اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

ساخت مسکن با پول پرقدرت؟!

ساخت مسکن با پول پرقدرت؟!
مهدی سلطان محمدی کارشناس مسکن

حسن روحانی، رئیس جمهوری، در مراسم آغاز ساخت 110 هزار مسکن در قالب طرح اقدام ملی از پیشنهاد استقراض از بانک مرکزی برای طرح‌های ساخت مسکن انتقاد کرد. به‌گفته رئیس جمهوری «دولت یازدهم در زمینه مسکن بواسطه طرح‌های نیمه‌تمامی که از گذشته به ارث رسیده بود، دچار مشکلات شد.

این طرح‌های نیمه‌تمام به‌گونه‌ای بود که نه می‌شد آنها را رها کرد و تکمیل آنها هم هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کرد. بویژه آنکه این مسکن‌ها در مکان‌هایی احداث شده بود که شرایط مساعد و امکانات همراه برای آبرسانی، برق‌رسانی و ارائه خدمات به مردم را در خود نداشت. برخی براین باور بودند که برای تکمیل این طرح‌ها از بانک مسکن و پایه پولی استقراض کنند که من با آن مخالفت کردم و این اولین اقدام مهم دولت یازدهم در زمینه انضباط مالی بود؛ چراکه استقراض از بانک‌ مرکزی مشکلات زیادی را به‌وجود می‌آورد.» اما استقراض از بانک مرکزی برای احداث مسکن چه تبعاتی دارد؟
در واقع سیاست استقراض از بانک مرکزی برای ساخت مسکن سیاست درستی نبود. وقتی پولی را از بانک مرکزی استقراض می‌کنید مفهوم آن این است که منابعی را از خزانه عمومی برداشت می‌کنید و تورمی را به جامعه تحمیل می‌کنید. این پول پرقدرت با ضریبی بیشتر حجم نقدینگی کشوررا دوباره افزایش می‌دهد که این خود باعث ایجاد تورم می‌شود. این مفهوم، همان مفهوم تورم مالیاتی است که همه مردم به‌طور پنهان و نامحسوس پرداخت می‌کنند. برای اینکه این مالیات پنهان از مردم دریافت شود، لازمه آن این است که مردم از پرداخت آن رضایت داشته باشند. فرض بر این است که به مردم بگوییم که از دارایی‌های شما درصدی را برای ساخت و ساز اختصاص دهیم. آیا آنها این را می‌پذیرند؟
تحمیل تورم پنهان به مردم به دور از عدالت اجتماعی است. ساخت مسکن از روش تأمین منابع از بانک مرکزی روش موجهی نیست. بهترین روش تأمین هزینه‌های ساخت و ساز از محل سپرده‌های مردم با بهره‌های مرسوم است. بدون پس‌انداز و تجهیز منابع توسط سپرده‌گذاران غیرممکن است که مسکن در کشور به بخشی پایدار تبدیل شود.
به نظر نمی‌رسد شرایط اقتصادی کشور، پذیرای برنامه و آمادگی تحمیل نقدینگی بیش از حجم موجود باشد. تزریق پول به شیوه دریافت خط اعتباری بانک مرکزی برای مسکن مهر نقدینگی چند برابری را به کشور تحمیل کرد، اما اگر ساخت و ساز از طریق سپرده گذاری‌های مردم انجام شود و بانک از حالت توزیع‌کننده پول و تسهیلات به نظام تجهیزکننده منابع مالی تبدیل شود، تورمی بر جامعه تحمیل نمی‌شود.
البته طی ۵ سال گذشته، بخشی از واحدهای در حال ساخت و نیمه‌تمام مسکن مهر، با منابع مالی حاصل از پرداخت اقساط مسکن مهر، تأمین مالی شد. از منابع بانک مرکزی در حال حاضر برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر استفاده می‌شود. به این ترتیب که آماده کردن واحدهای باقیمانده از طریق بازپرداخت تسهیلات وام گیرندگان قبلی است و به این ترتیب آثار استقراض از بانک مرکزی همچنان در کشور نمایان است.

کپی