام‌ها برای کاهش تعهدات ایران، پس از آنکه آمریکا مجموعه ضربات تحریمی بدون دلیل و غیرقانونی به تهران از جمله به عرصه فضایی این کشور وارد کرد، برداشته شد.»
در بخش دیگری از بیانیه آمده است: از دیدگاه عدم انتشار هسته‌ای، راه‌اندازی سانتریفوژهای علمی و تحقیقاتی هیچگونه تهدیدی دربرندارد. نکته اصلی این که همه کارها توسط متخصصان ایرانی تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌گیرد و گزارش مربوطه به شورای حکام آژانس ارائه شده است.
«ریسک تبدیل طراحی‌های ایران به فناوری‌های غیرقانونی وجود ندارد، ایران به صورت کامل قرارداد عدم انتشار سلاح هسته‌ای را رعایت و توافقنامه پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.
در بیانیه آمده است: لازم است این نکته ذکر شود که آمریکا که بیشتر از همه در تنظیم برجام بر محدودیت‌های موقت برنامه غنی سازی اورانیوم ایران اصرار داشت از مدتها پیش مفاد این توافق را اجرا نمی‌کند و شروع به مانع تراشی برای کشورهای دیگر در اجرای مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل کرده است.
وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: توقف اجرای تعهدات داوطلبانه ایران در چارچوب برجام، نتیجه مستقیم تلاش‌های غیرعاقلانه آمریکا است که قراردادهای بین المللی و توافق های چندجانبه را نادیده می گیرد.
در بیانیه گفته شده است: با توجه به رویدادهای کنونی، در این مرحله مساله اصلی حفظ برجام و پایدار کردن اجرای این توافق در شرایط خصمانه ایجاد شده از سوی آمریکا است.
«در این راستا همه کشورهای باقیمانده در برجام ازجمله ایران تلاش‌های بی‌سابقه بکار می‌گیرند. برجام قابلیت اجرا را حفظ می کند و اظهارات سران ایران در مورد ماهیت برگشت پذیر تصمیم برای کاهش تعهدات و نیز آمادگی برای بازگشت فوری به مفاد برجام تایید کننده این واقعیت است.
در ادامه بیانیه گفته شده است: ابتکار پیشنهادی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای کاهش تنش ها در برجام، در راستای استحکام بخشیدن به این توافق است.
به عقیده طرف روس، تا زمانی که تلاش های جمعی برای نجات برجام ادامه دارد، وضعیت نامیدکننده نیست.
«بدیهی است برای ازسرگیری اجرای برجام در چارچوب توافق شده نیاز به اجرای کامل مفاد آن از سوی همه طرف ها وجود دارد. ایران در این عرصه مسئولیت خود را دارد. اما بقیه کشورهای شرکت کننده نیز در این توافق مسئولیت برابر دارند.»
در پایان بیانیه گفته شده است: روسیه هر چه که به این کشور بستگی دارد بکار می گیرد تا برجام به صورت کامل در برنامه زمانی تعیین شده اجرا شود.از همه شرکا دعوت می‌کنیم به منافع جمعی در این مساله توجه کنند و دوراندیشی سیاسی داشته و قاطعانه به دفاع از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پیروزی دیپلماسی بر رویارویی و عقلانیت بر غرض ورزی و برخورد احساساتی و صلح بر تهدید نظامی است، بپردازند./ ایرنا

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.