اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹

پیش بازی هنگ‌کنگ – ایران: آغاز مسیر ششمین صعود

پیش بازی هنگ‌کنگ – ایران: آغاز مسیر ششمین صعود

تیم ملی ایران در نخستین دیدار خود در چارچوب رقابتهای انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ به مصاف تیم ملی هنگ‌‌کنگ می‌رود.

 تیم ملی برای سومین صعود پیاپی به جام‌جهانی و ششمین حضور در این مسابقات در مرحله انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ شرکت می‌کند. ایران در دور اول انتخابی با تیم‌های هنگ‌کنگ، کامبوج، عراق و بحرین هم‌گروه است. تیم ملی در هفته نخست مسابقات استراحت داشت. سایر تیم‌ها در این هفته به تساوی رسیدند. کامبوج مقابل هنگ‌کنگ به تساوی ۱-۱ رسید و بازی بحرین با عراق نیز با همین نتیجه پایان یافت. پیروزی در این دیدار می‌تواند تیم ملی را حداقل به مقام دوم گروه در پایان هفته دوم برساند.
اولین حضور رسمی مارک ویلموتس
این دیدار از نظر تاریخی یک بازی متمایز برای فوتبال ایران محسوب می‌شود. کارلوس کی‌روش پس از ۸ سال حضور در تیم ملی و ۲ دوره راهیابی پیاپی به جام‌جهانی، ایران را ترک کرد و مارک ویلموتس بلژیکی جای او را گرفت. ویلموتس در ۲ بازی دوستانه مقابل سوریه و کره‌جنوبی برای نخستین بار سرمربیگری تیم ملی ایران را تجربه کرد و حالا برای اولین بار در یک دیدار رسمی این مسئولیت را بر عهده دارد. او پیش از این سابقه حضور در جام‌جهانی به همراه تیم ملی بلژیک را دارد و حالا می‌خواهد این افتخار را با ایران تکرار کند.

اولین تقابل پس از ۳۱ سال

ایران و هنگ‌کنگ دو کشور با سابقه در فوتبال آسیا محسوب می‌شوند و اولین جدال آنها به بیش از ۵۰ سال پیش برمی‌گردد ولی این دو تیم در ۳۱ سال گذشته با هم روبه‌رو نشده‌اند. حاصل نیم قرن مصاف ایران و هنگ‌کنگ برتری یک طرفه به نفع ایران بوده است. تیم ملی در هر ۴ رویایی رسمی برابر هنگ‌کنگ به پیروزی رسیده و مجموعاً ۹ بار دروازه این تیم را باز کرده و هیچ وقت برابر این تیم گلی دریافت نکرده است. جام ملتهای آسیا ۱۹۶۸، انتخابی جام‌جهانی ۱۹۷۸، و مقدماتی جام ملتهای آسیا ۱۹۸۸، مسابقاتی است که ایران تا پیش از این برابر هنگ‌کنگ قرار گرفته است. این دو تیم یک بار در سال ۱۹۷۴ در هنگ‌کنگ در دیدار دوستانه با یکدیگر دیدار داشتند که تیم ملی هنگ‌کنگ با یک گل به پیروزی رسید.

جدال تیم اول با بیست و هفتم آسیا

تفاوت چشمگیر دو تیم در رده بندی فیفا، می‌تواند بیانگر اختلاف سطح فاحش فوتبال دو کشور باشد. تیم ملی ایران همچنان در رتبه اول آسیا قرار دارد و تیم بیست و سوم جهان محسوب می‌شود اما تیم ملی هنگ‌کنگ در آسیا، بیست و هفتم است و در رده‌بندی فیفا نیز در جایگاه صد و سی و نهم حضور دارد. البته این تیم در ماه‌های اخیر در رده‌بندی فیفا روند روبه بهبودی داشته است. این تیم در ۶ دیدار آخر خود در رقابتهای مختلف تنها یک شکست را متحمل شده است.
غایبین تیم ملی
در فهرست جدید تیم ملی بازیکنان شاخصی نظیر اشکان دژاگه، روزبه چشمی و سعید عزت اللهی با نظر مارک ویلموتس حضور ندارند. اما مهدی طارمی که آغاز طوفانی در لیگ پرتغال داشت به دلیل مصدومیت در این بازی غایب خواهد بود و سامان قدوس نیز که با محرومیت چهار ماهه مواجه شده قادر به همراهی ملی‌پوشان نخواهد بود./ وب سایت نود

کپی