حسن زدا:

در صورت تأمین منابع، مرخصی زایمان 9 ماهه می شود

اجتماعی /
شناسه خبر: 497475

قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت:سازمان‌هایی که هزینه‌های لازم را تامین کرده‌اند می‌توانند بیمه شدگان خانم که به مرخصی زایمان رفته‌اند تا 9 ماه این مرخصی را استفاده کنند ولی سازمان‌هایی که منابع آن را تامین نکرده‌اند 6 ماه مرخصی زایمان اجرایی می‌شود.

محمدحسن زدا  درباره کمک هزینه زایمان اظهار داشت: حدود 20 درصد از بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی خانم‌ها هستند و در ماده 59 قانون این سازمان به کمک هزینه زایمان و ایام بارداری اشاره شده است. 
 
وی افزود: اگر بیمه شده خانم یکسال سابقه بیمه داشته باشد می‌تواند از 6 ماه مرخصی بارداری استفاده کند و تامین اجتماعی دو سوم حقوق آن را در این مدت پرداخت خواهد کرد.
 
قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت: در این سازمان مکاتباتی را انجام داده‌‌ایم تا بتوانیم بار مالی آن را تامین کنیم و همه بیمه شدگان خانم تا 9 ماه مرخصی زایمان بروند ولی تاکنون این بار مالی تامین نشده است. 
 
وی افزود: براساس پیش‌‌بینی‌ها در سال 98 ، 360 میلیارد تومان بار مالی برای افزایش مرخصی زایمان نیاز است که تاکنون این مبلغ تامین نشده است و در قانون نیز آمده تا هنگامی که بار مالی یک قانون تامین نشود تامین اجتماعی حق اجرای آن را ندارد و ما مجبور هستیم همان 6 ماه را اجرای کنهیم در صورتی که منابع لازم تامین شود مرخصی زایمان را به 9 ماه افزایش می‌دهیم. 
 
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر حدود 3 میلیون نفر از این قانون استفاده می‌کنند. 
 
کمک هزینه یک میلیون و 500 هزار تومانی کفن و دفن
 
وی در خصوص کمک هزینه کفن و دفن نیز اظهار داشت: هر بیمه شده اصلی که فوت کند معادل یک ماده حقوق و دستمزد به بازماندگان آن به عنوان کمک هزینه کفن و دفن پرداخت می‌شود که برای سال 98 حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است. 
 
زدا خاطرنشان کرد: خدمات تامین اجتماعی از قبل از فوت تا بعد از فوت برای بیمه شدگان ادامه دارد. /فارس 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.