یادداشت دکتر هادی خانیکی به‌ مناسبت درگذشت ایمانوئل والرشتاین

والرشتاین؛ متفکر حوزه عمومی

اندیشه /
شناسه خبر: 498603

والرشتاین، علاوه بر نظریه‌پردازی و انتشار آثار دانشگاهی، در حوزه عمومی، به‌عنوان متفکر حضور می‌یافت. یادداشت‌های او درباره مسائل روز و حضور او در مجامع عمومی اهالی اندیشه، گواهی بر این موضوع است.

گروه اندیشه:

ایمانوئل والرشتاین جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز برجستۀ معاصر و رئیس اسبق انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی که در سال ۱۳۹۲، میهمان انجمن جامعه‌شناسی و انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات بود، رخت از جهان بربست.

این متفکر معاصر، با تألیفات گسترده‌ای که -بالغ‌بر سی اثر مجلد منتشره را شامل می‌شود- از مسئله آفریقا (در سال ۱۹۶۱) شروع شد، نقاط زخم جامعه‌ی جهانی را نشان می‌داد و به نقطه کانونی تألیف پژوهش «نظام نوین جهانی» رسید، و توانست خود را در قامت یکی از نظریه‌پردازان برجسته معاصر نشان دهد. او برنامه‌ی پژوهشی‌اش در باب نظم نوین جهانی را محور فعالیت‌های خود قرارداد و تا سال ۲۰۱۱ که چهارمین جلد کتابش در مورد توصیف نظم نوین جهانی و تبیین تاریخی شکل‌گیری و دوام این نظم منتشر شد و تا ۲۰۱۵  که آخرین اثرش را منتشر کرد و حتی تا پایان عمر، در تلاش بود که تبعات سلطه و هژمونی قدرت‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی را بر بشر معاصر تبیین کند.

والرشتاین، علاوه بر نظریه‌پردازی و انتشار آثار دانشگاهی، در حوزه عمومی، به‌عنوان متفکر حضور می‌یافت. یادداشت‌های او درباره مسائل روز و حضور او در مجامع عمومی اهالی اندیشه، گواهی بر این موضوع است.

حضور مغتنم پیشین والرشتاین در ایران که به دعوت دو انجمن علمی جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی و ارتباطات صورت گرفته بود، توانسته بود تصویر واضح‌تر از والرشتاین متأخر را به جامعه‌ی دانشگاهی ایران ارائه کند و مجال گفت‌وگو در باب مواضع نظری‌اش را فراهم کند.

امروز و ۶ سال پس از حضور والرشتاین در ایران، او رخت از جهان بسته است. انجمن مطالعات فرهنگی، فارغ از موضع نظری و ایدئولوژیک این متفکر بزرگ، رحمت خداوند متعال را برای او آرزومند است که به سهم خود، گامی برای شناخت نظری بیشتر جهان معاصر فراهم آورد و میراث ارزشمندی برای اصحاب علوم اجتماعی و سیاسی در دانش بشری از خود به‌جای گذاشت./ صفحه شخصی نویسنده

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.