اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

#محرم

#محرم
یگانه خدامی

هرچه به روزهای تاسوعا و عاشورا نزدیک‌تر می‌شویم بیشتر کلمات محرم، عاشورا، عزاداری، هیأت و...را در فضای مجازی می‌بینیم. کاربرانی که در هیأت‌ها شرکت می‌کنند هر شب از اتفاقاتی که در هیأت افتاده می‌نویسند و بعضی از کاربران هم رسم و رسوم عزاداری در شهر و استان‌شان را با بقیه به اشتراک می‌گذارند.

 عکس و فیلم‌های زیادی هم از این رسوم در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم. از طرفی بعضی رسوم غلط و بدعت‌هایی که در مراسم عزاداری انجام شده هم مورد انتقاد قرار می‌گیرد. هشتگ محرم یکی از مهم‌ترین هشتگ‌های این روزهای شبکه‌های اجتماعی است:
 امیرحسین کبیری: «مراسم علم‌بندی در شامگاه ششمین روز محرم در ماسوله. عزاداری‌های سنتی با اشعار پرمغز و بدون‌آلات گوشخراش امروزی، دلنشین است»
 روشنایی کوچک: «از حجم غذاهای ریخته شده کنار پیاده‌رو، دلم گرفت...هم برای رفتگرها!هم برای گرسنه‌ها! هم برای طبیعت! »
 امیرحسینم: «رادیو گوشیش رو روشن کرد و فرکانس رو گذاشت روی رادیو محرم گفت میدونم دلت میخواد روضه و مداحی گوش کنی این ایام و الانم سرشیفت گوشیت پیشت نیست واسه همین اومدم پیشت تا با همدیگه روضه گوش کنیم. این حرفای یه سرباز ۲۰ساله سُنی مذهبه. الحق که حسین دل‌ها رو فتح کرده»
 معصومه حسن زاده: «زمانی می‌تونیم حس خوب عزادار حقیقی بودن رو درک کنیم و خودمونو حسینی بدونیم که رفتارمون و اخلاقمون بعد شرکت تو عزاداری‌ها تغییر کرده باشه... تا امروز چقدر حسینی شدی؟»
 مهدیس: «از ۹ سالگی همیشه واسه عزاداری محرم شده حتی یه ساعت به یه خونه تو چهارراه سیروس سر زدم. اونجا پر از حس خوبه برام. امسال اما نیستم. دلم تنگ میشه.»
 گل نرگس: «آیین عزاداری در مهدیشهر فلسفه خاصی دارد و برگزاری آن براساس وقایع کربلای سال61 است.هفتم محرم آب را روی امام حسین(ع)و یارانش بستند و از این روز مصائب در کربلا شروع شد. براین اساس نیز دستجات عزاداری با حرکت نخل که سمبل عزاداری مهدیشهری‌هاست از روز هفتم محرم شروع می‌شود»
 زهرا: «دیروز مراسم محرم رو یه روستایی اطراف الموت قزوین بودیم. مراسم روستاییان خیلی دلی‌تر هست، با اینکه حسینیه‌ها کوچیک هست اما     عزاداری‌هاشونم مثل زندگی روستایی صفای بیشتری داره.».

کپی