آغاز جشنواره ورزش‌های بومی محلی خراسان شمالی

استانها /
شناسه خبر: 497449

المپیاد استانی جام خوشه چین ورزش‌های بومی محلی خراسان شمالی با شرکت ۷۰ ورزشکار زن و مرد روز پنجشنبه در بجنورد مرکز این استان آغاز شد.

رئیس هیات ورزش های بومی محلی خراسان شمالی در این رابطه گفت: بخشنامه برگزاری این المپیاد امسال توسط وزارت ورزش و جوانان به ادارات کل استان ها ارسال شده بود.

زیور نعمتی افزود: این مسابقات در بخش ورزش های بومی محلی در رشته های چوب کشی در اوزان منفی ۶۵ و منفی ۷۵ در بخش زنان و  منفی ۷۰ و منفی ۸۵  در بخش مردان و همچنین هفت سنگ مهارتی و طناب کشی امروز برگزار می شود.

وی اظهار داشت: رشته های کلاسیک این المپیاد نیز شامل رشته های دو سرعت و استقامت و فوتبال و والیبال است که مسابقات دو سرعت و استقامت امروز و رشته های فوتبال و والیبال دو هفته آینده برگزار می شود.

نعمتی خاطرنشان کرد: در مرحله بخش های هر شهرستان افزون بر ۲۵۰ ورزشکار و در مرحله شهرستانی به دلیل عدم شرکت ورزشکاران برخی رشته ها ۱۵۰ ورزشکار در این مسابقات شرکت داشتند.

وی یادآور شد: هم اینک نیز در مرحله استانی به دلیل افزایش حضور رشته های مختلف تعداد ۷۰ ورزشکار شامل ۴۵ زن و ۲۵ مرد در رشته های بومی و محلی و دو سرعت و استقامت با هم به رقابت می پردازند.

رئیس هیات ورزش های بومی و محلی خراسان شمالی اظهار داشت: در پایان این المپیاد نیز نفرات برتر هر رشته که شامل ۲۰ ورزشکار در رشته بومی محلی و ۱۲ ورزشکار در رشته فوتبال و والیبال می شود به المپیاد منطقه ای اعزام خواهند شد.

وی افزود: در پایان این دوره نیز بعد از جمع بندی امتیازات، تیم های برتر به مرحله ملی راه پیدا می کنند.

نعمتی تعداد فعالان ورزش بومی و محلی در سال گذشته را حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر ذکر کرد و گفت: با توجه به استقبال زیادی که به دلیل فراهم کردن تجهیزات این رشته ها در روستاها صورت گرفته پیش بینی می شود این تعداد در پایان امسال به افزون بر چهار هزار نفر افزایش یابد.

نخستین دوره جام خوشه چین با هدف ایجاد شور، نشاط و تامین سلامت جسمانی و روانی روستاییان و عشایر برگزار می شود که اجرا و توسعه این طرح به عنوان یک برند ملی در دولت تدبیر و امید، آثار ماندگاری در شادابی و انگیزه مردم در دراز مدت به همراه داشته است.

خراسان شمالی ۴۵ هیات ورزشی با افزون بر ۲۹ هزار ورزشکار سازمان یافته دارد.

استان خراسان شمالی با 863 هزار نفر جمعیت دارای اقوام کرمانج، ترک، ترکمن، بلوچ و تات است./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.