اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

تمدید مهلت شرکت در شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

تمدید مهلت شرکت در شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ از مشارکت دویست و شش شهر در طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر خبر داد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی  ابراهیم حیدری گفت: دویست و شش شهر کشور برنامه‌های‌شان را برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر ارسال کردند. حوزه‌های موضوعی هنرهای تجسمی ، هنرهای صناعی و سنتی ،ادبیات ، هنرهای نمایشی ، هنرهای تجسمی ، موسیقی ومد ولباس بیشترین و سینما، چاپ وبسته بندی ،رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای کمترین درخواست را به خود اختصاص دادند.

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر تصریح کرد : با توجه به استقبال شهرهای مختلف کشور و درخواست مدیران شهرها تمدید مهلت ارسال فرم‌ها به دبیرخانه بنا به مصوبه شورای برنامه‌ریزی  بیست و پنج  شهریور ماه تمدید شده است و انتظار می‌رود مشارکت شهرها افزایش داشته باشد.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وکتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از اجرای شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر را ،کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران خواند و افزود: کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش، و پایدار بومی، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، تبادل تجربه‌ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق از دیگر اهداف این شبکه است.

وی خاطر نشان کرد: در مرحله دوم، پس از ثبت درخواست اولیه از کارشناسان، فعالان، مدیران به نمایندگی از هر شهر دعوت خواهد شد که برای شرکت در دوره‌های کارگاهی تخصصی و بحث و تبادل نظر پیرامون اصول و شیوه‌های توسعه رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری شرکت کنند.

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر یادآور شد: در مرحله سوم، پس از بازگشت نیروهای آموزش دیده، هر شهر، برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را برای توسعه رشته اعلام شده، تدوین و به دبیرخانه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارسال می‌کنند وهیئت داوران شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران، بر اساس شاخص‌های مشخص، از میان پرونده‌های رسیده، شبکه‌های شهرهای خلاق هر حوزه موضوعی را شناسایی و طی مراسمی معرفی می‌کند.

حیدری ادامه داد :شهری که به عنوان شهر خلاق در یک حوزه موضوعی معرفی شود، علاوه بر عنوانی که دریافت می‌کند، محور فعالیت‌های فرهنگی و هنری عمده ملی قرار خواهد گرفت و برای تصدی دوباره این عنوان باید برنامه‌های تازه‌ای را برای شرکت در رقابت‌های جدید ارائه دهد.

کپی