بِرار بِرار؛ زینب نالون میکَه*

اجتماعی /
شناسه خبر: 499564

گِل مالی یکی از آیین‌های قدیمی عزاداری در استان لرستان و شهرستان بیجار استان کردستان است که البته با شیوه‌های متفاوتی از هم برگزار می‌شود.

برخی معتقدند، گل‌مالی یا مالیدن گل بر شانه‌ها و زانو‌ها آیینی هزاران ساله‌ است که پس از شهادت امام حسین(ع) دیگر مختص عزاداری عاشورا شده اما هنوز در برخی مناطق کشور با از دست دادن عزیزی بر سر قبر او خاک به سر پاشیده یا شانه‌ها را گل می‌مالند.
عین‌الله لک از اعضای هیات  امنای هیأت منتظران مهدی شهرک المهدی ازنا با بیان اینکه آیین عزاداری در استان لرستان روستا به روستا و شهر به شهر متفاوت است می‌گوید: «در دهه اول و دوم محرم روستاهای اطراف ازنا مجالس روضه برپا می‌کنند و با دعوت از اهالی و مردم روستاهای همجوار بعد از برپایی روضه غذای نذری پخش می‌کنند. معمولاً مراسم‌های روضه توسط یک یا چند نفر از اهالی برپا می‌شود.»
وی در ادامه با اشاره به استفاده از‌آلات موسیقی محلی در عزاداری‌ها می‌گوید: «در روستاهای دهستان «پاچه لک» مراسم‌های عزاداری با نوای ساز «چپی» همراه است. این ساز در مراسم‌های مختلف از جمله مرگ یک جوان یا شیرمرد بختیاری نیز استفاده می‌شود. این ساز در کنار دسته‌های عزاداری نواخته می‌شود و هفت کیلومتر آن طرف‌تر در روستاهای دیگر منطقه در کنار عزاداری قرآن می‌خوانند و به سینه می‌زنند.
 اما یکی از مهم‌ترین آیین‌های عزاداری «خرّه گیری» یا گل مالی است که روزعاشورا در سراسر استان برپا می‌شود.» به این آیین در بیجار کردستان «خرگ گیری» می‌گویند.  لک می‌گوید: «در خرم آباد همه سر و تن خودشان را با گلی که آغشته به گلاب است گل مالی می‌کنند اما در ازنا فقط سر و شانه‌ها به گل آغشته می‌شود. مراسم شام غریبان هم در ازنا به این شکل است که هیأت‌های عزاداری بدون طبل و سنج درحالی که شمع در دست دارند به‌صورت گروهی در خیابان‌ها عزاداری می‌کنند و حتی چراغ تیرهای برق را خاموش می‌کنند تا حزن و اندوه بیشتری بر عزاداری‌ها 
حاکم شود.»
* زینب‌نالان برادر برادر می‌گوید
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.