اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در شهر‌های مختلف ایران در حال برگزاری‌ است

خلاقیت و فرهنگ در خدمت رونق اقتصادی

خلاقیت و فرهنگ در خدمت رونق اقتصادی
فائزه مشایخی خبرنگار

نخستین دوره طرح شبکه‌ شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر از نیمه تیر‌ماه کلید خورده و این طرح قصد دارد با توجه بیشتر به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری شهر‌های مختلف ایران، زمینه رونق کسب و کار در عرصه فرهنگ را رقم بزند.

این طرح به همت معاونت هنری و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است. بر اساس فراخوان طرح شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، اهدافی از این دست در این رویداد دنبال می‌شود؛ کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق. در این گزارش در گفت‌وگو با مدیران کل استانی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر‌های یزد، کرمان و سیستان درباره‌ کم و کیف فعالیت‌هایشان در زمینه رونق کسب و کار هنر صحبت کردیم.

نخستین گذر فرهنگ ایران در یزد
شهر یزد در این سال به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران انتخاب شده و در عرصه رونق کسب و کار هنری هم پیشگام است و با افتتاح نخستین گذر فرهنگ ایران زمینه‌های فعالیت گسترده‌تر صنایع دستی و خلاقیت‌های هنری هنرمندان و صنعتگران این شهر را فراهم آورده است. مجید جوادیان‌زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در این‌باره به «ایران» می‌گوید: سال گذشته موفق شدیم توانمندی‌های فرهنگی وهنری غنی شهریزد را بازسازی و بازیابی کنیم. بر همین اساس از سوی یونسکو شهر یزد به جمع شهرهای پایدار خلاق جهان پیوسته واین نشان دهنده توانایی بالای این شهر در جلب توجه نگاه‌های جهانی‌ است و همین می‌تواند در توسعه پایدار شهر یزد مثمر ثمر واقع شود. در شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر استان یزد ما تلاش کردیم در ده شهرستان استان یزد زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های هنری و خلاقانه هر شهر را براساس توانمندی‌ها و هویت‌شان فراهم آورده و توسعه دهیم.
سفالگری سیستان و بلوچستان
 همچنین در سیستان و بلوچستان دیگر شهر فعال در این عرصه به زمینه‌های بسیار غنی در عرصه صنایع دستی و دیگر فعالیت‌های خلاقانه و هنری برای گسترش کسب و کار‌های محلی و رونق اقتصادی در این منطقه وسیع از ایران اقدام‌های مؤثری صورت گرفته است. حسین مسگرانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان درباره اقدام‌های انجام شده ذیل طرح شبکه شهر‌های خلاق و فرهنگ ایران نیز گفت: ثبت سفال کلپورگان در فهرست آثار یونسکو ثابت کرد که این استان دارای ظرفیت‌های قابل اعتنایی در عرصه فرهنگ و هنر است. موزه زنده سفال کلپورگان تنها موزه زنده سفال در جهان است که قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد. این هنر در طول تاریخ بی‌چرخ سفالگری و کاملاً به شکل سنتی و بدون هیچ تغییری در شیوه ساخت و نوع مواد اولیه سینه به سینه به نسل‌های بعد انتقال یافته است.
کرمان شهر مجسمه‌ها
کرمان دیگر استان فعال در طرح شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر است و جزء پنج شهر دارای تمدن تاریخی ایران است. محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این‌باره گفت: آیین‌نامه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر چراغ راهی ست تا هر کدام از شهرهای استان کرمان با تکیه بر ظرفیت‌هایشان طرح خلاق خود را اجرا و به هویت مستقل دست یابند. در استان کرمان هفت اثر مهم در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و علاوه بر این بیش از  شصت اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده  است و این ظرفیت تاریخی بسیار مهم در اختیار استان کرمان قرار دارد. علاوه بر این میزان آثار تاریخی علاوه بر اینکه زمینه خوبی برای جذب گردشگر است وجود بیش از ده‌ها صنایع دستی و فعالیت کارگاه‌های این صنایع هنری در مجاورت این ابنیه تاریخی می‌تواند به رونق بیش از پیش کسب و کار هنر در کرمان کمک کند. ما نیز با برگزاری نشست‌های مشترک با فعالان هنری و فرهنگی در بخش‌های مختلف و تلاش برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان بخش خصوصی و تسهیل در انجام امور سعی در رونق هرچه بیشتر این کسب و کار‌ها داریم.

کپی