همزمان با گرامیداشت هفته دولت بهره‌برداری از زیرگذر ۸ متری راه‌آهن در ورودی شهر وایقان آغاز شد.

مدیرکل راه آهن آذربایجان روز پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری از این زیرگذر گفت: این طرح در راستای ایمن سازی رفت و آمد مردم این شهر و روستاهای همجوار،  ارتقای ایمنی سیر و افزایش سرعت قطارها در راه آهن آذربایجان اجرا شده است.

شاپور ارصلانی،  افزود: در یک دهه اخیر برای پاسخگویی به نیازهای ترافیک جاده ای موجود در این منطقه مشخصات هندسی راههای منتهی به زیرگذر ورودی شهر وایقان در تقاطع با راه آهن ارتقاء و بهبود یافته بود ولی زیرگذر موجود در کیلومتر ۶۵۰+۸۹۸ محور رازی با دارا بودن ۳.۳۰ متر ارتفاع و ۴.۰۵ متر عرض به عنوان یک گلوگاه ترافیکی مشکلات اساسی برای عبور و مرورهای جاده ای ایجاد کرده بود.

وی اظهار داشت: براساس درخواست های اولیه شهرداری وایقان از راه آهن برای اصلاح زیرگذر موجود عملیات احداث زیرگذر استاندارد و متناسب با حجم ترافیک جاده ای از سال ۱۳۹۲ شروع و در سال ۱۳۹۶ مطالعات مهندسی زیرگذر تکمیل شد.

مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: در محل زیرگذر موجود یک ست باکس بتنی پیش ساخته ۵/۷۰*۸ متر توسط شهرداری وایقان و با مشارکت و مساعدت راه آهن تهیه و نصب شد و به مناسبت هفته دولت به بهره برداری رسید.

ارصلانی ادامه داد: این زیرگذر به عرض ۸ متر، ارتفاع ۵.۷ متر با سازه باکس بتنی پیش ساخته،  یک رمپ اصلی دو شاخه در سمت وایقان و یک رمپ خروجی اصلی به انضمام یک رمپ دسترسی کناری در مجاورت حریم راه آهن اجرا شده اتس.

وی یادآوری کرد: کل هزینه عملیات اجرائی زیرگذر بدون احتساب هزینه های مشارکتی راه آهن ۱۰ میلیارد ریال و هزینه های جمع آوری و اتصال مجدد خط و مسدودی آن از بابت توقف قطارهای باری نیز ۲۰ میلیارد ریال بود.

وایقان یکی از شهرهای تابعه بخش مرکزی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی است که در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شبستر واقع شده ‌است.
نخستین خط راه آهن ایران یک قرن قبل در حد فاصل تبریز تا بندر شرفخانه دریاچه ارومیه توسط روس ها ساخته شد.
راه‌آهن آذربایجان از نواحی چهارده‌گانه راه‌آهن ایران با محورهای تبریز - تهران (تا ایستگاه مراغه)، تبریز- جلفا و تبریز- رازی و شامل ۱۹ ناحیه است و با احتساب خطوط فرعی طول آن به ۵۳۰ کیلومتر می رسد.
راه‌آهن آذربایجان به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل خدمت‌رسانی می‌کند./ ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.