اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
به مناسبت دهم شهریور، سالروز اعلام موجودیت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)

آسایش و امنیت در سایه اقتدار هوایی

آسایش و امنیت در سایه اقتدار هوایی
سیدجلال موسوی کارشناس مسائل نظامی

مبنای دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران بازدارندگی فعال و دفاع مبتکرانه و مؤثر است. توان موشکی ایران نیز در چارچوب همین راهبرد پیگیری می‌شود. لذا بر این اساس رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا، پدافند هوایی را در اولویت اول دفاع از کشور دانسته و آن را حافظ حیثیت، موجودیت و آبروی کشور معرفی کرده‌اند.

 برتری کشورهای بزرگ در حوزه تجهیزات هوایی امری محرز است واگر جنگی دربگیرد بیشترین تهدید از ناحیه موشک و هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین کشورهای متخاصم خواهد بود. تبعات عملی شدن این تهدید هدف قرار گرفتن مراکز حیاتی و زیرساخت‌های اقتصادی به‌منظور ایجاد نارضایتی عمومی است. از این‌رو طراحی پدافند یکپارچه و کارآمد امری ضروری و حیاتی است. براین اساس قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) که فعالیت آغازین آن به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد، با فرمان و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا در دهم شهریور 1387 به‌صورت یک قرارگاه متمرکز اعلام موجودیت کرد. هدف از تشکیل این قرارگاه، ایجاد یک یگان عمده پدافند هوایی مستقل، مقتدر و توانمند است تا قادر به پاسخگویی سریع و قاطع به تهدیدات هوایی باشد. در همین راستا هم‌اکنون سامانه فرماندهی و کنترل پدافند هوایی کشور یک شبکه کاملاً مجهز وآماده است که ازمرحله دریافت، کنترل، رهگیری، شناسایی تا مرحله تشخیص و انهدام هرشیء پرنده و مخرب را به‌طور هوشمندانه انجام می‌دهد. این سامانه بسیار مقتدر و با بیش از یک میلیون و 700 هزار خط برنامه به‌عنوان بزرگ‌ترین سامانه نرم‌افزاری کشور به‌شمار می‌رود. همچنین این سامانه، کشف و شناسایی را به‌صورت خودکار انجام می‌دهد و حتی برای افسر عملیاتی برآورد تهدید را انجام و تخصیص سلاح در زمان بسیار کوتاه انجام می‌گیرد. همه این سیستم به‌طور مکانیزه و هوشمند، در قواره‌های ثابت و تاکتیکی ساخته شده و در مناطق پدافند هوایی کشور گسترش یافته است. با وجود این سامانه تصمیم‌گیری در شبکه در کمتر از یک ثانیه انجام شده و با میزان هوشیاری بسیار بالا توان دفاعی کشور را افزایش چشمگیری داده است.
این مهم درشرایطی اتفاق افتاده که کشور با تحریم‌های همه جانبه، بویژه در بخش دفاعی مواجه بوده است. فرزندان این مرز وبوم باعزم خود باعث پیشرفت چشمگیر راداری و دیده‌بانی پدافند هوایی کشورمان در جهت کشف و رهگیری انواع هواپیماهای رادار گریز شده‌اند تا حدی که می‌توان گفت نقطه کور راداری در کشور وجود ندارد.
وجود بیش از 3800 نقطه پدافندی در کشور و به‌کارگیری و بهره‌ برداری از جدیدترین و مدرن‌ترین سامانه‌های راداری، دیده‌بانی، شنود و موشکی برد بلند، متوسط وکوتاه و نیز خودکفایی در این حوزه‌ها، امروز پدافند هوایی ایران را به یکی از مقتدرترین و هوشیارترین دیده‌بان‌های منطقه تبدیل کرده است.
احاطه قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد هماهنگی میان سازمان‌های هواپیمایی کشوری و یگان‌های نظامی و تسلط بر حفظ امنیت آسمان ایران باعث شد تا ایکائو(سازمان بین‌المللی هوانوردی) در سال 1394 آسمان ایران را امن‌ترین آسمان خاورمیانه اعلام کند و تعداد پروازهای عبوری از ایران به بیش از 1200 سورتی پرواز در روز برسد این درحالی بود که کشورهای اطراف ما درگیر جنگ و ناامنی بوده و هستند.
در همین راستا صنعت ساخت رادار در کشور در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و شاهد طراحی و ساخت محصولات گوناگون، با توانایی بالا و متناسب با تهدید در باندهای گوناگون فرکانسی، با بردهای متفاوت (برد کوتاه، متوسط و برد بلند) به‌صورت فعال و غیرفعال است که ویژگی‌های خاص خود را دارند.
شاید در کنار همه رادارهای گوناگونی که در کشور طراحی و تولید شده رادار کیهانی «سپهر» یکی از برجسته‌ترین آنها باشد که با به‌کارگیری آن می‌توانیم تهدیدات را در دوردست‌ها رصد کرده و پیش از آغاز هرگونه تهدید هوایی و تجاوز، آن را کشف و دفاع در مقابل آن را در عمق پیگیری کنیم.
یکی دیگر از حوزه‌هایی که تلاش زیادی در جهت پیشرفت آن صورت گرفت، حوزه توان موشکی بود. افزون بر به روزسانی سامانه موشکی که از پیش در اختیار پدافند بود، سامانه‌های جدیدی نیز تولید شد تا بتواند نیاز دفاعی کشور را در این زمینه هم برطرف کند. از جمله مهم‌ترین سامانه‌های تولید شده سامانه موشکی «مرصاد» و «تلاش» است که در بردهای پایین و متوسط توان خوبی را به یگان‌های عملیاتی پدافند هوایی افزوده است.
اما یکی از بحث برانگیزترین موضوعات پیرامون قرارگاه پدافند هوایی، موضوع خرید سامانه موشکی S300 بود که بعد از چندین سال کشمکش، روسیه آن را در سال 1395 در اختیار ایران گذاشت. این سامانه پس از اینکه کارهای مقدماتی آن صورت گرفت و تحویل پدافند شد با موفقیت در میدان تیر یکی از یگان‌های پدافند هوایی و در جریان رزمایش دماوند مورد تست و ارزیابی در درگیری با اهداف دارای سطح مقطع راداری پایین، قرار گرفت. این تأخیر روسیه در تحویل S300 سبب شد تا متخصصان صنعت دفاعی و پدافند هوایی به فکر طراحی و ساخت سامانه‌ای با توان و ویژگی‌های S300 افتادند و سامانه برد بلند باور373 را طراحی و تولید کردند که خوشبختانه در روز 31 مرداد سال‌جاری، به مناسبت روز صعنت دفاعی با حضور رئیس جمهوری رونمایی شد. برد این سامانه 200 کیلومتر و سقف پروازی موشک آن 27 کیلومتر است که با تکنولوژی نوین داخلی ساخته شده و با موفقیت هم تست شد. از جمله ویژگی های بارز رادار رهگیر باور 373، قابلیت کشف اهداف پنهانکار با سطح مقطع راداری بسیار کم است که با این قابلیت، عملاً هدف پنهان کاری برای این سامانه وجود نخواهد داشت.
قرارگاه پدافند هوایی کشورمان در بخش کشف و شناسایی به‌دنبال یک سامانه کاملاً حرفه‌ای بود تا بتواند در همه طیف‌های فرکانسی کار کند و البته قابلیت‌های کارآمد در مقابله با تهدیدات جنگ الکترونیک را نیز دارا باشد. در میان کشورهای دنیا، غربی‌ها اکثراً در باند UHF، شرقی‌ها بیشتر در باند VHF و معمولاً کشورهای ابرقدرت برای خود از باند HF بهره‌برداری می‌کنند و هیچ گاه از تلفیق این باندها استفاده نمی‌شود؛ اما در ایران پدافند هوایی از سیستم‌هایی با طیف فرکانسی متنوع بهره‌گیری می‌کند تا دشمن نتواند با جنگ الکترونیک موفق به اختلال در انتشار امواج شود.
از جمله اقدامات اثرگذار چند سال اخیر نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌توان به زمینه‌سازی جهت دستگیری شرور عبدالمالک ریگی، فرونشاندن هواپیمای ایساف(حامل تفنگداران امریکایی)، انهدام هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین رژیم صهیونیستی به‌نام هرمس، اخطار به هواپیماهای رادارگریز امریکا و رصد پهپاد متجاوز امریکا و هماهنگی با سامانه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت ساقط ساختن آن اشاره کرد.
نقش پدافند هوایی در شکوفایی اقتصاد کشور
عملکرد موفق کارکنان پدافند هوایی باعث شده که شرکت‌های هوایی خارجی عبور از آسمان ایران را نسبت به سایر مسیرهای پروازی مقدم بشمارند. این عامل باعث افزایش درآمد برای کشور شده است. چون ایران بر اساس قانون هوانوردی بین‌المللی به ازای وزن هر هواپیما و مسافت عبوری در آسمان کشور، از خطوط هوایی خارجی پول دریافت می‌کند. این عملکرد موفق فرماندهی پدافند هوایی با تدابیر متخذه روز به روز در حال افزایش است. برای نمونه کاهش تعداد مناطق پرواز ممنوع در افزایش پروازهای هوایی عبوری خارجی تأثیرگذار بوده و هست. در سال 1393 مراکز پرواز ممنوع ایران از 261 نقطه به پنج نقطه تقلیل یافت. کاهش مناطق ممنوعه پروازی از یک سو به گسترش ترافیک هوایی منجر شده و از سوی دیگر در امنیت پروازها نقش مؤثر خواهد داشت. شبکه فرماندهی یکپارچه پدافند هوایی کشور که زیر نظر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام وظیفه می‌کند اصلی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در این موضوع است. در حال حاضر بیش از 1100 پرواز خارجی به‌صورت شبانه روز از آسمان ایران عبور می‌کنند و تأمین امنیت و صدور مجوز عبور آنها از آسمان ایران بر عهده غیور مردان پدافند هوایی کشور است. اگر این رقم یک شبانه روز را به تعداد روزهای سال ضرب کنیم رقم بسیار بالایی به‌دست می‌آید که نشان دهنده حجم سنگین وظایف محوله به افسران پدافند هوایی ارتش خواهد بود. برای نمونه فقط در سال 1396 تعداد 426 هزار و 684 سورتی پرواز خارجی از آسمان ایران به سلامت عبور کرده است. از سوی دیگر تأمین امنیت هوایی و پاسداری از حریم آسمان کشور به‌عنوان یک پازل از چندین پازل امنیت نظامی کشور محسوب می‌شود که در ارتقای اقتدار و امنیت مستمر و پایدار جمهوری اسلامی ایران نقش آفرین است که بی‌تردید این مسأله آرامش را در دل سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده و زمینه سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی را در مرزهای این مرز و بوم فراهم کرده و خواهد ساخت. در اینجا لازم می‌دانم توجه خوانندگان گرامی را به یک فتنه دشمنان انقلاب جلب کنم و آن اینکه وقتی نیروهای مسلح ایران با اقتدار حریم هوایی کشور را پاس می‌دارند و اجازه نفوذ هواپیماها و هواگردهای کشورهای مستکبر و معاند را به آسمان کشورمان نمی‌دهند یا در صورت ورود غیرقانونی آنها را ساقط و منهدم می‌کنند آنها این اقتدار نظامی را در رسانه‌های زیر نفوذ خود به منزله ناامن بودن آسمان ایران به جهان تبلیغ و اعلام می‌کنند که لازم است مسئولان سیاست خارجی و دست‌اندرکاران رسانه‌های گروهی کشورمان با تبلیغات خبری درست و افشای حقیقت، ذهن مردم جهان را از فتنه دشمنان انقلاب اسلامی آگاه سازند.
در پایان باید اذعان کرد که آرامش و امنیت موجود در فضای کشور مرهون تلاش‌ها و چشمان همیشه بیدار رزمندگان پدافند هوایی در جای‌جای این کشور پهناور است که با وجود تهدیدات در اطراف کشور، نمی‌گذارند هیچ هواگردی بدون اجازه‌ وارد آسمان جمهوری اسلامی ایران شود.
کپی