اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

شور حسینی در استان ها

شور حسینی در استان ها

گروه استان‌ها/ همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، مردم عاشق و دلباخته اهل بیت(ع) عصمت و طهارت کشور، همچون سایر شیعیان جهان با برگزاری آیین‌های ویژه عزاداری و مرثیه خوانی در غم سرور و سالار شهیدان سیاه پوش و ماتم زده شده‌اند.

 از اول ماه محرم تا تاسوعا و عاشورای حسینی هر شب مردم شهرهای مختلف با حضور در مساجد، حسینیه‌ها و نیز خیابان‌ها با برگزاری آیین‌هایی ازجمله آیین زنجیرزنی عزاداری می‌کنند و باگذشت قرن‌ها از وقوع واقعه عظیم کربلا هنوز عشق و ارادت مردم بخصوص شیعیان به امام حسین(ع) ذره‌ای کم نشده بلکه هرسال صفوف دسته‌های عزاداری در نقاط مختلف کشور طویل‌تر می‌شود. ایستگاه‌های صلواتی چای و خرما، حضور در خیابان‌ها و تشکیل دسته‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی، برگزاری محافل عزاداری ویژه بانوان از دیگر مراسم مردم در شب‌های محرم است که به این شب‌ها شور و نوای خاصی بخشیده ودل‌ها را هوایی کرده است.
بوشهر/ در بوشهر از قدیم برای جمع شدن مردم در محافل روضه خوانی، اشعاری را با نوایی خاص سر می‌دهند که به آن «ذکر» گفته می‌شود. «ذکرخوانی» حکم اعلام و آغاز مراسم مذهبی را دارد. «ذکر» را برای احیای نام و یاد ائمه، بویژه نگه داشتن حادثه کربلا می‌خوانند. خوانندگان این نوا «ذاکر» نامیده می‌شوند.با شروع ذکرخوانی کم کم جوانان و اهالی محل، دور منبر جمع شده و گاهی نیز در جواب ذاکر به هم خوانی می‌پردازند، که این افراد را «پامنبری» یا «ذاکرین» می‌گویند.
لرستان/ با رسیدن دهه محرم در لرستان، حال و هوای این استان محرمی شده و مردم عاشورایی این منطقه این روزها برای هرچه بهتر برگزار کردن سنت‌های عزاداری حسینی تلاش می‌کنند. برخی شیوه‌های عزاداری در لرستان همانند چهل منبر و خره مالی (گل مالی) فقط خاص این دیار بوده و تکایای استان که برخی قدمت 150 ساله دارند با چنان خلوصی این مراسم را برگزار می‌کنند که همه ساله نه تنها لرستانی‌های مقیم در دیگر استان‌ها بلکه تعداد زیادی گردشگر را به لرستان می‌خواند. امسال نیز همانند سال‌های قبل عزاداران حسینی درلرستان در تکاپوی هرچه بهتر برگزار کردن این مراسم هستند و به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی و بحث تحریم‌ها نتوانسته خللی در روند برگزاری این آیین‌ها فراهم کند . گل مالی در لرستان قدمتی چندهزار ساله دارد و عزاداران حسینی روز قبل از عاشورا حوضچه‌هایی با خاک نرم درست کرده و آن را با گلاب معطر می‌کنند تا عزاداران، این گل را در روز عاشورا روی سرو بدن خود بمالند. مراسم «چهل منبر» نیز به یاد اسارت حضرت زینب(س) در روز تاسوعای حسینی برگزار می‌شود.عزاداران از صبح تاسوعا گاهاً با پای برهنه و با نیات مختلف با حضور در 40 مراسم عزاداری40 شمع روشن می‌کنند که به چهل منبر معروف است.
سیستان و بلوچستان/ مردم سیستان‌و‌بلوچستان امسال نیز مثل هر سال محرم را با شکوه آغاز کردند؛ آغازی که خیلی زود با حضور زائران پاکستانی نیز همراه شد. زائرانی که باید برای زیارت حرم امام حسین(ع) هزاران کیلومتر را بپیمایند و در این راه از سیستان و بلوچستان نیز عبور کنند. بخشی از مردم میهمان نواز این استان مشغول خدمات‌رسانی به زائران حسینی پاکستانی هستند که از مرز میرجاوه وارد استان شدند و قبل از عزیمت به عراق، مدتی میهمان سیستان و بلوچستانی‌ها هستند. حال و هوای شهر زاهدان از همان شب نخست محرم دگرگون شده و خیابان‌های این شهر میزبان هیأت‌های عزادار سیدالشهدا(ع) است؛ هیأت‌هایی که شب به شب بر تعداد و صف‌های تشکیل دهنده آن افزوده می‌شود و شب‌های زاهدان را از قبل دیدنی‌تر می‌کند. حتی مساجد دانشگاه‌های زاهدان نیز درهایشان را برای عزاداران سید و سالار شهیدان گشودند تا همه جای این شهر حسینی شود.
یزد/ یزد یکی از شهرهایی است که پس از سال‌ها همچنان آیین‌های سنتی عزاداری‌اش منحصر به فرد و زبانزد خاص و عام است. آذین‌بندی حسینیه‌ها، نخل برداری، طبخ آش، ذبح گوسفند، پخش نذورات، روضه خوانی، پرسه زنی، دسته سقا و دهها آیین دیگر تنهابخشی از فعالیت هیأت‌های یزد است که این روزها زیاد در صدا و سیما دیده می‌شود. «علی محمد قادریان»، یکی از اعضای هیأت امنای محله باغ گندم در خصوص مراسم خاص عزاداری این هیأت، گفت: قدمت نخل حسینیه باغ گندم به ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این محله ۵۰۰ نفر جمعیت دارد اما در زمان عزاداری و سینه زنی از آنچنان شور معنوی برخوردار است که جوانان محلات دیگر یزد هم در زمان سینه‌زنی به آنها می‌پیوندند و هیأتی بزرگ و پر شور را تشکیل می‌دهند. قادریان، تعداد هیأت‌های عزاداری شهرستان یزد را بیش از ۲۰۰ هیأت اعلام کرد و اظهار داشت: هیأت محله باغ گندم در روزهای تاسوعا و عاشورا، ۱۸ هزار نفر را اطعام می‌کند. وی قدمت برخی از مجالس عزاداری در یزد را بیش از یک قرن اعلام و به جوانان توصیه کرد: از این مجالس معنوی، بهره کافی ببرند.
سمنان/ آیین سنتی سنگ‌زنی هر سال در ماه محرم در سرخه استان سمنان اجرا می‌شود. در این مراسم، عزاداران با در دست گرفتن دو چوب یا سنگ، همگام و همنوا با آوای نوحه‌ها و مداحی‌ها، آنها را به هم می‌کوبند. در این شیوه، عزاداران به‌جای زدن بر سینه یا استفاده از زنجیر برای عزاداری، دو تکه چوب (سنگ) موجود در دستان خود را در حالت تک ضرب و سه ضرب بر هم می‌زنند.
گیلان/ آیین سنتی «شاه حسین و وای حسین گویان» یا در زبان محلی «شاخسی واخسی» قریب به 100 سال است در تعداد از مساجد روستاهای بخش مرکزی و لوندویل شهرستان آستارا همه‌ساله در دهه نخست ماه محرم اجرا می‌شود. این آیین سنتی در بیشتر استان‌ها و شهرستان‌های آذری زبان رواج دارد و در شهرستان آستارا معمولاً از ششمین شب ماه محرم آغاز و در روز تاسوعای حسینی به اوج خود می‌رسد.
 خراسان شمالی/ حسینیه کبابی یکی از بناهای تاریخی در شهر بیرجند خراسان جنوبی است که بنا به وصیت واقف آن هر سال در ایام محرم با اجرای آیین چادرپوشان آماده عزای حسینی می‌شود. از زمان‌های قدیم تاکنون هر سال از روز سوم تا ۱۲ محرم جلسات عزاداری و روضه‌خوانی در این حسینیه برگزار می‌شد و اکنون به همان روال قدیم و با همان شیوه توسط بانیان و وابستگان مرحوم، این مجالس به سبک و سیاق قدیم برگزار می‌شود. در روز اول محرم همه بانیان با همکاری هم برای آماده‌سازی حسینیه اقدام به آیین چادرپوشان حسینیه می‌کنند.
مازندران/ مازندرانی‌ها ازغرب تا شرق استان رسوم و آیین‌های مختلفی برای گرامیداشت ایام عزای سیدالشهدا(ع) دارند، رسومی که بسیاری از آنها شکل و ساختاری عمومی و مشابه با رسوم و آیین‌های عزاداری سایر نقاط کشور دارد و بعضی‌ از آنها هم منحصر به یک منطقه هستند. در غرب مازندران و بویژه مناطقی از شهرستان رامسر رسمی قدیمی به‌نام «کرنانوازی» وجود دارد که هر سال با نواختن‌سازی به‌نام کرنا در روز عاشورا برگزار می‌شود.
کردستان/ شاه حسین خوانی، از آیین مردم خطه کردستان است. عصر آخرین روز ذیحجه در مناطق ترک‌نشین کردستان، شاه حسین خوانان در مقابل تکایا و هیأت‌ها حلقه عزا می‌بندند و بر سر و سینه زنان، از غربت خاندان اهل بیت(ع) در دشت نینوا می‌خوانند. این حلقه عزا در روز عاشورا به اوج خود می‌رسد و خورشید عاشورا که می‌تابد، گویی که عاشورای سال ۶۱ هجری است که مردم این گونه پریشان هستند.
آذربایجان غربی/ علم‌گردانی در آذربایجان‌غربی قدمتی دیرینه دارد و به روایتی در برخی از روستاهای این استان علم‌هایی با قدمت چندین‌ساله ماندگار شده است. کانون اصلی علم‌گردانی دراین استان روستای «عرب‌لوی دره ارومیه» است و در این روستا علم‌هایی با قدمت طولانی وجود دارد ولی این آیین در روستاهای «دیزج تکیه» و «کولق» با شکوه خاصی برگزار می‌شود.علم چوب بلندی است که بر بالای آن نماد «آل عبا» گذاشته شده و مردم پارچه‌های سبز رنگ نذری را به نیت برآورده شدن حاجت‌هایشان به آن می‌بندند.
البرز/ ساوجبلاغی‌ها خاصه اهالی روستای «برَغان» به حسینیه اعظم این روستا تکیه «محله بالا» می‌گویند؛ قدمت تعزیه در روستای بَرغان به بیش از ۵۰۰ سال پیش باز می‌گردد، بسیاری از صاحبان فن و نظر این تکیه را از جمله تکیه‌های مشهور کشور پس از تکیه دولتِ تهران می‌دانند که سال هاست پذیرای گروه‌های تعزیه در ایام محرم است. هر ساله در بَرغان ۱۰ روز پیش از محرم با کوبیدن بر طبل و بانگ «یا حسین یا حسین» مردم را برای آماده‌سازی حسینیه فرا می‌خوانند و مردم روستا و هیأت امنای حسینیه اعظم در تکاپوی هرچه بهتر برگزار کردن این مراسم از هیچ تلاشی فرو‌گذار نمی‌کنند.

کپی