اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

روضه‌هایی که زندگی می‌کنیم

روضه‌هایی که زندگی می‌کنیم
علی اکبری خبرنگار

«زان‌ تشنگان» روایت‌هایی از تجربه‌ها و نسبت‌های متفاوت فردی با عزای حسینی است. 24 روایت واقعی و مستند از اتفاقات گوناگون زندگی 24 نویسنده که با محرم و روضه‌ها گره‌ خورده‌اند. از داستان پسری که می‌‌خواسته از خادم حسینیه ساز و آواز یاد بگیرد تا دختری که از تجربه عزاداری در مجلس‌های بزرگ دل‌زده شده و به روضه‌های یک‌نفره تبعید شده است.

تجربه‌ها و گزارش‌های صادقانه و عینی که در دل سنت عزا و کوچه‌ها و تکیه‌ها شکل گرفته و دریافت‌ها و برداشت‌های تازه‌ای با خودشان آورده‌اند. خواندن این روایت‌ها فقط ما را با تنوع و گستردگی صداهای دیگر و سبک‌های مختلف و منحصربه‌فرد سوگواری آشنا نمی‌کند. این تجربه‌های شخصی، معانی جدیدی برای بسیاری از مفاهیم انسانی که با این واقعه عظیم گره خورده‌اند، خلق می‌کند. این روایت‌ها داستان‌هایی خصوصی هستند که از مجلس روضه و عزا خرده‌ای اندیشه و تغییری کوچک را سهم نویسنده‌هایش کرده‌اند. این نوشته‌ها یکنواخت و تکراری نیستند چون دغدغه‌های متفاوت هر کدام از نویسندگان و طعم و لحن و اقلیم نوشته‌هاشان، روایت‌ها را منحصربه‌فرد کرده است. با خواندن این تجربه‌های زیسته‌ به تفاوت شکل و نشانه‌های دینداری پی می‌برید. به اینکه حتی مذهبی‌های شرق و غرب تهران، عزاداران خیابان‌های دولت و پیروزی در سلیقه عزاداری با هم فرق دارند.
به اینکه سلیقه‌ها و ذائقه‌های شخصی هویت‌های دینی متفاوتی می‌سازد. غالب روایت‌های مذهبی ما به روایت‌هایی رسمی و اغراق‌شده از بزرگان و عرفا محدود شده اما روایت‌های جذاب «زان‌ تشنگان» نسخه‌های زندگی‌شده متفاوتی از دین و مفاهیم مذهبی را نشان می‌دهد. روایت‌هایی که از قرائت رسمی فاصله می‌گیرد و نشان می‌دهد یک آدم دیندار معمولی امروزی به چه چیزهایی فکر می‌کند و چه کارهایی می‌کند. این روایت‌ها می‌توانند زبان مشترکی برای تعامل با دیگران و کسانی باشند که از گفت‌وگو درباره شعارها و گفته‌های مرسوم دل‌زده شده‌اند و می‌خواهند با زبان زندگی و مسائل عینی، زندگی طیف‌های‌های دیگر جامعه را درک و تفسیر کنند.
«زان تشنگان» کتاب سوم از مجموعه «کآشوب» است؛ مجموعه‌ای که پیش از این دو کتاب «کآشوب» و «رست‌خیز» از آن به ترتیب با 23 و 24 روایت منتشر شده و بنا دارد هر سال از منظری دیگر و آدم‌هایی دیگر به حال و هوای امروز ما و روضه‌ها نگاه کند.
زان تشنگان
دبیر مجموعه: نفیسه مرشدزاده
ناشر: انتشارات اطراف
236 صفحه
تاریخ انتشار: 1398

کپی