اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
در فروشگاه های چین لبخند زده و خرید کنید

پیوند حساب بانکی کاربران چینی با فناوری تشخیص چهره

پیوند حساب بانکی کاربران چینی با فناوری تشخیص چهره
بیتا میرعظیمی خبرنگار

چین به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و موفق در حوزه هوش مصنوعی، فناوری تشخیص چهره را به سیستم پرداخت و حساب بانکی کاربران پیوند زده و شیوه ای بسیار مدرن و فناوارنه در خرید ها و پرداخت های ان ها ایجاد کرده است.

کاربران چینی امروزه با بهره گیری از فناوری تشخیص چهره به سهولت وارد فروشگاه های بزرگ شده و بدون در دست داشتن کارت عابر بانک و یا حتی تلفن همراه خریدهای خود را انجام داده و بدون پرداخت مبلغی از فروشگاه خارج می شوند. این شیوه مدرن از خرید و پرداخت بانکی در بسیاری از شهرهای چین ریشه دوانده و گونه ای هوشمندانه از خرید را در دنیای صنعتی امروز رقم زده است.

چهره کاربرانی که به این شیوه خریدهای روزانه خود را انجام می دهند پیشتر اسکن شده و با کارت بانکی آن ها پیوند خورده است. بدین ترتیب دوربین های هوشمند پس از شناسایی چهره کاربر،  به کارت بانکی وی متصل شده و تمامی خریدها را ثبت کرده و از حساب بانکی وی برداشت می کند.

بو هو ، مدیر ارشد اطلاعات نانوایی Wedome می گوید: برای خرید از فروشگاههایی با پرداخت از طریق فناوری تشخیص چهره ، نیازی به حمل کارت بانکی و یا حتی تلفن همراه نیست؛ چرا که دوربین های هوشمند چهره فرد را شناسایی کرده و به سهولت به کارت بانکی وی متصل شده و مبلغ خریدهای انجام شده را از حساب وی کسر می کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند این فناوری ایمن تر از پرداخت از طریق کارت بانکی است. چرا که استفاده از رمز عبور ایمنی کارت های بانکی را کاهش داده و نفوذ هکرها به اطلاعات بانکی کاربران را دو چندان می کند. در همین راستا به نظر می رسد شناسایی از طریق فناوری تشخیص چهره و امکان پرداخت با این شیوه ایمن تر بوده و می توان با خیال راحت تری خرید کرد.

هر چند که در مقابل برخی منتقدان نیز معتقدند دولت چین با بهره گیری از داده ها و اطلاعات فناوری تشخیص چهره، تنها برای رسیدن به اهدافی خاص همانند نظارت ،ردیابی مخالفان سیاسی ، کنترل اجتماعی و اطلاعاتی  و حتی کنترل قومی سود جسته و به عنوان ابزاری امنیتی و نظارتی جمعیت گسترده مردم چین را کنترل می کند. 

 

کپی